AktualnościRatownictwoZ PolskiZastosowania dronów

Dron dla GOPR – projekt Sylwestra Szymańskiego

Projekt drona dla GOPRu - Sylwester Szymański

Sylwester Szymański – świeżo upieczony absolwent Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego za swoją pracę dyplomową otrzymał ocenę celującą. Nie byłoby może nic w tym nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że tytuł pracy brzmi „Bezzałogowy aparat latający jako wsparcie dla Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego” i jest pierwszą pracą dyplomową w tematyce dronów, która odbiła się takim echem.

Zaprojektowany przez niego UARV (Unmanned Aerial Rescue Vehicle) prócz zaproponowanych wielu przydatnych funkcjonalności i ogólnej wszechstronności wygląda równie z bardzo estetycznie i spotkał się z przychylnymi opiniami GOPRowców. Miałby on służyć przede wszystkim do ratowania ludzi poszkodowanych w górach. Został on przemyślany do akcji poszukiwawczych, lawinowych a przede wszystkim do transportu sprzętu ratowniczego i medykamentów.

Dron dla GOPR - projekt Sylwestra Szymańskiego

 

Dron dla GOPR - projekt Sylwestra Szymańskiego

 

Środowiska górskich ratowników stwierdzają zgodnie – taki dron z pewnością pozytywne wpłynąłby na skuteczność ich działań a także znacznie ułatwiłby akcje ratownicze podejmowane przez nich w górach w trudnych warunkach pogodowych, w których często nie ma możliwości wykorzystania wysłużonych już helikopterów.

 

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

FAA daje pierwszy raz pozwolenie dla komercyjnych dronów

Następny

Skyteboard 3G + Fatdoor.com - dron do komunikacji z sąsiadami

2 komentarze

  1. 4 listopada 2014 at 11:36 — Odpowiedz

    Bardzo proszę o namiary kontaktowe na Pana Sylwestra Szymańskiego – Naczelnik GOPR Jacek Dębicki

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *