AktualnościSystemy antydronoweZ Polski

System antydronowy Ctrl+Sky firmy APS nagrodzony Defenderem

Ctrl+Sky – mobilny system antydronowy od Advanced Protection Systems (APS) zdobył nagrodę Defender XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Z rozwiązań APS korzystają m.in. czeskie służby mundurowe oraz spółki z grupy PZU.

Targi Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach to od ponad ćwierć wieku wizytówka polskiej branży militarnej. Tu spotykają się wszyscy liczący się gracze przemysłu obronnego, zatem nie mogło zabraknąć jednej z wyróżniających się prywatnych, polskich firm – Advanced Protection Systems (APS). Do konkursu o nagrodę Defender, organizowanego podczas targów, dopuszczono 64 firmy, APS znalazł się wśród ledwie kilku wyróżnionych spółek.

– Statuetka Defender to przede wszystkim znak innowacyjności. Część z nagrodzonych produktów już znajduje się na wyposażeniu Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, wzmacniając zdolności obronne państwa. Inne natomiast wymagają dalszego doskonalenia i oczekujemy, iż niebawem staną się rzeczywiście użytkowanymi produktami.

– podkreśla Sebastian Chwałek, wiceminister obrony.

APS na targach zaprezentowała swój system antydronowy Ctrl+Sky montowany na pojeździe. Jest to jedyny tego typu system na świecie, który przeprowadza detekcję dronów jednocześnie za pomocą sensora radarowego, akustycznego, wizyjnego i radiowego.

Twórcy firmy liczą, że już wkrótce sfinalizują liczne negocjacje i rozmowy o kolejnych, komercyjnych wdrożeniach swojego systemu antydronowego w ekosystemie ochrony kluczowych obiektów na terenie Polski.

– To wyróżnienie jest dla nas potwierdzeniem skuteczności naszego produktu. Nie tak dawno pokazu na stadionie w czeskiej Pradze wróciliśmy z podpisanym kontraktem. Wtedy wiedzieliśmy, że to dobry, pierwszy znak. Dzięki nagrodzie nasze prognozy co do rozwoju naszych unikalnych systemów zmieniają się w rzeczywistość.

– komentuje Radosław Piesiewicz, współzałożyciel APS.

Obecnie APS zabezpiecza, m.in. Stadion Miejski w Gdyni, a także współpracuje ze spółką PZU Lab z Grupy PZU. Wspólnie proponują biznesowi przełomowe rozwiązania w ramach bezpieczeństwa na niebie wokół fabryk, stadionów czy miejsc imprez masowych.

– Ctrl+Sky to system antydronowy umożliwiający wykrycie, śledzenie i neutralizację dronów‑intruzów. Drony od kilku lat skrzętnie umacniają swoją pozycję na rynku usługowym – nie są już tylko zabawką i nowoczesnym rozwiązaniem technologicznym – to przełom w logistyce, przemyśle i co najważniejsze w bezpieczeństwie – mówi Maciej Klemm, prezes spółki APS. System Ctrl+Sky – jako jedyny świecie przeprowadza detekcję dronów jednocześnie za pomocą sensora radarowego, akustycznego, wizyjnego i radiowego. – Umożliwia skuteczne wykrywanie i neutralizację dronów całą dobę.

– dodaje Piesiewicz.

Polski system antydronowy zainteresował nie tylko rodzimą straż graniczną, ale również amerykańską.

Systemy do wykrywania i identyfikacji dronów na rynku komercyjnym są dostępne zaledwie od kilku lat. W 2022 r. ten rynek wart będzie już 16 mld USD. W 2017 r. przychody z usług z wykorzystaniem dronów przekroczyły 250 mln zł, w 2016 r. wyniosły 164 mln zł. Według najnowszych danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2017 r. certyfikaty potwierdzające umiejętności operatora UAVO zdobyło 2649 osób, a w 2016 r. wydano 1871 takich pozwoleń. W 2017 r. w Stanach Zjednoczonych nabywców znalazło ponad 2,3 mln dronów (wg danych FAA – Federalnej Administracji Lotnictwa).


APS - Advanced Protections SystemsAdvanced Protection Systems (APS) to jeden z globalnych liderów technologii i cybersecurity przestrzeni powietrznej, założony przez dwóch wybitnych ekspertów z dziedziny elektroniki i komercjalizacji wynalazków. Działania ich spółki koncentrują się na zapobieganiu zagrożeniom, jakie mogą nieść bezzałogowe obiekty latające. APS globalnie komercjalizuje własny, unikatowy system do wykrywania i neutralizacji dronów: Ctrl+Sky, odznaczający się wyjątkową skutecznością i elastycznością. Oparty jest w całości na autorskich rozwiązaniach, będących rezultatem eksperckiej wiedzy oraz doświadczenia zespołu specjalistów. Końcowym etapem pracy w akceleratorze Space3ac było zaprezentowanie przez APS gotowego rozwiązania, które będzie w stanie skutecznie zrealizować wyzwanie postawione przez PZU Lab – Ctrl+Sky Mobile.

APS z Ctrl+Sky – według rankingu Markets and Markets – już teraz należy do kluczowych graczy na światowym rynku wykrywania i identyfikacji dronów. Innowacyjność Ctrl+Sky potwierdzona jest licznymi nagrodami oraz dwoma aplikacjami patentowymi. Cel jest jasny: APS ma oferować systemy dronowego cybersecurity nieosiągalne dla konkurencji.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

AlphaPilot AI Drone Innovation Challenge - wyścigi dronów poziom wyżej

Następny

Europejskie rozporządzenie bazowe dziś wchodzi w życie

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *