AktualnościZ Polski

Dron Prometheus – futurystyczny polski projekt

Informacje o nowym dronie Prometheus (uwaga: już jeden dron o tej samej nazwie istnieje od dawna na rynku i jest to produkt firmy Spartaqs) wypłynęły na światło dzienne kilka dni temu. Reklamowany jako projekt stworzony w pełni przez polskich inżynierów w dodatku o mocno futurystycznym kształcie – dron Prometheus narobił trochę szumu w mediach. Przyjrzymy mu się zatem z bliska.

Dron Prometheus - szkic

Na potrzeby stworzenia i sprzedaży nowego polskiego wynalazku w tym roku została stworzona spółka Prometheus S.A. z siedzibą w Warszawie. Jak głosi podpis pod poniższym filmem (w serwisie YouTube) – firma powstała z udziałem liderów w produkcji dronów w Polsce, w celu produkcji i komercjalizacji dronów do poszukiwań zaginionych osób oraz dla sektora energetycznego jako nośnik skanera LIDAR.

„Nasz zespół brał udział w 25 projektach dronowych, między innymi przy budowie największego polskiego drona PW-100 czy Samonit, Bielik, RoboKopter i wiele innych. Dzięki doświadczonemu zespołowi inżynierów oraz lokalizacji zakładu produkcyjno-laboratoryjnego na terenie AIRBUS POLAND, chcemy zostać liderem na światowym rynku produkcji dronów dla sektora energetycznego.”

Kogo zatem znajdziemy w zespole firmy Prometheus S.A.? Są to m.in.: Małgorzata Książek (Prezes Zarządu), Sebastian Banaszek, Artur Książek. Jeśli ktoś śledzi polską branżę BSP od dawna to na pewno skojarzy wszystkie te nazwiska z osobami niegdyś zarządzającymi spółką Dron House S.A. – twórcą słynnego drona Bielik:

Dron Bielik - Dron House S.A.

Spójrzmy na film promocyjny Prometheus’a:

Zgodnie z opisem na oficjalnej stronie projektu: www.droneprometheus.com dron Prometheus ma być „pierwszym na świecie hybrydowym dronem z mikrofonem kierunkowym”. To umożliwi skuteczne wykorzystanie drona do zadań specjalnych, takich jak ratownictwo, ochrona granic, poszukiwanie osób zaginionych.

„Hybrydowość” drona polega na wykorzystaniu sześciu wirników napędzanych przez dwa niezależne źródła: silniki elektryczne i generator energii elektrycznej o mocy 2 kW zasilany tradycyjnym paliwem (Pb 95), który na bieżąco ładuje wydajne akumulatory litowo-jonowe. To ma skutkować około 5-godzinnym czasem lotu także w trudnych warunkach atmosferycznych (loty podczas opadów śniegu i deszczu w temperaturze od -20 stopni + 50 C).

Dron Prometheus - generator prądu

Co do samej konstrukcji – dron Prometheus jest wykonany z wykorzystaniem kevlaru, włókna szklanego i włókna węglowego. Ważąc poniżej 20 kilogramów może zabrać dodatkowe 5kg obciążenia. Jego rozpiętość ma wynieść 180 centymetrów. Ma mieć również posiada nielimitowany zasięg łączności dzięki zastosowaniu technologii GSM/3G/4G/5G oraz technologii satelitarnej SatCom.

Inne rozwiązania technologiczne w dronie Prometheus (w zależności od wersji) to m.in.:

 • głowica z dwoma kamerami, stabilizowanych w 3-osiach
 • kamera noktowizyjna z zoomem 12X
 • kamera RGB wyposażona w zoom optyczny 12X 1080p
 • jeden reflektor IR LASER w celu doświetlania obiektów podczas pracy w nocy z śledzeniem cyfrowym celu
 • kamera termowizyjną 640 z zoomem
 • kamera RGB z 10 krotnym zoomem z podwójnym czujnikiem
 • dalmierz laserowym o zasięgu pomiaru obserwowanych osób lub pojazdów do 1500 m,
 • mikrofon kierunkowy oraz głośnik
 • skaner Quanergy M8 Ultra zapewniający zasięg skanera do 100 m z trzema powrotami na impuls wychodzący
 • dwie kamery mapujące GeoCue zapewniają pole widzenia 120 °, co pokrywa się ze śladem skanera laserowego, uzyskując ukośne mocowanie pod kątem 25 ° zapewniające obrazowanie boków obiektów, co pozwala na prawdziwe kolorowanie 3D wszystkich punktów skanera LIDAR
 • kamerę koronową EUV-1
 • narzędzia pokładowe, w tym miotacz ognia w powietrzu
 • reflektor LED 12 000 lumenów typu szperacz
 • precyzyjny mechanizm zrzutu ładunku do 5 kg

Dron Prometheus - szkic

Ponieważ budowa pełno wymiarowego drona Prometheus jest kosztowna, firma zwraca się do społeczności inwestorów crowdfundingowych o wsparcie projektu poprzez emisję swoich akcji. Prometheus S.A. planuje rozpocząć również procedurę wprowadzenia na giełdę:

Spółka PROMETHEUS S.A. planuje po 2020 roku rozpocząć procedurę wprowadzenia jej na rynek NewConnect rynek główny GPW lub inną giełdę w Europie. – Źródło: https://droneprometheus.com

Dotychczas spółka podpisała listy intencyjne ze spółkami z sektora energetycznego oraz agencji ochrony o wartości 8 mln zł oraz prowadzi rozmowy o sprzedaży 34 szt dronów dla lidera z sektora energetycznego o wartości 17 mln zł.

Dron w wersji podstawowej sprzedawany będzie w cenie poniżej 200 tys. zł netto. Dodatkowy koszt to wyposażenie drona, które w zależności od konfiguracji może wynieść nawet do 300 tys. zł netto.

Prócz wspomnianej wcześniej strony www.droneprometheus.com znalazłem również stronę: prometheus-sa.com, która jest nieco bliźniacza do poprzedniej, acz zawiera sporo mniej informacji na temat tego projektu.

 

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

4 grudnia rusza Amsterdam Drone Week 2019

Następny

Komunikat PAŻP: skrócona procedura dla lotów BVLOS

2 komentarze

 1. 9 maja 2020 at 01:32 — Odpowiedz

  Jak ktoś dokopie się do informacji nt. Dronhouse i ‚słynnego’ bielika to doceni walory komediowe tego artykułu 😉

 2. 6 lipca 2022 at 19:41 — Odpowiedz

  walory komediowe są takie że spółka jest wyceniona na 75 mln.

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *