AktualnościWydarzeniaZ Polski

Zapowiedź: MSPO 2023 – 5-8.09.2023 r.

Trwają przygotowania do 31. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który w tym roku odbędzie się w dniach 5-8.09.2023 r. Na początku lipca powierzchnia zarezerwowana wynosiła już 32 tys. mkw (podczas rekordowego ubiegłorocznego Salonu powierzchnia wyniosła trochę ponad 29 tys. mkw) a na liście wystawców znajdowało się 563 firm z 31 krajów. Po raz pierwszy ekspozycja MSPO zostanie umieszczona w dodatkowo wybudowanej hali.

MSPO to nie tylko kompleksowa prezentacja sprzętu wojskowego, ale także biznesowe spotkania i umowy zawierane pomiędzy producentami sektora obronnego z różnych kontynentów. Trzecia wystawa Europy, po targach w Paryżu i Londynie, odbędzie się już w za tydzień. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Salon tradycyjnie organizowany jest przy współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej. W tym roku przewidywana ekspozycja MON w hali C zajmie około 400 mkw. Partnerem strategicznym MSPO jest od lat Polska Grupa Zbrojeniowa. Spółki należące do Grupy zaprezentują się w hali C, części hali D i na terenie zewnętrznym. Obok Wystawy Narodowej Korei Południowej, która zajmie około 1700 mkw pojawią się także Pawilony Narodowe. Na taką formę prezentacji zdecydowały się: USA , Niemcy, Australia,  Wielka Brytania, Dania  oraz Estonia. Potencjał polskiej armii będzie można obejrzeć na Wystawie Sił Zbrojnych zatytułowanej „Nowy sprzęt-nowe wyzwania-nowe możliwości.”

Mocnym merytorycznym akcentem Salonu będzie odbywająca się w drugim dniu wydarzenia debat. W ramach XXXI edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Targami Kielce zorganizują debatę tematyczną wysokiego szczebla poświęconą transformacji europejskiego przemysłu obronnego.

Wydarzenie umożliwi dyskusję na temat rozwoju polityki przemysłowej UE i  roli sektora przemysłu obronnego, międzynarodowej współpracy przemysłowej, w tym rozwoju synergii z sektorem kosmicznym w wymiarze wyzwań gospodarczych i obronnych. Celem jest wskazanie na zmianę  paradygmatu dotyczącego sposobów radzenia sobie ze zdolnościami obronnymi w Europie, po dziesięcioleciach uznawania pokoju i wolności przerwanej wojną w Ukrainie.

Do udziału w debacie zaproszeni zostali ważni interesariusze europejskiego sektora obrony: Dr Christoph ATZPODIEN, Dyrektor Generalny Federalnego Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Bezpieczeństwa i Obrony – BDSV, Tuija KARANKO, Sekretarz Generalny AFDA –  Stowarzyszenie Fińskiego Przemysłu Obronnego i Lotniczego, Robert JOUDKA Członek Zarządu Litewskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa (LDSIA), Henrik Navntoft SØNDERSKOV, główny konsultant Duńskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa  (DIDAS) oraz eksperci reprezentujący przemysł, politykę i środowisko akademickie. Debata zapewni platformę dla liderów instytucjonalnych i biznesowych do refleksji nad transformacją obronną Europy w zmieniającym się środowisku bezpieczeństwa.

Debata odbywa się w czasie kiedy na poziomie UE podejmowane są ważne działania wynikające z implementacji kompasu strategicznego, pakietu obronnego i kosmicznego, czy instrumentów dla finansowania projektów badawczych i zdolnościowych na poziomie europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej.

Celem dyskusji jest wzmocnienie współpracy między administracją oraz przemysłem, w tym podmiotami prywatnymi i publicznymi w świetle  priorytetowych kierunków transformacji europejskiego przemysłu obronnego.

W ostatnim dniu MSPO 2023 odbędzie się uroczysta gala, podczas której wręczone zostaną: Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który objął Salon Honorowym Patronatem, Nagroda Specjalna Ministra Obrony Narodowej, Nagrody Ministrów innych resortów, Nagroda Defender, Wyróżnienia: Szefa Inspektoratu WSZ; Dowódcy Generalnego RSZ, Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Na MSPO nie zabraknie też bezzałogowców, systemów antydronowych i wszelkich innych rozwiązań „około dronowych”. Obecność zadeklarowało wiele firm, instutucji i organizacji z sektora BSP zarówno z Polski jak i zagranicy – m.in. Action S.A. (jako oficjalny dystrybutor dronów Autel – pokaże nowości, z których dwa modele będą miały swoją oficjalną premierę na MSPO), Advanced Protection Systems SA, Aerobits, Aeromind, Baykar Makina (producent Bayraktara TB2), Creotech Instruments, Dilectro, Elbit Systems, FlyFocus, Honeywell, ITWL, Leonardo, Lockheed Martin, PGZ SA, Quantum Systems, UAVita Systems, Uniforce Tvprzemyslowa, WB Electronics, WITU.

Podczas targów na stoisku E-12 firmy Uniforce Tvprzemyslowa będzie miała miejsce polska premiera amerykańskiego drona Teal 2. Jest to mały wielowirnikowiec z kamerą termowizyjną 640x512px i kamerą wizyjną 16mpx, przeznaczony dla służb mundurowych, przystosowany do latania w deszczu i śniegu. Poza tym na stoisku prezentowany będzie również amerykański dron Skydio X2D, cele powietrzne Boresight oraz Videosoft oprogramowanie i sprzęt do transmisji wideo niskiej przepustowości 4kbps-2Mb.

O tym, że można spodziewać się prezentacji wielu bezzałogowców niech świadczy chociażby relacja z zeszłorocznego MSPO (2022), na którym technologie bezzałogowe były wszechobecne.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Relacja z Air Show 2023 w Radomiu

Następny

U.S. Air Force planuje zakup 1000 "lojalnych skrzydłowych"

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *