AktualnościZ Polski

Najnowsze drony i oprogramowanie dronowe z USA i UE na MSPO na stoisku Uniforce

MSPO 2024 w Kielcach to okazja, by zobaczyć na żywo m.in. nowość w ofercie Skydio – model X10D z modułem NightSense, aplikację mobilną Farsight do tworzenia i analizy taktycznej modeli 3D terenu, oraz łotewskie drony: AtlasPRO z dedykowaną stacją dokującą AtlasNEST, drona AtlasMICRO o wadze 249 gram (z kamerą termowizyjną 640x512px oraz kamerą wizyjną 64mpix) oraz drona naziemnego (UGV) AtlasROVER. Będą one prezentowane na stoisku E-14 poznańskiego Uniforce.

Uniforce (wcześniej: Uniforce Tvprzemyslowa) to dystrybutor specjalistycznych dronów oraz sprzętu optoelektronicznego i elektronicznego. Na MSPO zaprezentuje przede wszystkim ofertę związaną z dronami. Niewątpliwą atrakcją będzie autonomiczny, wykorzystujący w nawigacji sensory optyczne, amerykański Skydio X10D oraz jego poprzednik X2D. W USA powstał również Farsight – program (i aplikacja mobilna) w oparciu o dane z dronów tworząca i analizująca model 3D terenu, by wspomagać działania taktyczne oddziałów. Wreszcie, Uniforce zaprezentuje także ekosystem rozwiązań Atlas. Dzięki współpracy w sieci mesh, drony i urządzenia Atlas oferują dużo szersze możliwości operacyjne niż suma możliwości poszczególnych elementów.

Skydio X10D

Pierwszy z dronów to najnowszy produkt amerykańskiej firmy: Skydio X10D. X10D to dron rozpoznawczy zaprojektowany z myślą o misjach zwiadowczych krótkiego zasięgu. Jego wyróżnikiem jest niezwykle zaawansowana autonomia, oparta na komputerowym widzeniu i 6 kamerach nawigacyjnych. Skydio X10D potrafi więc automatycznie omijać przeszkody, dzięki czemu w warunkach pola walki, pilotować go mogą żołnierze bez doświadczenia, po zaledwie kilkuminutowym szkoleniu.

Autonomia to nie jedyna cecha, która czyni Skydio przydatnym dla zastosowań militarnych. X10D to otwarta platforma, którą można rozbudować m.in. o moduł oświetlaczy podczerwieni lub światła widzialnego Nightsense, umożliwiający loty nocne lub w pomieszczeniach bez dostępu światła. Nightsense nie tylko pozwala operatorowi widzieć otoczenie drona, ale także umożliwia autonomiczny lot (w tym automatyczne omijanie przeszkód) w ciemnościach.

Skydio można rozbudować także o reflektor, głośnik z mikrofonem przydatny w czasie misji search&rescue, spadochron oraz moduł RTK. Wspomnieć należy również o wymiennym gimbalu, który dostępny jest w dwóch wersjach: z dodatkowym obiektywem szerokokątnym 50 MP (pole widzenia 93°) oraz dodatkowym teleobiektywem 48MP (13°). Obie wersje dysponują obiektywem standardowym 64 MP (50°) oraz radiometryczną kamerą z sensorem FLIR Boson+ 640×512 px (41°).

Co warto podkreślić, producent wyciągnął wnioski z doświadczeń zgromadzonych podczas operacyjnego wykorzystania w Ukrainie poprzednika X10D, czyli modelu X2D (który zresztą także będzie można zobaczyć w Kielcach). Najnowszy dron Skydio jest więc konstrukcją bardziej wytrzymałą mechanicznie, odporną na zanieczyszczenia oraz jest wyposażony w system omijania zagłuszanych częstotliwości, aby zapewnić ciągłość komunikacji drona z operatorem. Modele X10D i X2D są wpisane na listę BlueUAS, prowadzoną przez amerykański Departament Obrony, oraz wykorzystywane operacyjnie m.in. przez amerykańską armię.

Farsight

Oprogramowanie Farsight firmy Reveal to kolejny produkt z USA, a jednocześnie znakomity przykład przydatności dronów na współczesnym polu walki i ilustracja tego, jak technologia może wspierać żołnierzy w działaniach taktycznych.

Na podstawie zdjęć, wideo lub streamu z drona, aplikacja Farsight tworzy w czasie bliskim rzeczywistemu model 3D obserwowanego terenu. W modelu tym można zaznaczyć pozycje własne oraz pozycje przeciwnika, a aplikacja:

  • automatycznie wyznaczy pole widzenia poszczególnych jednostek, z uwzględnieniem przeszkód, takich jak budynki czy drzewa, oraz nierówności terenu,
  • umożliwia wyznaczenie tras minimalizujących lub ograniczających ryzyko wykrycia przez przeciwnika (z uwzględnieniem jego pola widzenia),
  • wyznaczy strefy HLZ (helicopter landing zone), biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu, odległość od przeszkód i cienkich konstrukcji, takich jak słupy,
  • obliczy odległości między dowolnymi punktami w terenie i różnic wysokości między nimi,
  • umożliwi analizę terenu pod dowolnym kątem i różnym zbliżeniu, w szczególności z perspektywy obserwatora umieszczonego w dowolnym punkcie terenu.

Co ważne, aplikacja ma niewielkie zapotrzebowanie na moc obliczeniową i działa wydajnie także na starszych generacjach urządzeń mobilnych (telefonów i tabletów). Do zbudowania modelu potrzebuje także niewielu danych (zdjęć / materiału wideo), wystarczy więc relatywnie krótki nalot dronem. W ten sposób oddziały operujące w terenie, dysponujące w zasadzie dowolnym dronem, mogą w bardzo krótkim czasie znakomicie zwiększyć swoją świadomość sytuacyjną i realizować zadania przy możliwie niskim poziomie ryzyka.

Farsight może tworzyć również mapy 2D (te powstają już w czasie rzeczywistym) oraz tworzyć modele 3D także na podstawie danych z kamer termowizyjnych. Do stworzenia modelu nie potrzebuje łączności ani sygnału GPS.

Poza aplikacją na urządzenia mobilne – Farsight Mobile – Reveal oferuje także Farsight Node, czyli oprogramowanie przeznaczone na stacje robocze w centrum dowodzenia, oraz Farsight Edge: wersję integrowaną bezpośrednio z sensorami (kamerami) spełniającymi minimalne wymagania techniczne, budujące model tereu bezpośrednio na urządzeniu rejestrującym.

Zasadniczą zaletą Farsight jest możliwość zbudowania modelu 2D/3D w oparciu o zdjęcia czy wideo z wielu różnych rodzajów dronów, od konstrukcji klasy nano/mikro, po bojowe drony, takie jak Predator. Farsight oferuje również integrację z ATAK.

AtlasPRO

Przedstawicielem Starego Kontynentu jest dron AtlasPRO, produkt łotewskiej firmy Atlas Aerospace. O jego wyjątkowości przesądza nie tyle trójwirnikowa konstrukcja samego drona, co niezwykle bogaty ekosystem urządzeń dodatkowych, radykalnie poszerzających zakres działań operacyjnych Atlasa. Wszystkie z urządzeń działają w sieci mesh, co można wykorzystać np. do zwielokrotnienia zasięgu radiowego, szczególnie w trudnym terenie.

Podobnie jak jego amerykański konkurent, AtlasPRO dysponuje wymiennym gimbalem. Atlas Aerospace oferuje obecnie aż 5 gimbali, z czego najnowszy – Atlas Ortus –  wyposażony jest w kamerę światła widzialnego z matrycą 64MP, termowizyjną 640×512 i dalmierzem laserowym do 2000 m.Jednym z najmocniejszych punktów ekosystemu Atlasa jest stacja dokująca AtlasNEST. Poza zapewnieniem fizycznej ochrony bezzałogowca, umożliwia ona ładowanie oraz wymianę baterii drona. Dzięki temu, AtlasNEST w połączeniu z dwoma dronami AtlasPRO i funkcjonalnością hot-swapping, umożliwia realizację wielogodzinnych, a nawet wielodniowych misji w trybie ciągłym.

Kolejnym dronem łotewskiego producenta jest AtlasMICRO. Jak sama nazwa wskazuje, to bezzałogowiec klasy mikro (masa 249 gramów) z kamerą termowizyjną 640×512 px i wizyjną 64MP.

AtlasMICRO

AtlasROVER to wspomniany na wstępie dron naziemny. Relatywnie nieduży pojazd (31 x 64 x 29 cm, masa 29 kg) rozpędza się do 45 km/h i może zabrać ładunek o masie do 110 kg. “Oczami” ROVERa są te same gimbale, które wykorzystywane są dla drona AtlasPRO.

Atlas Rover

Ekosytem Atlasa dopełniają:

  • aparaturaysterująca AtlasSTATION, dostępna w 3 wariantach, w szczególności premierowym AtlasSTATION Ultra; co warte podkreślenia, z aparatury można sterować wszystkimi urządzeniami z ekosystemu, w tym także kilkoma na raz;
  • AtlasRELAY, czyli stacja przekaźnikowa, którą można podłączyć do aparatury sterującej m.in. przewodem RJ-45, co zwiększa bezpieczeństwo operatora, gdyż oddala od niego źródło emisji sygnału radiowego;
  • AtlasSTAG, czyli przenośna stacja obserwacyjna, wyposażana we gimbale drona AtlasPRO.

Tak bogaty ekosystem, pracujący jak wspomniano w sieci mesh, umożliwia wykonywanie złożonych misji i realizację zadań daleko wykraczających poza możliwości samych dronów.

Co warte podkreślenia, protokoły komunikacyjne Atlasa, obejmujące m.in. inteligentną zmianę częstotliwości, sprawdzają się w warunkach intensywnej walki elektronicznej, co pokazały misje w Ukrainie.

Skydio, Atlas i Farsight na MSPO 2024

Drony Skydio oraz Atlasa, oprogramowanie Farsight oraz inne rozwiązania będą dostępne dla odwiedzających najbliższe targi MSPO w Kielcach (3-6.09.2024), na stoisku nr E-14, naprzeciwko głównego wejścia. Specjaliści z Uniforce obecni na stoisku chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące prezentowanego sprzętu i oprogramowania.

Osoby zainteresowane otrzymaniem kodu umożliwiającego bezpłatne wejście na targi MSPO proszone są o kontakt z nami, pod adresem kontakt@uniforce.pl.

Przedstawicieli instytucji i firm zainteresowanych rozwiązaniami Uniforce (drony Skydio sprawdzają się znakomicie także w przypadku inspekcji infrastruktury, ograniczając czas i koszty realizowanych zadań) zachęcamy do kontaktu z nami (kontakt@uniforce.pl) w trakcie jak również po zakończeniu Targów MSPO. 

Poza wymienionymi wyżej rozwiązaniami przedstawimy również::

  • drony ćwiczebne (cele powietrzne) australijskiej firmy Boresight
  • system kamer nasobnych szwedzkiej firmy Axis
  • cyfrowe, kolorowe noktowizory Sionyx Opsin, umożliwiające m.in. nagrywanie przebiegu operacji i jazdę pojazdem w nocy bez oświetlenia
  • mobilny, bezprzewodowy system detekcji ruchu (PIR) z kamerami i analityką Reconeyez/Defendec, pracujący na akumulatorach nawet do 400 dni

Zapraszamy na stoisko nr E-14!

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

AeroMind na MSPO 2024: Skydio X10D – przełom w bliskim rozpoznaniu dla polskich sił zbrojnych

Następny

32. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce - 3-6.09.2024 r.

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *