AktualnościZe Świata

Airbus zademonstrował inspekcję samolotu za pomocą drona

Podczas salonu lotniczego Farnborough Airshow, Airbus zademonstrował wizualną inspekcję samolotu za pomocą drona. Dron wyposażony w kamerę wysokiej rozdzielczości umożliwia wzrokową kontrolę górnej części samolotu.

Jest sterowany przez automatyczny system kontroli lotu pod nadzorem pilota. Dron podąża wstępnie zdefiniowaną trasą i automatycznie wykonuje serię zdjęć. Zrobione zdjęcia, zwłaszcza te, na których widoczne są potencjalne defekty, takie jak zadrapania, wgniecenia i błędy malowania, są łączone w cyfrowy model 3D, zapisywane w bazie danych, a następnie analizowane. Dane te ułatwiają przypisywanie odpowiedzialności, zapobieganie błędom i ograniczanie szkód.

Ta innowacyjna metoda przynosi znaczne korzyści. Skraca się czas przestoju kontrolowanego samolotu. Gromadzenie danych z wykorzystaniem drona zajmuje zaledwie 10-15 minut, a nie dwie godziny, jak w przypadku konwencjonalnych metod.

Operatorzy nie muszą już wchodzić na podnośnik teleskopowy w celu przeprowadzenia wizualnej inspekcji, czasem w złych warunkach pogodowych. Ponadto zdjęcia można przeanalizować w biurze w dowolnie wybranym momencie.

Wizualne inspekcje samolotu odgrywają ważną rolę w procesie produkcji i stanowią część standardów jakości Airbusa.

Obecnie trwają zakrojone na szeroką skalę testy przemysłowe samolotu A330. Airbus pracuje również nad wdrożeniem innych programów.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Festyn Lotniczy w Mirosławcu - 3 wrzesień 2016

Następny

Dron Aquila od Facebooka po pierwszych testach

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *