AktualnościBudownictwoZ PolskiZastosowania dronów

Dron Sky Tronic do inspekcji termowizyjnych

Sky Tronic, spółka specjalizująca się w tworzeniu nowych technologii dla branży bezzałogowego lotnictwa z Wrocławia wspólnie z pracownią projektową BILAN z siedzibą we Wrocławiu opracuje i wdroży na rynek specjalistyczny bezzałogowy statek powietrzny (tzw. ThermoCoptera FLC) dedykowany do autonomicznego wykonywania przeglądów i inspekcji termowizyjnych obiektów budowlanych. Inteligentny wielowirnikowiec zwiększy bezpieczeństwo i skróci czas przeprowadzenia analiz termicznych i technicznych wysokich budynków oraz ograniczy koszty związane np. z wynajęciem drogich helikopterów. Wykonywanie pomiaru kamerą termowizyją z ziemi jest utrudnione lub niemożliwe ze względu na duże wysokości i niedostępność poszczególnych elementów obiektu budowlanego.

ThermoCopter FLC będzie testowany w rzeczywistych warunkach, wykonując usługi inspekcji termowizyjnych dla partnerów współpracujących z firmą BILAN m.in. firm budowlanych i właścicieli budynków. Spółka BILAN zadeklarowała współpracę przy przygotowywaniu ostatecznych raportów termowizyjnych tj. pełnej dokumentacji termicznej obiektu budowlanego dla klientów na podstawie przedstawionych przez spółkę Sky Tronic pomiarów termowizyjnych. Naziemny system dokona scalenia wielu zdjęć z kamery termowizyjnej w całość i nałożenia na bryłę budynku w formie precyzyjnego modelu 3D, na którym zauważalne będą różnice temperatur wskazujące ubytki termiczne, nieszczelności, zawilgocenie itp. Firma BILAN zapewni promocję projektu wśród dotychczasowych klientów i będzie wspólnie ze spółką Sky Tronic prowadziła działania zmierzające do pozyskania klientów zainteresowanych usługami inspekcji termowizyjnych.

Sky Tronic ThermoCopter FLC

ThermoCopter FLC wyposażony będzie w inteligentny system sterowania i stabilizacji lotu dla bezzałogowych statków powietrznych, który działa w oparciu o rozmyte regulatory stabilizacji lotu FLC (ang. Fuzzy Logic Controller) i steruje dronem w sposób analogiczny jak to robi człowiek (ludzki mózg) w czasie wykonywania zadań. Dron inspekcyjny spółki Sky Tronic będzie miał w pełni autonomiczną nawigację, dużą stabilność lotu i precyzję pozycjonowania, a dzięki temu będą mógł bezpiecznie wykonywać operacje i dokonywać dokładnych pomiarów w trudnych i zmieniających się warunkach klimatycznych i terenowych, w tym na dużych wysokościach.

W trybie lotów autonomicznych dron sam wystartuje, zaplanuje i wykona przelot po zaplanowanej trajektorii, a następnie wyląduje w zaplanowanym miejscu. Algorytmy sztucznej inteligencji bazujące na sieciach neuronowych pomogą w zapamiętywaniu tras przelotu i tworzeniu modeli przestrzennych 3D danego obiektu, tak aby dron mógł się w orientować w nieznanym terenie. Dron inspekcyjny będzie zaopatrzony w innowacyjny system antykolizyjny wraz z zestawem specjalistycznych czujników – inercyjnych, ultradźwiękowych i laserowych, które pomogą w podejmowaniu decyzji m.in. inteligentnej nawigacji między przeszkodami na trasie lotu (np. drzewa, linie energetyczne, itp.) w czasie rzeczywistym i tworzeniu alternatywnych tras pozwalających dotrzeć do celu. Dron wykorzysta technikę SLAM (Simultaneous Localization and Mapping), czyli w czasie rzeczywistym precyzyjnie odwzoruje przestrzennie elementy w obrębie monitorowanego układu.

Inspekcje przy użyciu specjalistycznego ThermoCoptera przyniosą szereg korzyści, przede wszystkim wyeliminują ryzyko narażenia zdrowia czy utraty życia ludzi podczas pracy na wysokościach oraz przyczynią się do usprawnienia pracy wielu specjalistów m.in inspektorów nadzoru budowlanego. Dzięki niewielkim rozmiarom i małej wadze (do 600 g) drony inspekcyjne będą mogły bezpiecznie monitorować miejsca trudno dostępne i niebezpieczne (np. wysokie budynki, całe powierzchnie dachowe i elewacji, sieci energetyczne, gazociągi, górskie kolejki linowe, gazociągi, mosty, wiatraki, kominy, turbiny). Bezzałogowy statek powietrzny będzie tak precyzyjny dzięki temu, że przeleci na niskim pułapie i w niewielkiej odległości od obiektu oraz z prędkością gwarantującą jego uchwycenie w dużej rozdzielczości. Ponadto dron inspekcyjny wraz z zainstalowanymi kamerami wizyjnymi i termowizyjnymi umożliwi pełny pomiar radiometryczny oraz przesył i podgląd obrazu na żywo.

Dr inż. Michał Lower, dyrektor ds. Rozwoju Produktów w firmie Sky Tronic komentuje:

Dr inż. MICHAŁ LOWER
Dr inż. MICHAŁ LOWER

„Cieszymy się, że wspólnie ze spółką BILAN będziemy realizować projekt dronów inspekcyjnych, który może diametralnie zmienić sposób wykonywania inspekcji termowizyjnych obiektów. Nawiązana współpraca z firmą BILAN przybliża nas do celu, jakim jest komercjalizacja nowego autonomicznego systemu sterowania opartego o rozmyte regulatory stabilizacji lotu dedykowanego dla branży budowlanej i deweloperskiej. Chcemy, aby nasze nowe ThermoCoptery stały się standardowym wyposażeniem wszystkich firm deweloperskich w Polsce. Liczymy, że wspólnie udoskonalimy system, wykorzystując ponad 25 letnie doświadczenie firmy BILAN w zakresie realizacji projektów termomodernizacji budynków, obiektów przemysłowych i inżynieryjnych oraz wymogów dotyczących prowadzenia pomiarów termowizyjnych obiektów budowlanych.”

Dr inż. Bogusław Szlachetko, dyrektor ds. B+R w firmie Sky Tronic komentuje:

Dr inż. BOGUSŁAW SZLACHETKO„Pracujemy nad stworzeniem nowego rodzaju drona inspekcyjnego, który jest odpowiedzią na realne zapotrzebowanie rynku, branży deweloperskiej. Wierzymy, że wykorzystanie takiego drona stwarza przed branżą niespotykane dotąd możliwości szybkiego i sprawnego nadzoru technicznego oraz diagnostyki termicznej obiektów. Nasz bezzałogowy statek powietrzny będzie wyjątkowy dzięki pełnej autonomiczności, zdolności do orientacji w nieznanej przestrzeni z zaznaczonym jedynie obiektem zainteresowania oraz wysokiej precyzji pomiarów, sterowania i stabilizacji lotu. Nasze urządzenie na podstawie zebranych przez siebie informacji wyciąga wnioski i podejmuje decyzję o konkretnym działaniu w sposób całkowicie autonomiczny. Natomiast bezzałogowe statki powietrzne dostępne na rynku działają w sposób automatyczny, a nie autonomiczny.”

 

Paweł Bilka, właściciel Pracowni Projektowej BILAN komentuje:

„Wierzymy że współpraca z firmą Sky Tronic przyczyni się do wypracowania systemu, który będzie ściśle dostosowany do potrzeb i wymagań naszych klientów. Liczymy, że dron inspekcyjny umożliwi szybszą, tańszą kontrolę dużych powierzchni, gdyż dostarczy spółkom budowlanym pełny raport dotyczący audytu energetycznego budynków, wskazując precyzyjnie miejsca wymagające uszczelnienia i wprowadzenia zmian w trakcie termomodernizacji budynków. Natomiast precyzyjny audyt termowizyjny umożliwi właścicielom budynkom znaczną oszczędność kosztów ogrzewania, gdy usterki zostaną wykryte odpowiednio wcześnie.”

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Przegląd prasy [4] - 11/04/2017

Następny

Nowości od DJI - 24/04/2017

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *