AktualnościZ Polski

DroneRadar 2 jest już do pobrania!

We czwartek 28.11.2019 w nocy w Google Play pojawiła się aktualizacja DroneRadar do wersji drugiej (DroneRadar 2). Jest to największy do tej pory update tej aplikacji, która w najnowszej odsłonie została zintegrowana z systemem zarządzania ruchem dronów dla PAŻP’u (PansaUTM) oraz zawiera dodatkowe funkcjonalności.

Obecni użytkownicy DroneRadar nie muszą pobierać nowej wersji DroneRadar 2 gdyż jest ona aktualizowana automatycznie. Póki co wersja „2” wyszła na systemy Android, ale w niedługim czasie można spodziewać się jej również na system iOS.

DroneRadar 2 - screenshot - swiatdronow.pl

Co nowego w wersji 2.0?

Jak piszą sami twórcy: „jest to zupełnie nowa aplikacja” choć interfejs i obsługa zostały w pewnym sensie zachowane z poprzedniej wersji, do której wiele tysięcy operatorów zdążyło się już przyzwyczaić (zmiany oczywiście są, ale nie drastyczne i szybko można się do nich przyzwyczaić). Warto też zwrócić uwagę, że jest to „wersja minimalna DroneRadar 2” – jak ogłosili twórcy aplikacji:

Aktualizacja do pełnej wersji 2.0 jest procesem wieloetapowym. Wymaga wielu organizacyjnych zmian po stronie operatora systemu jak i samej aplikacji. W kolejnych dniach będą się pojawiały kolejne aktualizacje poprawiające ewentualne błędy i wprowadzające nowe funkcjonalności.

Największa zmiana to integracja DroneRadar z PansaUTM, czyli z systemem tworzonym przez spółkę Hawk-e (do której również należą twórcy DroneRadar) na potrzeby zarządzania ruchem dronów w Polsce przez pracowników Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Sam system PansaUTM jest na etapie certyfikacji i dopuszczenia do użytku operacyjnego. DroneRadar 2 został zatem już przygotowany na moment oficjalnego wejścia w użycie PansaUTM. Nie mniej sam DR w wersji „2” musi zostać przetestowany „na żywym organizmie” – czyli na samych operatorach, dlatego zapewne aktualizacja aplikacji DR pojawiła się już teraz, na kilka tygodni przez wdrożeniem PansaUTM do użytku.

Od strony operatora/pilota drona PansaUTM (dostępny pod adresem: https://utm.pansa.pl/) to system do planowania swoich misji np. BVLOS, w przestrzeniach kontrolowanych CTR lub innych, gdzie wymagana jest zgoda służb ATS. Ma on zastąpić obecne wysyłanie papierowych formularzy drogą mailową.

PansaUTM

DroneRadar 2 umożliwa obsługę tych misji (stworzonych i zaakceptowanych w PansaUTM) poprzez wybór kodu misji zaakceptowanej w PansaUTM podczas robienia „Check-in” w aplikacji. Akceptacja misji ma miejsce po zgłoszeniu tzw. dFPL (drone-flightplan – czyli planu lotu drona)  Co więcej aplikacja DR 2 daje możliwość dwukierunkowej niewerbalnej komunikację ze służbami ruchu lotniczego poprzez otrzymywanie komunikatów od służb w aplikacji oraz przesyłanie komunikatu np. o ucieczcze własnego drona do służb („Utrata kontroli” – opcja dostępna po naciśnięciu „Check-in” po raz drugi gdy jesteśmy już w trakcie lotu, po pierwszym zgłoszeniu „Check-in”).

DroneRadar 2 - screenshot - swiatdronow.pl

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=x52pQH9wmAs

Ostrzeżenia o LPR i innych zagrożeniach

W wersji DroneRadar 2 na ekranie aplikacji możecie teraz otrzymywać dodatkowe powiadomienia wymagające od operatora wzmożonej uwagi podczas lotu np. przelot śmigłowca LPR (Lotnicze Pogotowie Ratunkowe) lub inne akcje ratunkowe zgłoszone przez służby.

Możesz również otrzymać komunikat „Ląduj natychmiast!”, który pojawi się w aplikacji lub jako powiadomienie aplikacji nawet jeśli ta zostanie zamknięta. Należy potwierdzić przyjęcie alarmu a następnie po wylądowaniu zakończyć „Check-in”.

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=x52pQH9wmAs

Dalsze nowości

Osobiście bardzo doceniam fakt, że twórcy wprowadzili „suwak wysokości” w aplikacji (dostępny w „Ustawieniach”>>”Widoczność przestrzeni”), dzięki któremu można ograniczyć sobie wysokość do faktycznej wysokości lotu, który chcemy zrealizować. Mimo, że aplikacja dalej będzie pokazywała wszystkie strefy w przestrzeni powietrznej (również te powyżej zadeklarowanej wysokości) to nie będzie brała ich pod uwagę przy pokazywaniu czerwonego, żółtego bądź zielonego światła do lotu.

W tym samym miejscu co „suwak wysokości” ustawia się również możliwość pokazywania innych check-in’ów (zrobionych przez innych operatorów). Zmieniła się natomiast zasada ich prezentowania – są widoczni na mapie jako inne ikony check-inów, ale zniknęła opcja pokazywania listy check-in’ów w formie tekstowej.

DroneRadar 2 - screenshot - swiatdronow.pl

Zgodnie z tym co przekazują w komunikatach twórcy aplikacji – DroneRadar 2 zapewnia również szybsze działanie niż wersja poprzednia, lepszą obsługę GPSa, a także dokładniejsze pokazywanie granic stref.

DroneRadar w wersji 2.0 to baza pod szybkie wdrażanie nowych usług takich jak automatyczna akceptacja lotów, dokładne wyświetlanie granic obszarów ograniczonych i wiele, wiele innych.

Źródło informacji i oficjalny komunikat: https://droneradar.eu/blog/2019/11/28/droneradar-2/

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

APS zdobywa kolejnych dużych klientów

Następny

VoloDrone - duży dron rolniczy od John Deere i Volocopter

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *