AktualnościZ Polski

Zakończono testy produkcyjne PansaUTM

Dnia 20.02.2020r. oficjalnie zakończono ponad 1,5-miesięczne testy produkcyjne systemu PansaUTM, które rozpoczęły się z końcem ubiegłego roku. Testy były prowadzone przez organy służb FIS Gdańsk oraz TWR w CTR EPPO (Poznań).

W ramach testów operatorzy BSP złożyli przez system PansaUTM ponad 150 planów misji, które zostały rozpatrzone przez pracowników Działu Zarządzania Operacjami Bezzałogowych Statków Powietrznych PAŻP. Następnie poprzez check-in w aplikacji DroneRadar i wybranie zgłoszonej wcześniej i zaakceptowanej misji (w PansaUTM) operatorzy przetestowali wraz z kontrolerami TWR lotniska w Poznaniu działanie elektronicznego systemu zgłoszeń lotów. Check-in’y były również wykonywany w FIS Gdańsk bez wcześniejszych zgłoszonych planów misji, natomiast informatorzy FIS mieli wgląd w aplikację i mogli nadzorować loty BSP bez wcześniejszego ich (nieobowiązkowego) zgłaszania telefonicznego.

Po wydaniu przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego decyzji dopuszczającej system do użytku operacyjnego, zostanie on zaimplementowany w kilku organach ATS (strefy kontrolowane lotnisk zarządzane przez TWR i sektory FIS). Od tego momentu koordynacja lotów BSP będzie odbywała się tam za pośrednictwem PansaUTM. Póki to jednak nie nastąpi PAŻP prosi o zgłaszanie lotów BSP drogą tradycyjną: przez wysłanie maila z formularzem ściągniętym ze strony PAŻP.

Więcej informacji jak również instrukcję obsługi systemu PansaUTM znajdziecie na stronie PAŻP.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Wprowadzenie do przepisów UE: część 2 - przepisy dla "starych" dronów

Następny

PansaUTM wdrożony do celów operacyjnych w trzech CTR'ach

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *