AktualnościZe Świata

Amazon proponuje wydzieloną strefę dla dronów dostawczych

W ciągu najbliższych lat w powietrzu będziemy obserwować co raz to większą ilość latających bezzałogowców. Ostatecznie może dojść do tego, że drony będą potrzebowały swoich własnych korytarzy powietrznych do przemieszczania się w bezpieczny sposób tak, jak ma to miejsce obecnie w przypadku samolotów rejsowych. Amazon postanowił wyjść temu na przeciw i zaproponował FAA (Federal Aviation Administration) stworzenie strefy na wysokości od 200 do 400 stóp (ok. 61 – 122m) nad ziemią, która byłaby zarezerwowana wyłącznie dla dronów przemysłowych dalekiego zasięgu. Poniżej tego poziomu byłaby strefa lotów dla pozostałych dronów hobbystycznych a powyżej ok. 100 buforu bez ruchu lotniczego – dla bezpieczeństwa samolotów i dronów.

Oczywiście propozycja Amazona nie jest wzięta z samej chęci uporządkowania przestrzeni powietrznej – firma cały czas przygotowuje sobie „grunt” do działania własnych Amazon PrimeAir – dronów dostawczych Amazon. Wg specjalistów z Amazon ten wycinek nieba od 200 do 400 stóp nad ziemią byłby przeznaczony jedynie dla specjalnych dronów najprędzej dostawczych, w pełni wyposażonych w urządzenia nawigacyjne, umożliwiające komunikację między sobą oraz wykrywanie i unikanie kolizji. Drony poruszające sie w tych korytarzach lotniczych powinny też być szybkie – latające powyżej 110 km/h.

Amazon planuje też, by drony w przyszłości były połączone z Internetem i przyjmowały komunikaty o zagrożeniach oraz natychmiast na nie reagowały, np. w przypadku zagrożenia lub złych warunkuch atmosferycznych – z pomocą jednej komendy lądowałyby w bezpiecznym miejscu. Do tego potrzebny byłby również cały system komputerowy do bieżącej lokalizacji każdej maszyny z osobna i obsługi planów lotów zgłaszanych przez operatorów.

Poprzedni

Firma Sony będzie produkowała własne drony

Następny

Chiny obawiają się swoich własnych dronów?

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *