AktualnościZ Polski

Dron Prometheus – futurystyczny polski projekt

Informacje o nowym dronie Prometheus (uwaga: już jeden dron o tej samej nazwie istnieje od dawna na rynku i jest to produkt firmy Spartaqs) wypłynęły na światło dzienne kilka dni temu. Reklamowany jako projekt stworzony w pełni przez polskich inżynierów w dodatku o mocno futurystycznym kształcie – dron Prometheus narobił trochę szumu w mediach. Przyjrzymy mu się zatem z bliska.

Dron Prometheus - szkic

Na potrzeby stworzenia i sprzedaży nowego polskiego wynalazku w tym roku została stworzona spółka Prometheus S.A. z siedzibą w Warszawie. Jak głosi podpis pod poniższym filmem (w serwisie YouTube) – firma powstała z udziałem liderów w produkcji dronów w Polsce, w celu produkcji i komercjalizacji dronów do poszukiwań zaginionych osób oraz dla sektora energetycznego jako nośnik skanera LIDAR.

„Nasz zespół brał udział w 25 projektach dronowych, między innymi przy budowie największego polskiego drona PW-100 czy Samonit, Bielik, RoboKopter i wiele innych. Dzięki doświadczonemu zespołowi inżynierów oraz lokalizacji zakładu produkcyjno-laboratoryjnego na terenie AIRBUS POLAND, chcemy zostać liderem na światowym rynku produkcji dronów dla sektora energetycznego.”

Kogo zatem znajdziemy w zespole firmy Prometheus S.A.? Są to m.in.: Małgorzata Książek (Prezes Zarządu), Sebastian Banaszek, Artur Książek. Jeśli ktoś śledzi polską branżę BSP od dawna to na pewno skojarzy wszystkie te nazwiska z osobami niegdyś zarządzającymi spółką Dron House S.A. – twórcą słynnego drona Bielik:

Dron Bielik - Dron House S.A.

Spójrzmy na film promocyjny Prometheus’a:

Zgodnie z opisem na oficjalnej stronie projektu: www.droneprometheus.com dron Prometheus ma być „pierwszym na świecie hybrydowym dronem z mikrofonem kierunkowym”. To umożliwi skuteczne wykorzystanie drona do zadań specjalnych, takich jak ratownictwo, ochrona granic, poszukiwanie osób zaginionych.

„Hybrydowość” drona polega na wykorzystaniu sześciu wirników napędzanych przez dwa niezależne źródła: silniki elektryczne i generator energii elektrycznej o mocy 2 kW zasilany tradycyjnym paliwem (Pb 95), który na bieżąco ładuje wydajne akumulatory litowo-jonowe. To ma skutkować około 5-godzinnym czasem lotu także w trudnych warunkach atmosferycznych (loty podczas opadów śniegu i deszczu w temperaturze od -20 stopni + 50 C).

Dron Prometheus - generator prądu

Co do samej konstrukcji – dron Prometheus jest wykonany z wykorzystaniem kevlaru, włókna szklanego i włókna węglowego. Ważąc poniżej 20 kilogramów może zabrać dodatkowe 5kg obciążenia. Jego rozpiętość ma wynieść 180 centymetrów. Ma mieć również posiada nielimitowany zasięg łączności dzięki zastosowaniu technologii GSM/3G/4G/5G oraz technologii satelitarnej SatCom.

Inne rozwiązania technologiczne w dronie Prometheus (w zależności od wersji) to m.in.:

 • głowica z dwoma kamerami, stabilizowanych w 3-osiach
 • kamera noktowizyjna z zoomem 12X
 • kamera RGB wyposażona w zoom optyczny 12X 1080p
 • jeden reflektor IR LASER w celu doświetlania obiektów podczas pracy w nocy z śledzeniem cyfrowym celu
 • kamera termowizyjną 640 z zoomem
 • kamera RGB z 10 krotnym zoomem z podwójnym czujnikiem
 • dalmierz laserowym o zasięgu pomiaru obserwowanych osób lub pojazdów do 1500 m,
 • mikrofon kierunkowy oraz głośnik
 • skaner Quanergy M8 Ultra zapewniający zasięg skanera do 100 m z trzema powrotami na impuls wychodzący
 • dwie kamery mapujące GeoCue zapewniają pole widzenia 120 °, co pokrywa się ze śladem skanera laserowego, uzyskując ukośne mocowanie pod kątem 25 ° zapewniające obrazowanie boków obiektów, co pozwala na prawdziwe kolorowanie 3D wszystkich punktów skanera LIDAR
 • kamerę koronową EUV-1
 • narzędzia pokładowe, w tym miotacz ognia w powietrzu
 • reflektor LED 12 000 lumenów typu szperacz
 • precyzyjny mechanizm zrzutu ładunku do 5 kg

Dron Prometheus - szkic

Ponieważ budowa pełno wymiarowego drona Prometheus jest kosztowna, firma zwraca się do społeczności inwestorów crowdfundingowych o wsparcie projektu poprzez emisję swoich akcji. Prometheus S.A. planuje rozpocząć również procedurę wprowadzenia na giełdę:

Spółka PROMETHEUS S.A. planuje po 2020 roku rozpocząć procedurę wprowadzenia jej na rynek NewConnect rynek główny GPW lub inną giełdę w Europie. – Źródło: https://droneprometheus.com

Dotychczas spółka podpisała listy intencyjne ze spółkami z sektora energetycznego oraz agencji ochrony o wartości 8 mln zł oraz prowadzi rozmowy o sprzedaży 34 szt dronów dla lidera z sektora energetycznego o wartości 17 mln zł.

Dron w wersji podstawowej sprzedawany będzie w cenie poniżej 200 tys. zł netto. Dodatkowy koszt to wyposażenie drona, które w zależności od konfiguracji może wynieść nawet do 300 tys. zł netto.

Prócz wspomnianej wcześniej strony www.droneprometheus.com znalazłem również stronę: prometheus-sa.com, która jest nieco bliźniacza do poprzedniej, acz zawiera sporo mniej informacji na temat tego projektu.

 

Poprzedni

4 grudnia rusza Amsterdam Drone Week 2019

Następny

Komunikat PAŻP: skrócona procedura dla lotów BVLOS

2 komentarze

 1. 9 maja 2020 at 01:32 — Odpowiedz

  Jak ktoś dokopie się do informacji nt. Dronhouse i ‚słynnego’ bielika to doceni walory komediowe tego artykułu 😉

 2. 6 lipca 2022 at 19:41 — Odpowiedz

  walory komediowe są takie że spółka jest wyceniona na 75 mln.

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *