AktualnościZe Świata

Airbus zademonstrował inspekcję samolotu za pomocą drona

Podczas salonu lotniczego Farnborough Airshow, Airbus zademonstrował wizualną inspekcję samolotu za pomocą drona. Dron wyposażony w kamerę wysokiej rozdzielczości umożliwia wzrokową kontrolę górnej części samolotu.

Jest sterowany przez automatyczny system kontroli lotu pod nadzorem pilota. Dron podąża wstępnie zdefiniowaną trasą i automatycznie wykonuje serię zdjęć. Zrobione zdjęcia, zwłaszcza te, na których widoczne są potencjalne defekty, takie jak zadrapania, wgniecenia i błędy malowania, są łączone w cyfrowy model 3D, zapisywane w bazie danych, a następnie analizowane. Dane te ułatwiają przypisywanie odpowiedzialności, zapobieganie błędom i ograniczanie szkód.

Ta innowacyjna metoda przynosi znaczne korzyści. Skraca się czas przestoju kontrolowanego samolotu. Gromadzenie danych z wykorzystaniem drona zajmuje zaledwie 10-15 minut, a nie dwie godziny, jak w przypadku konwencjonalnych metod.

Operatorzy nie muszą już wchodzić na podnośnik teleskopowy w celu przeprowadzenia wizualnej inspekcji, czasem w złych warunkach pogodowych. Ponadto zdjęcia można przeanalizować w biurze w dowolnie wybranym momencie.

Wizualne inspekcje samolotu odgrywają ważną rolę w procesie produkcji i stanowią część standardów jakości Airbusa.

Obecnie trwają zakrojone na szeroką skalę testy przemysłowe samolotu A330. Airbus pracuje również nad wdrożeniem innych programów.

Poprzedni

Festyn Lotniczy w Mirosławcu - 3 wrzesień 2016

Następny

Dron Aquila od Facebooka po pierwszych testach

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *