AktualnościZe Świata

Airbus zbudował drona Thor z drukarki 3D

Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacją, iż dobrze znana firma z branży lotniczej – Airbus – zaprezentowała swojego nowego drona o nazwie Thor (Test of High-tech Objectives in Reality). Dron mierzy 13 stóp (ok. 457cm), waży 55 funtów (prawie 25 kg) i, co ciekawe, w całości został wydrukowany na drukarce 3D. Najlepsze jest to, że Thor wygląda łudząco podownie do pełnowymiarowych samolotów pasażerskich Airbus (a przynajmniej jego makieta).

Dron Thor koncernu Airbus
Dron Thor koncernu Airbus

Makieta Thora została zaprezentowana na berlińskich targach i wystawie International Aerospace Exhibition and Air Show 2016 (tzw. ILA 2016). Dron został wydrukowany z 50 osobnych części – jednym słowem został wydrukowany w całości, wyłączając z tego silniki oraz części elektroniczne. Ma już za sobą 18 misji testowych i póki co sprawuje się dobrze.

Dron Thor koncernu Airbus
Dron Thor koncernu Airbus

Czemu dron z drukarki 3D?

Airbus widzi duży potencjał drzemiący w druku 3D i nie ma w tym nic dziwnego. Wśród wielkich zalet związanych z drukowaniem części drona można wyszczególnić łatwą możliwość wyprodukowania w krótkim czasie dowolnej części, duże możliwości jej ulepszeń bez przeprojektowywania całej konstrukcji, niskie koszty produkcji części zapasowych.

Warto również wspomnieć, że nie jest to wcale pierwszy „romans” Airbusa z technologią druku 3D w kontekście dronów czy samolotów ogólnie. Koncern Airbus złożył już jakiś czas temu patent na budowę całych samolotów w technologii druku 3D, a w zasadzie 4D ponieważ materiał, z którego byłyby drukowane części samolotu zmieniałby swoje właściwości w zależności np. od ładowności i ciężaru unoszonego w powietrzu przez samolot (źródło: https://3dprint.com/135561/airbus-patent-airplanes/).

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Test i recenzja Yuneec Typhoon H - FLYPROJECT

Następny

International Drone Photography Contest 2016

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *