AktualnościWydarzeniaZ Polski

ACTION S.A. i drony AUTEL na MSPO 2023

W dniach od 5 do 8 września 2023 r. w Centrum Kongresowym Targi Kielce odbędzie się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. To największe tego typu spotkanie w Europie, podczas którego można zapoznać się z ofertą światowych producentów rozwiązań dla sektora obronnego. Wśród tegorocznych wystawców nie zabraknie Autel Robotics. Na dwóch stoiskach zostaną zaprezentowane najnowsze drony tej firmy, których oficjalnym dystrybutorem w Polsce jest ACTION S.A.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w tym roku organizowany jest już po raz 31. Drony, jako bezzałogowe statki powietrzne oraz inne bezzałogowe pojazdy jeżdżące i pływające, doskonale wpisują się w tematykę targów – są powszechnie stosowane jako sprzęt obrony powietrznej, sprzęt specjalistyczny Policji i Straży Granicznej, ratowniczy czy infrastruktury obronnej. Nie dziwi więc fakt, że od kilku ostatnich edycji MSPO liczba prezentowanych technologii bezzałogowych rośnie lawinowo. W ubiegłym roku na stoisku tureckiej firmy Baykar Makina można było zobaczyć z bliska słynnego Bayraktara TB2. Z kolei Grupa WB prezentowała powszechnie stosowane przez polskie wojsko, Straż Graniczną, WOT i inne służby drony FlyEye oraz amunicję krążącą WARMATE. Kieleckie targi to nie tylko przemysł typowo wojskowy – profesjonalne drony cywilne również mają szerokie zastosowanie w przemyśle obronnym, nie mogło więc zabraknąć produktów firmy Autel Robotics.

Autel Robotics, wraz z Action S.A., oficjalnym dystrybutorem w Polsce oraz integratorem, firmą Dilectro Sp. z o.o., zaprezentują nowoczesne systemy bezzałogowe na dwóch stoiskach – wewnętrznym i zewnętrznym.

Na stoisku zewnętrznym będzie można przetestować drony w trakcie lotów demonstracyjnych. Eksperci Autel Robotics, Action i Dilectro będą dostępni, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania i przedstawić możliwości prezentowanych produktów. Pokazy i testy odbywać się będą w trybie dynamicznym, uwzględniającym zapotrzebowanie klientów i warunki atmosferyczne. Na stoisku swoją polską premierę będą miały m.in. serie TITAN i ALPHA. Zaplanowane są również krótkie pokazy w locie flagowych modeli z serii EVO (w tym również model EVO Max 4T ze stacją ładującą EVO Nest). Pokaz w locie będzie miał również płatowiec pionowego startu – Autel Dragonfish.

Na stoisku wewnętrznym drony Autel Robotics będzie prezentował integrator – firma Dilectro. Do obejrzenia z bliska będą flagowe modele Autel Robotics: EVO Max4T/N oraz EVO II Dual 640T Enterprise (w wersji V3), jak również wspomniany wyżej Dragonfish w wersji Lite i premierowy Titan.

Autel ALPHA i TITAN – pierwszy raz w Polsce

Autel ALPHA to jedna z dwóch nowości. Quadcopter, inaczej czterowirnikowiec posiada kamerę termowizyjną L35T wyposażoną w dalmierz laserowy o zasięgu 2 km. Kamera umożliwia detekcję osób z odległości 400 m oraz obserwację do 8 km, również w nocy. ALPHA ma zaimplementowane systemy przeciwdziałające zakłóceniom łączności RC oraz GPS – także w przypadku celowego działania (GPS spoofing). Prócz GPS, zwiększoną dokładność lotu zapewnia też system RTK, z którego korzysta ALPHA.

AUTEL Alpha - premiera MSPO 2023

Jak przystało na tej klasy drona – APLHA wyposażony jest w dookólny system unikania przeszkód, klasę odporności IP55 i zasięg lotu wynoszący ok. 20 km. Baterie zasilające wystarczają na 45 minut lotu, przy czym producent zadbał o możliwość ich wymiany w trybie hot-swap – bez konieczności wyłączania bezzałogowca i ponownego uruchamiania (co łączyłoby się z koniecznością ponownego wgrania zadanych misji, konfiguracji startowej itd.).

Model TITAN to kolejna nowość od Autel Robotics, jednak o innym zastosowaniu. Jest to octocopter w układzie koaksjalnym (8 wirników na czterech ramionach – współosiowe, umieszczone parami na górze i na dole ramion drona). Pozwala to uzyskać odpowiednio większy udźwig, który jest niezbędny – biorąc pod uwagę przeznaczenie tego bezzałogowca. Głównym zadaniem TITANA jest bowiem transport ładunków o maksymalnej wadze 10 kg, umieszczonych w specjalnym zasobniku pod dronem. Producent przewiduje dość szerokie zastosowanie: od klasycznego transportu, poprzez rekonesans, misje ratownicze, a nawet po wykorzystanie militarne do zrzutu ładunków wybuchowych. W związku z powyższym, TITAN jest również wyposażony w systemy przeciwzakłóceniowe (dotyczy łączności RC oraz GPS). Jego czas lotu wynosi maksymalnie 56 minut na dystansie sterowania do 20 km. Standardowo – podobnie jak ALPHA – oferuje dookólny system wykrywania i unikania przeszkód (Ultimate Obstacle Avoidance) oraz spełnia normę szczelności IP55.

AUTEL Titan - premiera MSPO 2023

W pełni automatyczna stacja ładująca Autel EVO Nest

W tegorocznej edycji MSPO Autel Robotics zaprezentuje również EVO Nest – stację ładującą, o której pierwsze informacje przekazał publicznie równo rok temu. Jest to automatyczne, bezobsługowe „gniazdo” w postaci stacji dokującej, przeznaczone do ładowania dronów z serii EVO Max/II.  Drony te, na potrzeby ładowania w stacji, trzeba doposażyć w lekką ramkę z włókna szklanego łączącą baterię w dronie ze stykami wyprowadzonymi do ładowania wprost po wylądowaniu w stacji.

Autel EVO Nest waży 60 kg, a wymiary zamkniętej kopuły to 93,4 cm x 64,10 cm x 77,50 cm. Podobnie jak większość dronów Autel Robotics, tak i to akcesorium spełnia wysoką normę szczelności (IP54) oraz umożliwia działanie w zakresie temperatur od -20°C do 50°C. Stacja jest odporna na korodowanie, klimatyzowana i zabezpieczona zamkiem elektronicznym.

AUTEL Nest - premiera MSPO 2023

Prócz funkcji ładowania, stacja spełnia również inne potrzeby użytkowników. Ponieważ kontrola nad EVO Nest jest sprawowana poprzez sieć komórkową GSM (4G/5G) – po wylądowaniu drona w stacji możliwa jest jego zdalna diagnostyka, a także: przesyłanie pozyskanych materiałów z drona na odległość, wysyłanie do drona informacji, w tym zmiana ustawień, misje automatyczne i inne. Oczywiście podstawowe czynności wykonywane są automatycznie zaraz po wylądowaniu, tj. testy sprawności technicznej dronów czy ładowanie ich baterii.

Stacja ładująca Autel EVO Nest znajdzie zastosowanie w wielu różnych dziedzinach, gdzie istnieje potrzeba utrzymywania bezzałogowców w stałej gotowości do działania, tj. zdalne inspekcje na odległość, dozór z powietrza obiektów i obszarów, rolnictwo precyzyjne i monitoring stanu wegetacji pól uprawnych, czy np. prewencja przeciwpożarowa oraz bezpieczeństwo publiczne.

Szeroka oferta dronów Autel Robotics wraz z pokazami i testami dynamicznymi

Prócz sprawdzonych flagowych produktów Autel Robotics, czyli dronów w najnowszych wersjach z serii EVO II, a także EVO Max 4N i EVO Max 4T, podczas 31. MSPO będzie można również obejrzeć z bliska płatowce pionowego startu z serii Dragonfish w wersjach Standard oraz Pro.

Autel Dragonfish najbardziej zaawansowane bezzałogowce Autel Robotics o budowie modułowej. Mimo swoich sporych rozmiarów mogą być w prosty sposób składane i rozkładane do specjalnych futerałów. Drony te są wodoodporne i – w zależności od wersji – mogą przenosić ładunki od 1 kg do nawet 2,5 kg. Są przeznaczone do rozpoznania i monitoringu z powietrza, jednak w odróżnieniu od wielowirnikowców – zapewniają długi czas lotu – nawet do 158 minut w wersji Dragonfish Pro. Obok takiej konstrukcji ciężko przejść obojętnie.

ACTION S.A. – dystrybutor Autel Robotics w Polsce zaprasza do współpracy

W związku z poszerzeniem oferty i rozbudową działu rozwiązań Enterpise przez Autel Robotics, Action S.A. zaprasza do współpracy. Za sprzedaż dronów klientom końcowym odpowiadają doświadczeni partnerzy ACTION S.A., z którymi firma współpracuje na co dzień. 

Kontakt z Action S.A. będzie możliwy podczas targów na stoisku zewnętrznym nr ZG-30 przy bramie 6 (naprzeciwko stanowiska US Army) oraz na stoisku wewnętrznym – hala namiotowa H, miejsce H-42.

Więcej o wydarzeniu oraz możliwości nabycia biletów znajdziecie na oficjalnej stronie targów: https://www.targikielce.pl/mspo. Do zobaczenia w Kielcach!


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Nowelizacja ustawy Prawo Lotnicze - wersja finalna (2023)

Następny

Relacja z Air Show 2023 w Radomiu

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *