AktualnościRatownictwoWydarzeniaZ Polski

Szkolenia dla operatorów SARD – Search And Rescue Drone

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

W mediach można znaleźć coraz więcej informacji na temat możliwości zastosowania dronów w szeroko pojętym ratownictwie. Rozwijane są technologie pozwalające na transport krwi i produktów medycznych, poszukiwanie osób zaginionych, także z w wykorzystaniem termowizji, dostarczanie sprzętu ratowniczego w postaci tub ratunkowych, apteczek, sprzętu do łączności itp. Coraz większa ilość dronów potrafi latać automatycznie, a nawet autonomicznie. Technologia w tej dziedzinie rozwija się bardzo szybko i niemal każdego dnia jesteśmy zaskakiwani nowościami takimi jak np. dron potrafiący lądować na wodzie, a nawet zanurzać się pod jej powierzchnię.

Dron ratownik Bielik - Dron House

Do zastosowań związanych z ratownictwem nie zawsze trzeba używać tak specjalistycznego, drogiego i zaawansowanego sprzętu. W wielu sytuacjach wystarczającym może się okazać dron np. klasy DJI Phantom czy DJI Mavic. Są to niewielkie poręczne maszyny, posiadające kamerę dobrej jakości z transmisją obrazu na żywo, potrafiące wykonać lot automatyczny po zaplanowanej trasie lub stabilnie zawisnąć na kilkanaście minut we wskazanym miejscu i pozwolić na obserwację terenu. Dzięki temu potrafią być doskonałym wsparciem np. w akcjach związanych z prowadzeniem poszukiwania na dużym obszarze, czy też wsparciem z powietrza dla dowodzącego akcją w przypadku katastrof komunikacyjnych czy klęsk żywiołowych. Mogą też służyć do dokumentacji i monitoringu przebiegu akcji ratowniczej i na wiele innych sposobów wspierać działania na ziemi.

Szkolenia dla operatorów SARD - Search And Rescue Drone

Jednak aby operator drona mógł być realnym wsparciem podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczej, musi mieć wiedzę w zakresie tego jak ona wygląda, jakie są procedury działania poszczególnych służb, jak się podczas akcji komunikować, na jakie elementy zwracać uwagę. Są to elementy niezwykle istotne, więc z myślą o szkoleniu operatorów dronów do profesjonalnej realizacji tego typu zadań został opracowany kurs SARD – Search and Rescue Drone. Jest to unikalny w skali kraju program edukacyjny, skierowany do operatorów dronów, którzy chcą się rozwijać oraz wykorzystać swoje umiejętności i posiadany sprzęt do współpracy ze służbami ratowniczymi w wielu typach działań. Kurs jest realizowany przez Grupę EMERMED® przy wsparciu merytorycznym DRON HOUSE S.A.

Program szkolenia SARD uzyskał pozytywną opinię Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Aktualnie prowadzona jest kampania informacyjna, skierowana do służb ratunkowych, w tym Straży Pożarnej. Ma ona za zadanie zwiększyć świadomość służb, dotyczącą wykorzystania dronów i ich operatorów w prowadzonych akcjach. Celem kampanii i powiązanych z nią działań jest uruchomienie ogólnopolskiego systemu, pozwalającego na elastyczne wykorzystanie operatorów z certyfikatem SARD przez służby związane z ratownictwem, w tym również odpłatne.

Szkolenia dla operatorów SARD - Search And Rescue DronePodczas jednodniowego szkolenia uczestnicy otrzymują obszerny zasób wiedzy teoretycznej i praktycznej, dotyczącej nie tylko bezpośredniego zastosowania dronów, ale i innych aspektów związanych z ratownictwem i pierwszą pomocą. Wiedza nabyta podczas szkolenia SARD może się okazać niezwykle przydatna w wielu krytycznych momentach w życiu codziennym, z możliwością uratowania życia swojego i bliskich włącznie.

Szkolenie kończy się uzyskaniem certyfikatu oraz identyfikatora SARD, usprawniającego współdziałanie ze służbami na miejscu zdarzenia.

Program kursu zbudowany jest z modułów tematycznych opartych o poniższe zagadnienia:

  • wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji z 2015 roku,
  • przepisy dotyczące funkcjonowania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne,
  • przepisy dotyczące funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego,
  • inne przepisy i wytyczne dotyczące m.in.: ruchu lotniczego, zasad funkcjonowania straży pożarnej, pogotowia ratunkowego oraz innych służb ratunkowych, łączności radiowej, ruchu drogowego, bezpieczeństwa danych osobowych, bezpieczeństwa informacji niejawnych, oraz prawa karnego i cywilnego.

Szkolenia dla operatorów SARD - Search And Rescue DroneInformacje na temat kursu oraz możliwości zapisu i dostępnych terminów znajdują się na stronie www.ratowniksard.pl.

Warto się szkolić i rozwijać, szczególnie jeśli chodzi o zdrowie i życie. Zapraszamy!

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Droniada 2018 - już po raz 5-ty

Następny

Nowe zasady lotów VLOS/BVLOS w MATZ/MCTR - wytyczne z dnia 28.05.2018

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *