AktualnościRolnictwoZastosowania dronówZe Świata

VoloDrone – duży dron rolniczy od John Deere i Volocopter

Volocopter oraz John Deere postanowiły połączyć swoje siły i stworzyć dużych rozmiarów wielowirnikowiec dedykowany do działań rolniczych. W efekcie powstał dron o średnicy ponad 9 metrów i udźwigowi nawet do 200kg.

Volocopter powinien kojarzyć każdy, kto interesuje się statkami powietrznymi, które są wielowirnikowcami załogowymi, czyli zasadniczo… nie są dronami. Formalnie niemiecka firma nazywa się e-volo GmbH i jest to jedna z pierwszych na świecie firm, która stworzyła nowoczesny w pełni działający wielowirnikowiec o napędzie elektrycznym zabierający na pokład dwuosobową załogę. Pomysł na Volocopter powstał w 2010 roku, a rok później firma miała już pierwszy testowy egzemplarz. I choć daleko mu było do obecnego kształtu Volocoptera, a kwestie bezpieczeństwa pozostawiały wiele do życzenia, to już w 2013 pokazano swój statek w nowej odsłonie – w pełni gotowy do użycia, sterowany do testów zarówno z ziemi jak i przez pilota siedzącego na pokładzie. W 2016 roku Volocopter w wersji VS200 uzyskał od niemieckiego urzędu lotniczego formalną zgodę na loty i wykonał swoje pierwsze loty z… szefem firmy jako pilotem:

Ponieważ przewóz osób przez tego typu statki powietrzne wciąż nie jest stosowany w praktyce (nie licząc lotów testowych oraz firmy Ehang z Chin, która wyprodukowała już kilkanaście swoich statków Ehang 216 na potrzeby stworzenia pionierskiej floty latających taksówek) firma e-volo postanowiła podjąć współpracę z amerykańskim potentatem w dziedzinie sprzętu rolniczego – firmą John Deere. Ze współpracy powstał VoloDrone – dron na potrzeby m.in. rolnictwa precyzyjnego, ale nie tylko.

VoloDrone to konstrukcja oparta w znaczącej mierze na załogowym Volocopterze – stworzona z aluminium, materiałów kompozytowych oraz elementów drukowanych na drukarkach 3D. Kabinę pilota i pasażera zastąpiono zasobnikiem, który zawiera elektronikę sterującą dronem oraz kontener do transportu ciężkich ładunków nawet do wagi 200kg (800kg MTOM). Za utrzymanie takiej wagi w powietrzu odpowiada aż 18 silników elektrycznych BLDC, które na jednym ładowaniu baterii litowo-jonowych (li-ion) utrzymują BSP przez około 30 minut w powietrzu. Zasięg został określony na 40km, a prędkość maksymalna 110km/h. Wymiana zestawu baterii na nowy trwa mniej niż 5 minut.

Głównym zadaniem jakie stawia się przed VoloDrone to prace rolnicze – przede wszystkim opryski z powietrza. Producent określa wydajność drona na poziomie: 6 ha/godz. przy czym może być on sterowany zarówno ręcznie jak i w pełni automatycznie.

VoloDrone - John Deere - Volocopter

Do celów rolnictwa precyzyjnego pod VoloDrone’a podczepiane są dwa zbiorniki cieczy, pompa i listwa natryskowa. Nie mniej – z racji dużego udźwigu i możliwości swobodnej wymiany podczepianych modułów może on np. służyć do transportu paczek, ładunków medycznych, elementów konstrukcyjnych budowli (np. jako pomoc w budownictwie na dużych wysokościach).

VoloDrone - John Deere - Volocopter

Nieco więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie VoloDrone’a: https://www.volocopter.com/en/volodrone/.

 

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

DroneRadar 2 jest już do pobrania!

Następny

Co z tym ubezpieczeniem OC?

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *