AktualnościPrzegląd prasy

Przegląd prasy – 28.05.2018

Zapraszam na krótki przegląd prasy z dnia 28.05.2018r.

Sky Tronic dostał dofinansowanie na komercjalizację bezzałogowca do inwentaryzacji terenów budowlanych

Sky Tronic - dron do modelowania 3D

Dofinansowanie pochodzi z funduszy NCBiR – Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – w ramach programu „Szybka Ścieżka” i wyniesie 1,8 mln zł. Z kolei dofinansowany program nosi nazwę: „Identyfikacja przestrzeni 3D za pomocą BSP i budowa wirtualnej struktury w wydajnej reprezentacji w postaci drzew ósemkowych”, a całkowity tego koszt jest szacowany na 2,3 mln zł.

– Działając w branży bezzałogowego lotnictwa, zauważyliśmy, że brakuje w niej rozwiązań, które umożliwiałyby wykonywanie analiz przestrzennych obiektów inżynieryjnych i terenów budowlanych w czasie rzeczywistym. W wyniku realizacji projektu finansowanego z NCBiR, powstanie pierwsza w Polsce autonomicznie poruszająca się platforma pomiarowa o nazwie „3D Flight Explorer FLC”, która wykorzystując technologię drzew ósemkowych pozwoli w bardzo krótkim czasie wygenerować wysokiej jakości trójwymiarowe modele 3D terenów w czasie rzeczywistym – Michał Lower, dyrektor ds. Rozwoju Produktów w Sky Tronic.

System identyfikacji przestrzeni 3D za pomocą drzew ósemkowych, to milowy krok na drodze do budowy systemu wykrywania obiektów i unikania kolizji oraz autonomicznych statków powietrznych. Tworzona w tej technologii trójwymiarowa mapa otoczenia (3D), posłuży do nawigacji jednostek latających i umożliwi jednocześnie wykrywanie i omijanie przeszkód znajdujących się na trasie przelotu.

Źródło i więcej informacji: http://www.skytronic.com.pl/pl/2018/05/25/sky-tronic-podpisal-umowe-o-dofinansowanie-ncbr-dotyczaca-bezzalogowca-dla-budownictwa/

Zakaz lotów dronów w ROL48 w dniach 04.06 do 11.06. br.

W dniach 04.06 do 11.06. br. Służba Ochrony Państwa nie będzie odstępować od restrykcji obowiązujących w ROL 48, opublikowanych w AIP Polska SUP 52/18 (ENR 5). W wyżej wymienionych dniach loty BSP w ROL 48 będą zakazane.

Źródło: https://www.sop.gov.pl/pl/o-sluzbie/loty-w-rol48/zgoda-na-loty-rol48/231,Loty-w-ROL48.html

Dron uderzył w śmigłowiec w Szwajcarii

Bezzałogowiec cywilny latał aż 500m ponad tamą Verzasca na sztucznym jeziorze Vogorno w Szwajcarii w momencie gdy doszło do kolizji. Z tej wysokości mógł polegać jedynie na widoku z pokładowej kamery, bo raczej mało możliwe, żeby dało się zobaczyć z 500m niewielki obiekt na niebie, a tym bardziej ocenić jego położenie i pewnie nim sterować. Szczęśliwie pilot śmigłowca bezpiecznie wrócił do swojej bazy w Locarno, która jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora i tam po oględzinach stwierdzono ślady uderzenia na łopatach.

W wyniku dochodzenia policja zidentyfikowała operatora drona, którym był 42-letni Szwajcar.

Wg tamtejszego prawa we wszystkich przypadkach operator drona musi utrzymywać z nim bezpośredni kontakt wzrokowy.

Źródło: https://dronedj.com/2018/05/26/drone-collides-with-helicopter-over-the-verzasca-dam-in-switzerland/

DJI komentuje: zdjęcia Phantoma z wymienną optyką nie przedstawiały nowego modelu DJI Phantom 5

Niby DJI Phantom 5, a to "tylko" Phantom 4 Pro z wymienną optyką
Niby DJI Phantom 5, a to „tylko” Phantom 4 Pro z wymienną optyką

Wiele osób czekało na nowy model DJI Phantom 5, a atmosferę premiery podgrzewały zdjęcia pojawiające się w sieci rzekomo przedstawiające Phantoma 5 z wymienną optyką w kamerze. DJI zaprzeczyło tym informacjom publikując oświadczenie (a dokładnie wysyłając je do autorów strony dronedji.com):

„The Phantom 4 drone with interchangeable lenses sighted in some online publications is not a DJI product for public sale. To clarify, this was a modified Phantom 4 Pro drone designed for an enterprise client to serve specific application needs.”

Tak więc to, co można było zobaczyć na zdjęciach to był Phantom 4 Pro zaprojektowany indywidualnie dla klienta biznesowego na specjalne zamówienie. Jak łatwo się jednak domyślić – skoro dało się zrobić taką modyfikację w Phantomie 4 Pro to raczej niewiele stoi na przeszkodzie, by w nowszej wersji tego modelu wymienna optyka stała się rzeczywistością?;)

Źródło: https://dronedj.com/2018/05/24/dji-confirms-these-photos-do-not-show-a-new-phantom-5-drone-with-an-interchangeable-lens-system/

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Czym są demonstratory w kontekście BSP?

Następny

Droniada 2018 - już po raz 5-ty

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *