AktualnościZe Świata

Milion dolarów za najszybszego drona w konkursie AIRR Championship

Drużyna MAVLab z Holandii startująca w rozgrywkach A.I. Robotic Racing Championship (AIRR Championship) zorganizowanym przez Lockheed Martin i amerykańską ligę wyścigową Drone Racing League zdobyła główną nagrodę – milion dolarów – za oprogramowanie drona DRL RacerAI, który najszybciej ze wszystkich zespołów ukończył przelot po torze wyścigowym w pełni automatyczny sposób.

Dron to specjalnie skonstruowana na tę okazję platforma o nazwie DRL RacerAI oparty o nowoczesną jednostkę obliczeniową NVIDIA Jetson AGX Xavier. Drużyny stertujące w zawodach miały za zadanie zaimplementować do drona swój kod z algorytmami AI tak, by dron przeleciał tor wyścigowy najszybciej jak to możliwe – co ważne: bez użycia GPS czy jakiejkolwiek interwencji manualnej pilota. Tak oprogramowany dron zespołu MAVLab z Holandii pokonał tor wyścigowy w 12 sekund – 25% szybciej niż dron innego zespołu, który zajął drugie miejsce.

W ramach dodatkowej rywalizacji dron zespołu MAVLab zmierzył się na tym samym torze z innym dronem DRL RacerAI – tym razem sterowanym manualnie przez pilota Gabriela „Gab707” Kochera – jednego z najszybszych pilotów dronów wyścigowych na świecie. Wynik? Gab707 wygrał z maszyną wykręcając czas na jednym okrążeniu równy… 6 sekund (!) – o 5 sekund szybciej niż dron sterowany algorytmami AI.

Gabriel Gab707 Kocher

W finale konkursu startowali również Polacy – drużyna Warsaw MIMotaurs, o czym pisałem już chwilę temu. Polskiej drużynie udało się wejść do ścisłego finału rozgrywki i ostatecznie zająć czwarte miejsce na świecie. Więcej o sukcesie RTB Warsaw MIMotaurs przeczytacie tutaj.

Więcej o wyścigach zorgazniowanych przez Lockheed Martin i DRL znajdziecie tutaj.

DRL RacerAI
DRL RacerAI

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Wprowadzenie do przepisów UE: Część 1 - Klasy bezzałogowców w kategorii otwartej

Następny

Relacja z FAI WDRC 2019 - Część 2 (12.12.2019)

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *