AktualnościWyścigi dronówZe Świata

AlphaPilot AI Drone Innovation Challenge – wyścigi dronów poziom wyżej

Gdy koncern lotniczy Lockheed Martin – odpowiedzialny za stworzenie takich maszyn bojowych jak F-16, F-117, F-22 czy F-35 – bierze się za wyścigi dronów to… „wiedz, że coś się dzieje”. Dziwne byłoby jednak, gdyby wyścigi organizowane przez Lockheed Martin przy współpracy z Drone Racing League oraz NVIDIA polegały na klasycznym ściganiu się po torze zawodników, bo to już wszyscy znamy. Dlatego postanowiono, że „drone racing” zostanie posunięty o krok dalej… i to całkiem spory krok!

Trzy wspomniane wyżej podmioty ogłosiły wspólny konkurs, którego głównym celem jest ​​opracowanie sztucznej inteligencji (AI) i zaadoptowanie jej do… ścigania się dronem w pełni autonomicznie. Cel? Wygrać m.in. z zawodowym pilotem dronów wyścigowych z ligi DRL. Nagroda? TAK! I to nie mała: łączna pula to 2 mln dolarów w kilku różnych dyscyplinach, a bezpośrednia wygrana autonomicznego drona w wyścigu z dronem pilotowanym przez człowieka zostanie nagrodzona w wysokości $250,000.

Uczestniczące zespoły będą rywalizować w serii wyzwań łączących loty autonomiczne oraz ręcznie pilotowane przez pilotów dronów z DRL. Wyzwanie rzucone przez Lockheed Martin, DRL oraz NVIDIA kierowane jest przede wszystkim do studentów uczelni, członków kół naukowych, programistów, a przede wszystkim entuzjastów dronów i ich automatyzacji. Dzięki temu konkursowi i prawdopodobnych osiągnięć zespołów w nim startujących koncern Lockheed Martin chce przesunąć granice sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i możliwości automatyzacji lotów dronów na nowy poziom dążący do ich pełnej autonomii.

Jak można przeczytać na stronie internetowej organizatora:

Wyzwanie AlphaPilot ma na celu przyspieszenie rozwoju i testowania w pełni autonomicznych technologii dronowych. Uczestnicy AlphaPilot zaprojektują latającą wyścigówkę na platformie NVIDIA Jetson z użyciem algorytmów AI tak, by dron mógł rywalizować na torze wyścigowym bez żadnego wstępnego programowania lub interwencji człowieka-pilota. 

Główny zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 1 mln dolarów. Więcej szczegółów oraz sam formularz zgłoszeniowy do konkursu znajduje się na stronie Lockeed Martin: https://www.lockheedmartin.com/en-us/news/events/ai-innovation-challenge.html. Zapisy ruszają już w listopadzie tego roku.

Z kolei tutaj można przeczytać nieco więcej (choć w sumie nie tak dużo;) o zasadach, zgłoszeniach i możliwościach uczestnictwa.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Rozwój europejskiego rynku dronów zagrożony?

Następny

System antydronowy Ctrl+Sky firmy APS nagrodzony Defenderem

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *