AktualnościRatownictwoZ PolskiZastosowania dronów

Polski system SARUAV uratował życie zaginionemu mężczyźnie

SARUAV to system stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego i służy do głębokiej analizy zdjęć pozyskanych z powietrza w celu określenia lokalizacji osób zaginionych. O SARUAV pisałem dokładnie 2 lata temu na łamach Świata Dronów i już wtedy system był w pełni gotowy do działania choć dopiero szukał swoich nabywców wśród służb ratowniczych. Ostateczne ich znalazł i – jak poinformowała bieszczadzka grupa GOPR – po raz pierwszy sprawdził się w realnych warunkach ratując życie zaginionemu 65-letniemu mężczyźnie.

Po prawie 24 godzinach od zginięcia program wskazał potencjalnego poszukiwanego. We wskazane miejsce zostali zadysponowani ratownicy a następnie Zespół Państwowego Ratownictwa Medycznego.

– komunikat ze strony GOPR Bieszczady

System SARUAV został sfinansowany bieszczadzkim goprowcom ze środków przekazanych z Bieszczadzkiego Parku Narodowego i jak widać nie były to zmarnowane środki. Od wczoraj – 28 czerwca w okolicach Cergowej w gminie Dukla trwały intensywne poszukiwania 65-letniego mężczyzny, który ok. godziny 16:00 opuścił dom i udał się w nieznanym kierunku. Dzięki użyciu dronów DJI Matrice 300 oraz systemu SARUAV po wykonaniu automatycznej analizy zdjęć z drona SARUAV wskazał bezbłędnie lokalizację zaginionej osoby, do której ruszył zespół ratowniczy.

System SARUAV to oprogramowanie analizujące zdjęcia wykonane w dużej rozdzielczości z powietrza. Platforma, na której wykonano fotografie nie ma większego znaczenia, ale im lepszej jakości materiał zdjęciowy tym większe szanse na „trafienie”. SARUAV potrafi wykrywać sylwetki osób w różnych pozycjach, odróżniać sylwetki dorosłych od sylwetek dzieci oraz filtrować je spośród innych kształtów np. zwierząt lub wszelkich innych obiektów znajdujących się na ziemi, które mogą być podobne do człowieka. Co najważniejsze robi to szybko i w pełni automatycznie analizując duże ilości danych i wskazuje tylko te miejsca, w których potencjalnie może znajdować się zaginiony człowiek.

Tylko w taki sposób prowadzona analiza materiału zdjęciowego ma sens – jest zautomatyzowana, szybka i precyzyjna. Dzięki SARUAV służby ratownicze mają szansę dotrzeć na czas i nie błądzić w terenie przeszukując dziesiątki potencjalnych lokalizacji zaginionej osoby.

Pokazaliśmy, że technologie geoinformatyczne mają ogromny potencjał aplikacyjny i mogą z powodzeniem służyć nie tylko ludziom nauki, ale wszystkim obywatelom. Sądzę, że jak dotąd niedoceniany potencjał szeroko pojętych rozwiązań informatycznych służących do wspierania służb zarządzania kryzysowego zostanie niedługo dostrzeżony w wielu obszarach życia. 

– prof. dr hab. Tomasz Niedzielski, prezes zarządu SARUAV sp. z o.o. i nauczyciel akademicki Uniwersytetu Wrocławskiego

Wyłączny dystrybutorem na terenie Polski jest AeroMind.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z jednego źródła i jest nim oficjalny fanpage GOPR Bieszczady na portalu FB: https://www.facebook.com/GBiGOPR/. Dodatkowe źródło informacji: https://uni.wroc.pl/odnalezienie-zaginionego-spektakularny-sukces-dronow-saruav/.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Xiaomi FIMI X8 Mini - recenzja

Następny

Droniada 2021 zakończona - wyniki

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *