AktualnościPrzegląd prasy

Przegląd prasy – 22/03/2018

Zapraszam na krótki przegląd prasy z dnia 22 marca 2018. Trzy informacje na dziś: problemy Brytyjczyków z rosnącą ilością incydentów w pobliżu lotnisk z udziałem dronów, nowy-stary patent Amazonu na reagowanie dronów na ludzkie gesty i niezawodna broń anty-dronowa: mikrofale i laser.

1. Brytyjczycy mają problem z dronami w pobliżu lotnisk

Wg statystyk prowadzonych przez UK Airprox Board (UKAB) w przeciągu dwóch lat w Wielkiej Brytanii liczba incydentów związanych z dronami stanowiącymi zagrożenie dla ruchu powietrznego potroiła się. W 2015 było ich 29, w 2016 – 71, a w minionym 2017 – 92.

Nic w tym w sumie dziwnego, bo prawdopodobnie przez minione 3 lata liczba użytkowników dronów komercyjnych również wzrosła kilkukrotnie. Nie mniej nie można bagatelizować tego typu incydentów tym bardziej, że aż 28 z nich w zeszłym roku zostało zakwalifikowanych jako zdarzenia poważnie zagrażające kolizją z samolotami liniowymi w pobliżu portów lotniczych w Heathrow, Gatwick, London City, Edynburgu, Manchesterze, Liverpoolu i Bristolu.

Z przeprowadzonych wcześniej badań brytyjskiego Ministerstwa Transportu wynika, że w przypadku kolizji powietrznej samolotu z ważącym jedynie 2 kg dronem może on dokonać krytycznych zniszczeń w przedniej szybie załogowego statku powietrznego i to w dodatku najczęściej podczas najtrudniejszego manewru – lądowania – podczas którego załoga musi być w pełni skupiona na wykonywanych czynnościach.

Źródło: https://www.telegraph.co.uk/news/2018/03/19/drone-near-misses-triple-two-years/

2. Amazon patentuje pomysł na odczytywanie naturalnych ludzkich gestów i komend głosowych przez drona

W miniony wtorek do urzędu patentowego w USA wpłynął wniosek od Amazona na patent obejmujący drona, który będzie potrafił zrozumieć ludzką reakcję przy pomocy widocznych gestów lub głosu. Nie jest to specjalnie nowy pomysł, a raczej kontynuacja patentu złożonego do urzędu w 2014 roku, który już wtedy obejmował „interakcję człowieka z dronem”.

Do czego sam Amazon mógłby spożytkować opatentowaną technologię? Prawdopodobnie do odczytywania naturalnych gestów człowieka w przypadku dostarczania paczki dronem (w ramach programu Amazon PrimeAir). Chodzi np. o to, by osoba oczekująca na drona Amazon z lecącego z paczką mogła podczas podchodzenia do lądowania w naturalny sposób wskazać maszynie miejsce, w którym ma wylądować i zostawić paczkę tudzież wyraźne oznajmić (np. machając rękami) by dron nie zbliżał się ze względów bezpieczeństwa.

Źródło: https://www.geekwire.com/2018/waving-drones-wackiest-patent-image-youll-see-today-courtesy-amazon/

Szczegóły patentu: http://patft.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?Sect2=PTO1&Sect2=HITOFF&p=1&u=/netahtml/PTO/search-bool.html&r=1&f=G&l=50&d=PALL&RefSrch=yes&Query=PN/9921579

3. Koncern Raytheon ma sprawdzony sposób na eliminację dronów

Raytheon anti-drone systemPodczas manewrów Maneuver Fires Integrated Experiment zorganizowanych w Fort Sill w Oklahomie (USA) jeden z największych koncernów zbrojeniowych świata – Raytheon – pokazał swój niezawodny sposób na unieszkodliwianie dronów w powietrzu. Zestaw składa się z urządzeń emitujących zarówno mikrofale jak i wiązki laserowe o dużej energii. W ramach przeprowadzonych pokazów przy pomocy mikrofal zostało zniszczonych 33 bezzałogowych statków powietrznych, laser unieszkodliwił kolejne 12 dronów.

Źródło: http://www.nationaldefensemagazine.org

Źródło: http://www.nationaldefensemagazine.org/articles/2018/3/20/raytheon-demonstrates-directed-energy-weapons-at-army-exercise

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Powstaje konsorcjum w celu realizacji systemu UTM i sprawdzenia koncepcji U-Space

Następny

SERA przestaje obowiązywać BSP w Polsce

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *