AktualnościZe Świata

Kanada: zderzenie drona z samolotem. Co wiadomo?

Kilka dni temu świat obiegła informacja: 12 października podczas podchodzenia do lądowania w Quebec City (Quebec, Kanada) samolot pasażerski zderzył się z dronem. Na szczęście nikt w tym zdarzeniu nie ucierpiał, dodatkowo próżno było szukać jakichkolwiek dodatkowych informacji zwiazanych z tym incydentem. Media jednak podchwyciły dość modny temat dronów i zrobiły z tego niemałą sensację. Spróbujmy jednak podsumować – co do tej pory wiadomo o tym zderzeniu drona z samolotem, jaki to był samolot i jakie szkody z tego wynikły.

Powołując się na raport ze strony aviation-safety.net o godzinie 18:02 czasu lokalnego około 7 mil od portu lotniczego Québec City Jean Lesage International Airport w Kanadzie podczas podejścia do lądowania samolot typu Beechcraft A100 King Air (numer boczny C-GJBV) uderza w drona. Na pokładzie jest 2 członków załogi i 6 pasażerów. Załoga prawdopodobnie zauważyła drona tuż przed uderzeniem, stąd przypuszczenie, że to właśnie bezzałogowiec uderza w samolot.

Do zderzenia dochodzi na wysokości 2400ft czyli ok. 800m (inne źródło podaje wysokość 1500ft jako pułap, na którym doszło do zderzenia). Załoga zgłasza ten fakt wieży lotniska w wyniku czego dodatkowe służby zabezpieczające lotnisko wraz ze strażą pożarną zostają postawione w gotowości na pasie lotniska. Samolot kontynuuje lądowanie i siada bezpieczeni na pasie 24 lotniska w Quebec City.

Jest to dokładnie ta maszyna, jej operatorem jest firma SkyJet:

Beechcraft King Air A100 C-GJBV
Źródło: https://hiveminer.com/Tags/skyjet/Timeline

Po wylądowaniu samolot zostaje poddany oględzinom. Przegląd wykazuje rysy na górnej części lewego skrzydła ubytki farby i drobne zadrapania w pobliżu otworu do odladzania umieszczonego na krawędzi natarcia skrzydła.

Operator drona póki co nie został zidentyfikowany, nie jest również znany model samego drona, który spowodował tą kolizję z samolotem.

Trzy dni później – 15 października – kanadyjski Minister Transportu Marc Garneau wygłasza oświadczenie iż zainstniały incydent jest prawdopodobnie pierwszym zgłoszonym przypadkiem w Kanadzie gdy dron uderza w komercyjny samolot pasażerski. Od początku roku 2017 do Ministerstwa Transportu Kanady zgłoszono jednak aż 1596 incydentów z udziałem dronów z czego 131 z nich zostało zakwalifikowanych jako incydenty, które spowodowały duże zagrożenie dla bezpieczeństwa lotów innych statków powietrznych.

Źródło: https://www.thestar.com/news/canada/2017/10/15/drone-collides-with-commercial-plane-in-quebec-city.html

W Kanadzie użytkownicy dronów zobowiązani są przestrzegać przepisów prawa lotniczego Kanady (Canadian Aviation Regulations), a za ich złamanie grozi kara pieniężna w wysokości $25,000 oraz kara pozbawienia wolności. Dodatkowo operatorzy dronów nie mogą wykonywać lotów rekreacyjnych w odległości mniejszej niż 5.5km od lotniska i mniej niż 1.8km od lądowisk dla helikopterów.

Zasady lotów dronów w Kanadzie zostały jasno przedstawione na stronie: http://www.canada.ca/drone-safety.

Źródła informacji:

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

JJRC H11WH z TomTop.com - recenzja

Następny

AeroScope - system monitorowania dronów od DJI

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *