AktualnościPremieryZ Polski

Teal 2 – mały dron z termowizją dla służb mundurowych

Teal 2 to wprowadzony w tym roku na rynek dron zbudowany przez amerykańską firmę Teal Drones należącą do holdingu Red Cat. Jest jednym z najnowocześniejszych rozwiązań przeznaczonych dla wojska, policji, straży granicznej, straży leśnej i innych służb mundurowych aby zwiększać możliwości operacyjne i powodzenie misji. Naszpikowany nowoczesną technologią w tym wysokiej rozdzielczości kamerami od firmy Teledyne Flir: optyczną i termowizyjną – jest niezwykle skuteczny w działaniu i spełnia wysokie standardy bezpieczeństwa.

Kamera w Teal 2

Zaprojektowany z myślą o operacjach nocnych dron Teal 2 (firmy Teal Drones/Red Cat), jest małym bezzałogowym statkiem powietrznym wyposażony w nową podwójną kamerę Teledyne FLIR Hadron™ 640R. Ten niewielkich rozmiarów moduł łączy w sobie dwie kamery: optyczną o rozdzielczości 16 MPix oraz radiometryczną kamerę termowizyjną Boson® o rozdzielczości 640×512. Jest to rozdzielczość rzadko spotykana w „niechińskich” dronach tej wielkości a zasięg detekcji i identyfikacji dodatkowo podbija stosunkowo wąski kąt widzenia 32°. Kamera termowizyjna na podczerwień długofalową (LWIR) umożliwia widzenie w całkowitej ciemności nawet przez gęsty dym i mgłę, a także pomiar temperatury każdego widocznego w kadrze piksela.

Połączenie wysoce wydajnej kamery z systemem opcjonalne analityki obrazowej opartej na sztucznej inteligencji dostarczonej od Athena AI pozwala na detekcję i rozpoznanie ponad 50 obiektów, w tym ludzi, pojazdów cywilnych, opancerzonych, broni, czołgów itd. Kamera ma także możliwość uczenia się na potrzeby udoskonalania algorytmów wykrywających.

Dane dostarczone z kamery RGB oraz termowizji są analizowane w czasie rzeczywistym – dzięki temu możliwa jest klasyfikacja obiektów a następnie śledzenie ich. Pomocny w oglądzie sytuacji jest również podgląd danych termicznych w szerokim spektrum barw począwszy od White Hot i Black Hot, poprzez Hottest, Arctic, a skończywszy na Ironbow.

Ponadto kamera w dronie Teal 2 ma zadeklarowany stopień ochrony IP54, a zatem jej obudowa jest pyłoszczelna i odporna krople wody padające pod dowolnym kątem. 

Nowatorska konstrukcja drona Teal 2

Na uwagę zasługuje dobrze przemyślana modułowa konstrukcja drona oraz dołączane w zestawie części zamienne i narzędzia, dzięki którym istnieje możliwość szybkiej naprawy czy wymiany podzespołów nawet w warunkach polowych – bez konieczności odsyłania statku powietrznego do serwisu. Zwiększa to potencjał rozwoju systemu bezzałogowego w przyszłości o modernizację kamer głównych czy mocniejszych silników.

Warto mieć na względzie, że całkowita masa drona Teal 2 wynosi tylko 1.25 kg co jest świetnym wynikiem, który wpływa na komfort przemieszczania się z bezzałogowcem w terenie. Dodatkowo niska waga nie jest kosztem wytrzymałości drona. Red Cat zapewnia bardzo wytrzymałą konstrukcję ze względu na swój charakter wykorzystania w służbach mundurowych, dzięki czemu możliwe jest używanie go w najtrudniejszych warunkach, przy zakresie temperatur od -35°C do 43°C, w deszczu i śniegu.

Anteny Teal 2 są giętkie więc praktycznie nie da się ich złamać w przypadku upadku drona. Składane ramiona znacząco zmniejszają rozmiary drona, umożliwiając przenoszenie systemu w plecaku. Zastosowane śmigła bardzo obniżają emisję dźwięku co wraz z wysokiej jakością kamerą i szarym, maskującym na tle nieba kolorem przekłada się pozytywnie na właściwości zwiadowcze i potencjalne zmniejszenie wykrycia przez obserwowany obiekt.

Aparatura sterująca TAC

Za kontrolę nad statkiem powietrznym jest odpowiedzialna aparatura Teal Air Control (TAC) z interfejsem zaprojektowanym przez Tomahawk Robotics. Posiada ona największy w swojej klasie, jasny 10-calowy wyświetlacz, na którym dostrzec można najmniejsze szczegóły obrazu dostarczone z kamer. Aparatura sterująca jest kompatybilna z akumulatorami zasilającymi drona Teal 2, dzięki temu można przedłużyć czas działania całego systemu nawet o kilka godzin, podmieniając akumulatory między dronem a aparaturą sterującą. 

Producent zapewnia lot na poziomie 30+ minut i możliwość operowania maksymalnie czterema dronami przy pomocy jednej aparatury Tomahawk Robotics, wydłużając ciągłość operacyjną. Jednocześnie sterowanie wieloma dronami naraz umożliwia 360-stopniowy widok wokół celu lub skupienie uwagi na wielu celach. Aparatura Tomahawk Robotics jest też odpowiednim rozwiązaniem dla tych pilotów dronów dla których standardowa aparatura jest zbyt duża.

Teal 2 - Red Cat
Mniejsza aparatura opcjonalna firmy Tomahawk Robotics współpracująca z Teal 2.

Dzięki integracji Helix Mesh Rider Radio firmy Doodle Labs, dron Teal 2 jest w stanie stabilnie przesyłać obrazy i inne dane o wysokiej przepustowości z powrotem do aparatury sterującej oddalonej nawet o 5 km, ze standardem szyfrowania AES-256.

Premiera Teal 2 na MSPO

Dron będzie miał premierę w Polsce na stoisku firmy Uniforce Tvprzemyslowa podczas targów MSPO (Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego) w dniach 5-9 września 2023, numer stoiska E-12.

Firma Uniforce Tvprzemyslowa, która od ponad 15 lat dostarcza nowoczesne rozwiązania z zakresu elektronicznych i optoelektronicznych systemów zabezpieczeń, analityki obrazu oraz bezzałogowych systemów latających (UAV) jest autoryzowanym partnerem firmy Teal / Red Cat w Polsce.


O firmie Red Cat Holding

Red Cat to amerykański holding będący właścicielem Teal Drones, producenta dronów dla służb mundurowych. Misją Red Cat jest zapewnienie świadomości sytuacyjnej oraz zwiększenie skuteczności oraz bezpieczeństwa operacji wojskowych w kraju i na świecie.

Aktualnie do spółek zależnych przynależy Teal Drones i Skypersonic. Obecne partnerstwo techologiczne obejmuje takie firmy jak Tomahawk Robotics, Reveal Technology, Athena AI, Teledyne FLIR czy Doodle Labs.

O firmie Uniforce Tvprzemyslowa

Polski dostawca nowoczesnych rozwiązań z zakresu elektronicznych i optoelektronicznych systemów zabezpieczeń, bezzałogowych systemów latających (UAV) oraz analityki obrazu.

Od 2007 roku firma zdobyła zaufanie wielu klientów – służb mundurowych, przedsiębiorstw państwowych, prywatnych oraz integratorów systemów bezpieczeństwa. Więcej na oficjalnej stronie: https://tvprzemyslowa.pl/.


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

U.S. Air Force planuje zakup 1000 "lojalnych skrzydłowych"

Następny

Uniforce Tvprzemyslowa na MSPO 2023: drony Teal 2, Skydio i inne

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *