AktualnościZ Polski

Drone Flight Plan (dFPL) – pierwsze testy PansaUTM od Drone Radar

W nocy z 20 na 21 grudnia DroneRadar wspólnie z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej rozpoczął testy cyfrowych planów lotów dla bezzałogowych statków powietrznych dFPL (Drone Flight Plan) w ramach systemu zarządzania ruchem dronów PansaUTM. Aplikacja unikalna na skalę światową ma skrócić czas otrzymywania zgody na lot dronem, integrować środowisko lotnicze z lokalnymi włodarzami i przyczyniać się do podniesienia bezpieczeństwa lotniczego.

Drone Flight Plan umożliwia e-rejestrację i tworzenie misji zgodnie z obowiązującymi i nadchodzącymi w styczniu przepisami BVLOS z uwzględnieniem bieżącej sytuacji aeronautycznej.

W przypadku gdy zaplanowana misja ma przenikać przez przestrzeń zarządzaną nie tylko przez PAŻP, ale np. przez służbę porządku publicznego lub przestrzeń zarządzaną przez wybrany urząd miasta, wtedy Drone Flight Plan staje się ambasadorem operatora w procesie uzyskania zgody na lot u danego zarządcy strefy innego niż PAŻP.

Jako pierwsi do testów nowej platformy, zostali zaproszeni znani Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej operatorzy, którzy najczęściej latali w przestrzeniach kontrolowanych. Kolejni operatorzy będą zapraszani do testów na następnych etapach testów przy okazji uruchamiania kolejnych funkcjonalności systemu.

Funkcjonalności Drone Flight Plan będą rozszerzane na bieżąco. W styczniu 2019r. planowana jest druga faza testów otwartych dla wszystkich.

Projekt wdrożenia systemu PansaUTM jest wspierany technologicznie przez DroneRadar oraz spółkę Hawk-E. Wymaga zaangażowania wielu osób oraz instytucji, jest wielowymiarowy i długofalowy.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Minidrony od Gimmik.net - bezpieczne loty w czterech ścianach

Następny

Rozporządzenie BVLOS i zmiany VLOS już w styczniu 2019!

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *