AktualnościLotnictwo cywilneLotnictwo wojskoweZe Świata

Projekt BIRDPORT na konkursie Airbus „Fly Your Ideas”

Projekt o nazwie BIRDPORT opracowany na Uniwersytecie Tokijskim bierze udział w finale konkursu „Fly Your Ideas” organizowanego przez Airbus przy współpracy z UNESCO. Konkurs ma inspirować nowych wynalazców i innowatorów do wykorzystania nowych technologii w szeroko pojętej branży lotniczej.

Airbus-Fly-Your-Ideas

Problem ze stadami ptaków latającymi w okolicach lotnisk wojskowych lub dużych lotnisk komunikacyjnych jest problemem, z którym aktualnie próbuje się rozwiązać z pomocą sokolników i ich drapieżnych ptaków. Jest to metoda dość stara i wciąż jeszcze skuteczna, ale studenci z Uniwersytetu w Tokyo postanowili podejść do rozwiązania tego problemu jeszcze raz i wykorzystać do niego najnowsze osiągnięcia technologiczne – a dokładniej drony.

Drony miałyby w inteligentny i przemyślany sposób „odprowadzać” stada ptaków krążących w okolicy lotnisk. Do manipulacji stadami miałyby używać taktyk „separacji, szeregowania i koherezji” – dzięki temu stado udawałoby się do bezpiecznego rejonu, do którego dodatkowo przyciągałyby je ptasie głosy oraz inne wabiki. Oczywiście głównym celem całego projektu jest zminimalizowanie wypadków i incydentów lotniczych związanych ze zderzaniem się samolotów w ptactwem.

Co osatniego etapu finałowego Japończycy będą musieli rywalizować m.in. z zespołami akademickimi z Brazylii, Chin, Holandii oraz Wielkiej Brytanii. Swoje pomysły każdy zespół zaprezentuje przed jury złożonym z przedstawicieli Airbus’a już 27 maja w Hamburgu. Główna nagroda dla zwycięskiego projektu to 30000 EUR na dalszy rozwój koncepcji.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Lily - latająca autonomiczna kamera

Następny

IP: Program europejskiego drona klasy MALE - nowe porozumienie

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *