AktualnościZe Świata

Nowości od DJI – 24/04/2017

Ostatnie dwa dni jeśli chodzi o nowości ze świata dronów upłynęły pod znakiem DJI. Producent pokazał kilka nowości zapowiedzianych na ten rok. Wielu spodziewało się zapowiedzi DJI Spark, niektórzy nawet DJI Phantom 5, ostatecznie jednak „musiała wystarczyć” premiera gogli DJI do podglądu obrazu Full HD na żywo i kilka innych gadżetów bardziej dla profesjonalistów niż amatorów i hobbystów.

DJI Goggles

Gogle DJI
Źródło: https://store.dji.com/product/dji-goggles

Jedną z ciekawszych rzeczy, która ucieszy większość posiadaczy dronów tego producenta są gogle DJI z podglądem na żywo w jakości Full HD. Krótki unboxing zobaczycie poniżej na filmie:

Jakość wyświetlanego obrazu zapewne powala. Jeśli chodzi o cenę: w USA kosztują $449zł, w Europie 549EUR. Pomijając wielkość tego sprzętu (typowe gogle „wiaderkowe”, od których raczej się odchodzi w „drone racing’u”, no ale…) i raczej małą poręczność (potrzebna noszenia w plecaku/torbie, w sytuacji gdy np. DJI Mavic mieści się w sumie w kieszeni), to jednak spora gratka dla osób, które chcą lepiej wczuć się w lot i podziwiać świat z powietrza tak, jakby siedzieli na pokładzie drona zamiast patrzeć na mały smartfon lub niewiele większy tablet.

Co ciekawe gogle DJI mają trzy fajne tryby działania. Pierwsze dwa to Head Tracking Flight i Head Tracking Gimbal. W przypadku pierwszego ruchami głowy (wraz z goglami rzecz jasna) możemy kierować samym dronem, natomiast w drugim trybie – kierujemy jedynie gimbalem i jego ruchami na boki natomiast sam kierunek lotu wciąż nadawany jest z kontrolera (aparatury sterującej). Trzeci tryb nazywa się Fixed-Wing Mode i jak sama nazwa wskazuje ma on coś wspólnego z lotem płatowcem. Otóż w tym trybie dron leci cały czas do przodu jak samolot natomiast ruchami gogli możemy nadawać mu skręt w lewo lub prawo przez co doznajemy wrażenia jakbyśmy lecieli w powietrzu siedząc za sterami poruszającego się samolotu. Z chęcią wypróbowałbym tego trybu z racji zamiłowania do latania płatowcami!

Więcej o goglach przeczytacie tutaj: https://store.dji.com/product/dji-goggles.

DJI Cendence – nowy kontroler RC

DJI Cendence
Źródło: http://www.dji.com/

DJI pokazało również nową aparaturę sterującą DJI Cendence przeznaczoną do profesjonalnych platform takich jak DJI Matrice 200 czy Inspire 2. Aparatura ta ma zdecydowanie więcej przełączników i przycisków, które można w dowolny sposób programować pod własne wymagania (ustawienia trybów lotu, trybów filmowania, itp.). Poza tym ma wyświetlacz, wbudowane porty transmisji SDI i HDMI, łatwo można ją zaadoptować do użycia z systemem Lightbridge tudzież z transmisją video po WIFI.

DJI Cendence w sprzedaży pojawi się pod koniec roku i ma kosztować $999.

DJI Tracktenna – jeszcze większy zasięg nadawania i odbierania sygnału

DJI Tracktenna
Źródło: http://www.dji.com/

DJI Tracktenna to trzeci nowy gadżet, który pokazało DJI. Tym razem to coś dla osób, które lubią długie loty przekraczające 10km i chcą mieć pewność, że zasięg zarówno RC jak i wideo nie zaniknie w najmniej oczekiwanym momencie. DJI Tracktenna to nic innego jak „antenna tracker”, czyli zabudowana antena kierunkowa umieszczona na gimbalu, która obraca się zawsze w stronę naszej maszyny, by odbierać i nadawać sygnał z maksymalną mocą. Antena przyda się również do lotów na mniejsze odległości ponieważ do ok. 2km zapewnia wysoką prędkość transmisji danych 10Mbps.

Zarówno cena jak i dostępność DJI Tracktenna zostanie podana w ostatnim kwartale tego roku.

Nowe monitory do dronów CrystalSky

DJI CrystalSky
Źródło: http://www.dji.com/

CrystalSky to rodzina nowych monitorów dedykowanych do dronów DJI – można ich używać zamiast standardowo własnych smartfonów i tabletów. Zaletą jest ich jasność – 2000 cd/m2 co wg DJI jest aż 4 razy jaśniej niż przeciętnie na wyświetlaczach popularnych urządzeń mobilnych. Monitory pojawią się w różnych rozmiarach – od 5.5 cala do 7.85 cala. Będą mogły operować aż 6 godzin (ciągłego działania), ale jak podaje DJI: „w idealnych warunkach oraz przy użyciu dodatkowej zewnętrznej baterii”. Na monitorach można uruchomić wszystkie aplikacjie DJI: GO, GO4 oraz Pilot Apps. Oczywiście monitory mają sloty na karty microSD (dwa sloty). Cena za 5.5 cala i jasność 1000 cd/m2 w USA wynosić będzie $469, natomiast monitor 7.85 cala z jasnością 2000 cd/m2 kosztować będzie $999.

Więcej informacji uzyskanie na: http://www.dji.com/crystalsky.

Gimbal ręczny DJI Ronin 2

Na koniec zostawiłem coś najmniej „dronowego” a mianowicie ręczny stabilizator kamery dla profesjonalistów – Ronin 2. Nie będą zbyt wiele tutaj o nim pisał, zainteresowanych odsyłam tutaj: http://www.dji.com/ronin-2 nastomiast poniżej znajdziecie prezentację filmową tego sprzętu. Robi wrażenie!

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Dron Sky Tronic do inspekcji termowizyjnych

Następny

Bezpieczeństwo użytkowania Bezzałogowych Systemów Latających - spotkanie

1 Komentarz

  1. 28 kwietnia 2017 at 21:57 — Odpowiedz

    Albo ten sprzęt jest mega rewelacyjny albo przesadzili z ceną i skręcają w stronę Apple – kupujemy filozofię, a nie tylko sprzęt 😉

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *