AktualnościZe Świata

Skyborg. Bezzałogowy skrzydłowy ze sztuczną inteligencją

Program „Loyal Wingman” wkracza w nową fazę. Pierwsze testy nowych skrzydłowych ze sztuczną inteligencją już w okolicach 2021-23 roku.

Na początku marca w sieci zrobiło się głośno po doniesieniach Boeing’a ujawniających projekt „Loyal Wingman” zakładający użyce bezzałogowców jako skrzydłowych dla załogowych myśliwców (pisaliśmy o tym w przeglądzie pracy z 1.03.2019 r.). Niespełna 2 tygodnie później świat obiegły informacje o dronie XQ-58A Valkyrie, który przeszedł pierwsze pomyślne testy w locie i jest to bezzałogowie stworzony właśnie z myślą o projekcie „Loyal Wingman”. Walkiria będzie skrzydłowym prawdopodobnie dla samolotów F-22 i F-35 (o tym też było w przeglądzie prasy z 13.03.2019 r.). Teraz – dzięki doniesieniom płynącym wprost z U.S. Air Force – okazuje się projekt „lojalnego bezzałogowego skrzydłowego” wkracza w nową jeszcze bardziej ekscytującą fazę. Nosi ona nazwę „Skyborg” i zakłada zastosowanie sztucznej inteligencji w dronach oddelegowanych do pełnienia roli pomocników (skrzydłowych) samolotów bojowych.

Skyborg to program zainicjowany przez Air Force Research Lab. Ma na celu użycie sztucznej inteligencji do sterowania dronem-skrzydłowym. Co ciekawe – zachowań, manewrów, taktyki walki a nawet podejmowania decyzji w misjach bojowych prowadzonych przez samoloty piątej generacji (jak np. F-35) drony mają uczyć się od ich załogowych partenów, czerpiąc wiedzę od samych pilotów – podczas wspólnych lotów w tandemie.

Według doniesień z różnych źródeł pierwsze próby użycia AI w ramach Skyborg mają się odbyć już za 2 lata – w 2021 roku. W pierwszej kolejności sztuczna inteligencja ma być testowana w latających bezzałogowych celach BQM-167 oraz przerobionych F-16 na bezzałogowe cele o oznaczenia QF-16 (kiedyś już o nich pisaliśmy). Skyborg docelowo zostanie zastosowany na platformach takich, jak wspomniana wcześniej Walkiria (XQ-58A Valkyrie).

Latające cele BQM-176A
Latające cele BQM-176A
QF-16
Bezzałogowe F-16 (QF-16) wykorzystywane do testów przez U.S. Air Force

Założenia programu Skyborg brzmią naprawdę ekscytująco, ale nie trzeba zbyt bujnej wyobraźni by zdać sobie sprawę z zagrożeń, które pojawią się przy okazji realizacji Skyborg. Przy okazji polecam obejrzeć filmy fabularny „Stealth” (Niewidzialny) z 2005 roku. Pozwolę sobie zacytować skrót fabuły…

„Trójka pilotów ma przetestować najnowocześniejszy samolot, sterowany przez sztuczną inteligencję. W czasie próbnego lotu komputer ulega awarii i wymyka się spod kontroli.”

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Jak drony od FlyTech UAV wesprą energetykę?

Następny

Poznań Drone Expo już w maju! 07-09.05.2019r.

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *