AktualnościZ Polski

Zakończono testy produkcyjne PansaUTM

Dnia 20.02.2020r. oficjalnie zakończono ponad 1,5-miesięczne testy produkcyjne systemu PansaUTM, które rozpoczęły się z końcem ubiegłego roku. Testy były prowadzone przez organy służb FIS Gdańsk oraz TWR w CTR EPPO (Poznań).

W ramach testów operatorzy BSP złożyli przez system PansaUTM ponad 150 planów misji, które zostały rozpatrzone przez pracowników Działu Zarządzania Operacjami Bezzałogowych Statków Powietrznych PAŻP. Następnie poprzez check-in w aplikacji DroneRadar i wybranie zgłoszonej wcześniej i zaakceptowanej misji (w PansaUTM) operatorzy przetestowali wraz z kontrolerami TWR lotniska w Poznaniu działanie elektronicznego systemu zgłoszeń lotów. Check-in’y były również wykonywany w FIS Gdańsk bez wcześniejszych zgłoszonych planów misji, natomiast informatorzy FIS mieli wgląd w aplikację i mogli nadzorować loty BSP bez wcześniejszego ich (nieobowiązkowego) zgłaszania telefonicznego.

Po wydaniu przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego decyzji dopuszczającej system do użytku operacyjnego, zostanie on zaimplementowany w kilku organach ATS (strefy kontrolowane lotnisk zarządzane przez TWR i sektory FIS). Od tego momentu koordynacja lotów BSP będzie odbywała się tam za pośrednictwem PansaUTM. Póki to jednak nie nastąpi PAŻP prosi o zgłaszanie lotów BSP drogą tradycyjną: przez wysłanie maila z formularzem ściągniętym ze strony PAŻP.

Więcej informacji jak również instrukcję obsługi systemu PansaUTM znajdziecie na stronie PAŻP.

Poprzedni

Wprowadzenie do przepisów UE: część 2 - przepisy dla "starych" dronów

Następny

PansaUTM wdrożony do celów operacyjnych w trzech CTR'ach

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *