AktualnościZe Świata

U.S. Air Force planuje zakup 1000 „lojalnych skrzydłowych”

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych planują wydać 5.8 mld dolarów na zakup 1000 sztuk dronów sterowanych przez sztuczną inteligencję, których zadaniem będzie wspieranie załogowych samolotów bojowych w różnego rodzaju misjach.

„Lojalni skrzydłowi” (od ang. loyal wingman – termin określający dron bojowy UCAV, który jest sterowany głównie przez sztuczna inteligencję jako „skrzydłowy” dla samolotów załogowych) mają wspomagać w pilotów samolotów bojowych F-22 i F-35 oraz wykonywać misje tam, gdzie narażanie pilota i maszyny załogowej znacznie droższej niż dron jest niepotrzebne i nieopłacalne. Takie misje może z powodzeniem wykonać bezzałogowiec – nawet jeśli oznacza to jego utratę w razie zestrzelenia.

Naturalnym kandydatem do tej roli jest model XQ-58A Valkyrie produkowany przez amerykański koncern Kratos Defense & Security Solutions. XQ-58A w tym momencie jest dronem najlepiej przetestowanym do tej roli. Pracę nad Valkyrie rozpoczęto w 2016 roku, a bezzałogowiec miał swój pierwszy oblot już w 2019 r. Pod koniec bieżącego roku drony te zostaną poddane testom, w których będą musiały ścigać i zestrzelić cel powietrzny. Testy mają odbyć się nad Zatoką Meksykańską.

Kongres Stanów Zjednoczonych jeszcze nie zaakceptował budżetu przeznaczonego na ten cel, a wynosi on 5.8 mld dolarów i ma być spożytkowany przez 5 lat na opracowanie systemu BSP takiego jak Valkyrie. Koszt samego bezzałogowca szacowany jest od $3 mln do $25 mln w zależności od poziomu zaawansowania maszyny. Wciąż jest to jedynie ułamek ceny załogowego F-35 (między $70 a $90 mln), do którego trzeba doliczyć wielomilionowy koszt wyszkolenia pilotów. W przeliczeniu na godzinę lotu koszt obsługi F-35 wynosi $35,000 (dane z 2019 r.).

Źródło: https://www.businessinsider.com/air-force-budget-58-billion-build-ai-powered-valkyrie-aircraft-2023-8

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Zapowiedź: MSPO 2023 - 5-8.09.2023 r.

Następny

Teal 2 - mały dron z termowizją dla służb mundurowych

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *