AktualnościZ Polski

Rozporządzenie BVLOS i zmiany VLOS już w styczniu 2019!

Jak poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego na swoim profilu na portalu Facebook, Rządowe Centrum Legislacyjne opublikowało informację o przewidywanym terminie ogłoszenia Rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków. Najpóźniejszą datę ogłoszenia aktu może być 17 stycznia 2019 r. 

Rozporządzenie posiada czternastodniowy okres vacatio legis, czyli wejdzie ono w życie 14 dni po ogłoszeniu. Jeśli ogłoszenie nastąpi dopiero 17 stycznia 2019r. to tak czy inaczej zacznie obowiązywać najpóźniej 31 stycznia 2019 r.

Dokładne opracowanie projektu rozporządzenia w jego wersji z 17 kwietnia 2018r. opracowaliśmy jeszcze w kwietniu tego roku – jest dostępne tutaj. Nowszy projekt z września 2018 niesie ze sobą drobne poprawki, nie zmieniające głównych założeń rozporządzenia. Nie mniej udostępniamy go w wersji oryginalnej tutaj.

Główne zmiany jakie czekają operatorów dronów to:

  • możliwość wykonywania tzw. niskich lotów BVLOS i lotów automatycznych bez konieczności wydzielania specjalnych stref
  • loty FPV (z goglami na oczach) będą zgodne z prawem bez konieczności obserwacji przez obserwatora;
  • brak badań lotniczo-lekarskich i konieczności zdawania egzaminów państwowych dla operatorów BSP poniżej 5 kg używanych w lotach VLOS
  • minimalny wiek operatorów BSP konieczny do uzyskania świadectwa kwalifikacji UAVO nie zostanie ograniczony;

Będziemy informować na bieżąco o finalnym ogłoszeniu rozporządzenia i terminie jego wejścia w życie.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Drone Flight Plan (dFPL) - pierwsze testy PansaUTM od Drone Radar

Następny

Poznań Drone Expo - 7-9.05.2019

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *