AktualnościWydarzeniaZ Polski

Pole do (p)opisu? Zastosowanie dronów w rolnictwie precyzyjnym

Rolnictwo w Unii Europejskiej przechodzi cyfrowa rewolucję. Jak polskie tradycyjne rolnictwo zmienia się pod wpływem technologii bezzałogowych i teledetekcyjnych? W jakim stopniu rolnicy korzystają z dronów do zarządzania uprawami? Czy można optymalizować pracę i koszty gospodarstwa rolnego z bezzałogowca i smartfona? O tym będzie można się dowiedzieć na kolejnym seminarium online organizowanym przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, które odbędzie się 21 marca o godz. 14:00 (rejestracja).

Rolnictwo 4.0 oparte na danych, doczekało się kilka definicji. Nazywa się je precyzyjnym, inteligentnym, lub cyfrowym. Oznacza ono pozyskiwanie i przetwarzanie danych bazujące na uczeniu maszynowym, dzięki którym uzyskuje się podstawy do podejmowania decyzji rolniczych.

Monitorowanie obszarów rolnych z drona ma wiele korzyści: zwiększenie wydajności gospodarstwa rolnego, rentowność, zapobieganie chorobom i szkodnikom uprawa a także potencjalnie mniejsze, precyzyjne zużycie pestycydów. Czy drony mogą zmienić realia pracy rolników? Jakie są wyzwania społeczne, ekonomiczne i technologiczne we wdrażaniu bezzałogowców?

Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci na trzecim już foresighcie BSP przeznaczonym dla rolnictwa precyzyjnego. A w programie spotkania będzie mowa m.in. o tym:

 • Dlaczego kalafiory rosną na danych?
 • Jak wygląda współczesne gospodarstwo rolne?
 • Gdzie jest miejsce na innowacje technologiczne?
 • Czy drony i roboty rolnicze zastąpią człowieka?
 • W jakich sektorach rolnictwa drony mogą stać się popularnym narzędziem pracy?
 • Gdzie jesteśmy jeśli chodzi o gotowość technologii?
 • Jakie są problemy związane z adopcją innowacyjni w rolnictwie?

Eksperci spotkania

Wśród uczestników seminarium online będzie wielu doświadczonych praktyków: przedstawicieli przedsiębiorców rolnych, przedsiębiorców dronowych oraz przedstawicieli instytucji tworzących rozwiązania technologiczne dla sektora rolniczego.

Maciej Szeptycki, przedsiębiorca rolny i współwłaściciel Kalgroup opowie o produkcji kalafiorów z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Dlaczego każdy innowator w dziedzinie rolnictwa przed wdrożeniem innowacyjnych technologii musi pójść w pole? 

Mirosław Korzeniewski, prezes zarządu w stowarzyszeniu AGROEKOTON opowie o sektorze rolniczym, gdzie występuje największa absorbcja innowacji technologicznych. Uprawy owoców miękkich wspierane cyfrowo czyli e-jagody. To jeden z najbardziej rentownych upraw, ale również narażony uszkodzenia przez czynniki środowiskowe i czas transportu.

O uprawach pod okiem drona i z wykorzystaniu czujników teledetekcyjnych opowie Marcin Spiralski z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa. Prelegent ze strony organizatora odpowie na pytanie, jakimi technologiami dysponujemy na ten moment, w którą stronę idzie kierunek rozwoju innowacji w rolnictwie oraz jakie są konkretne wdrożenia w różnych podsektorach upraw.

Gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla dronów i usług teledetekcyjnych dla rolnictwa? Swoim 10-letnim doświadczeniem na rynku bezzałogowym podzieli się Mariusz Naumienko, prezes IWING oraz wiceprezes Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych.

Największe nadzieje branża dronowa wiąże z dronami opryskowymi. O tym, co się dzieje w tym segmencie rynku opowie Justyna Siekierczak, prezes AeroMind, wiceprezes Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych.

Podsumowując cały rynek rolnictwa precyzyjnego znany w branży agro Jacek Skudlarski, wykładowca SGGW z dziedziny inżynierii rolniczej, publicysta tekstów popularnonaukowych z zakresu techniki rolniczej, precision farming, smart farming, agriculture 4.0, opowie, gdzie jest pole do innowacji w rolnictwie.

Dla kogo jest przeznaczone seminarium?

 • Przedsiębiorcy i producenci rolni upraw polowych i szklarniowych, sadowniczych, ogrodniczych
 • Producenci maszyn rolniczych i elektronicznych urządzeń dla rolników
 • Producenci nawozów i środków ochrony roślin
 • Firmy otwarte na wdrożenia innowacyjnych technologii rolniczych
 • Instytucje i stowarzyszenia wspierające rolnictwo
 • Firmy świadczące usługi dronowe i teledetekcyjne
 • Instytuty badawcze i naukowcy

Wydarzenie jest bezpłatne. Wymagana jest rejestracja: https://ilot.lukasiewicz.gov.pl/seminaria-online/rolnictwo/

Patronat nad seminarium objęły: Świat Dronów oraz Rolnictwo Przyszłości.


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Konferencja "Bezzałogowe statki powietrzne - wyzwania i doświadczenia" - 20.03.2024 r.

Następny

Materiały doradcze JARUS dla lotów wielu BSP jednocześnie

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *