AktualnościZ PolskiZe Świata

Skydio X2D – rewolucyjny, autonomiczny dron, który zmienia zasady gry

Skydio X2D to nowa generacja autonomicznych dronów, która rewolucjonizuje sposób, w jaki patrzymy na lotnictwo bezzałogowe. Ten zaawansowany technologicznie dron oferuje unikalne funkcje, które umożliwiają mu samodzielne śledzenie obiektów i unikanie przeszkód w sposób bardziej zaawansowany niż w innych dronach. Jest to możliwe dzięki wbudowanym 6 kamerom hemisferycznym o rozdzielczości 4K oraz komputerowi NVIDIA na pokładzie, który generuje w czasie rzeczywistym model 3D otaczającej go przestrzeni. Otwierając nowe możliwości w dziedzinach takich jak rekonesans, nadzór i obserwacja, prowadzenie inspekcji przemysłowych, ratownictwo czy badania naukowe.

Skydio X2D - Uniforce TVprzemyslowa

Skydio X2D jest przykładem osiągnięć w dziedzinie sztucznej inteligencji, komputerowego postrzegania i technologii środowiskowych. Dron jest wyposażony w zaawansowane kamery w tym kolorową termowizyjną FLIR Boson, czujniki, algorytmy sztucznej inteligencji i systemy nawigacyjne, które pozwalają mu działać w sposób autonomiczny, niezależny od operatora, dzięki temu pilot skupia się wyłącznie na realizacji wykonywanego zadania, a nie na umiejętności pilotażu. Skydio X2D lata w środowisku emisji zakłóceń, braku sygnału radiowego, bez zasięgu GPS co stanowi kolejną przewagę nad rozwiązaniami innych producentów i w odróżnieniu od nich pozwala przeprowadzić rozpoznanie wewnątrz pomieszczeń, np. opuszczonych budynków, ruin, bunkrów, okopów, itp.

Wspomagany przez system unikania przeszkód i skanowania w zakresie 360 stopni potrafi stworzyć wirtualny model danego obszaru umożliwiając tym samym przeprowadzenie szybkiej analizy i oceny sytuacyjnej w ramach wykonanej inspekcji obszaru zainteresowania w tym elementów infrastruktury krytycznej, szczególnie podatnej na zagrożenia z zewnątrz. Pomimo zastosowania nowoczesnych funkcji autonomicznych Skydio X2D umożliwia operatorowi przejęcie kontroli nad dronem na każdym etapie lotu, np. podczas wykonywania rutynowego patrolu pilot może zatrzymać drona lub skierować go w miejsce wystąpienia anomalii.

Urządzenie cechują doskonałe parametry lotu, którego czas może wynieść nawet 35 minut. Do miejsca docelowego może dotrzeć z prędkością do 50 km/h, pokonując siłę wiatru o prędkości powyżej 10 m/s. Kompaktowa konstrukcja o masie ok. 1,3 kg jest wykonana z odpornego na uszkodzenia stopu magnezu i włókna węglowego. Dron jest gotowy do lotu w czasie poniżej 90 sekund po wyciągnięciu z walizki. Za szyfrowanie i uwierzytelnianie danych odpowiada standard AES-256, sprawiając, że Skydio X2D potrafi stawić czoła zagrożeniom z zakresu cyberbezpieczeństwa. Ponadto, w zestawie znajduje się fizyczny klucz USB chroniący przed nieautoryzowanym dostępem do danych zgromadzonych w urządzeniu.

YT Skydio X2D/ Uniforce Tvprzemyslowa

To ogromny krok naprzód w dziedzinie autonomicznych rozwiązań dronowych. Wyposażony w zaawansowane systemy wizyjne i sztuczną inteligencję, dron oferuje niezwykłą precyzję, niezależność i niezawodność w realizacji różnorodnych zadań. Może być wykorzystywany w szerokim spektrum branż, od inspekcji infrastruktury przez wsparcie w akcjach ratunkowych po działania służb mundurowych w tym wojska.

Karol Nowak, Dyrektor zarządzający, Uniforce Tvprzemyslowa.
Skydio X2D - Uniforce TVprzemyslowa
Dron X2D z aparaturą – katalog A4 dla skali

Skydio Enterprise Controller

Na komfort sterowania dronem bez wątpienia wpływa ergonomia z jaką zaprojektowane zostało urządzenie sterujące – Skydio Enterprise Controller. Odporne na uderzenia i pęknięcia tworzywo spełnia najwyższe standardy wojskowe. Przemyślane rozmieszczenie kluczowych przycisków i drążków sterujących pozwala kontrolować lot bez odrywania wzroku od naprawdę dużego, ultra-jasnego ekranu AMOLED, którego przekątna wynosi 6.8 cala i umożliwia obsługę również przy użyciu rękawiczek. Szeroka pokrywa w której znajdują się wbudowane anteny pełni jakże przydatną funkcję osłony przeciwsłonecznej. Poza gniazdem USB-C służącym do wymiany danych, Skydio Enterprise Controller posiada wyjście HDMI dzięki któremu możemy go podłączyć do zewnętrznego źródła obrazu jak telewizor, monitor, itp.

Skydio X2D - Uniforce TVprzemyslowa
Skydio Enterprise Controller do Skydio X2D

Firma Uniforce Tvprzemyslowa, która od ponad 15 lat dostarcza nowoczesne rozwiązania z zakresu elektronicznych i optoelektronicznych systemów zabezpieczeń, analityki obrazu oraz bezzałogowych systemów latających jest autoryzowanym partnerem firmy Skydio w Polsce. Wprowadziła do portfolio swoich rozwiązań autonomicznego drona Skydio X2D i zdobywa zaufanie wielu klientów – służb mundurowych, instytucji państwowych oraz przedsiębiorstw przemysłowych.

Skydio X2D - Uniforce TVprzemyslowa
Elastyczna walizka – katalog A4 dla skali

Skydio 3D Scan

Skydio X2D jest profesjonalnym narzędziem inspekcyjnym. Dzięki oprogramowaniu Skydio 3D Scan dron potrafi skanować teren wokół lub wewnątrz obiektów infrastruktury i tworzyć szczegółowe mapy 3D umożliwiając dokładne poznanie topografii, czynników środowiskowych niezbędnych do uwzględnienia na etapie planowania zmian i dalszego rozwoju. Poza możliwością autonomicznego tworzenia trójwymiarowych modeli w oparciu o chmurę punktów, nagrania wideo i zdjęcia stanowią równie wartościowe źródło informacji dla podmiotu zarządzającego infrastrukturą.

Skanowanie 3D wewnątrz budynków:

Skanowanie 3D zewnętrzne taktyczne:

Skanowanie 3D zewnętrzne przemysłowe:

Rozpoznanie – program SRR amerykańskiej armii

Wychodząc naprzeciw potrzebom najbardziej wymagających użytkowników, firma Skydio przystąpiła do konkursu zorganizowanego przez armię amerykańską w ramach programu o nazwie Short Range Reconnaissance (SRR), którego celem było wytypowanie nowego drona zwiadowczego krótkiego zasięgu. Dron miał być zaprojektowany i wyprodukowany w USA. Priorytetem w tej kwestii była wspomniana wcześniej możliwość wykonywania lotów w środowisku zakłóceń fal radiowych i sygnału GPS, co pozwoliło na osiągnięcie zdolności operacyjnej do działania w środowisku zamkniętym lub o skomplikowanym ukształtowaniu terenu, często narażonym na działanie przestępców lub wroga wyposażonego w specjalistyczny sprzęt do emisji zakłóceń. Dron Skydio X2D zwyciężył w programie dostaw o wartości 20 mln USD z możliwością rozszerzenia do 100 mln USD.

Skydio X2D jest przystosowany do wykonywania lotów w pomieszczeniach o niskim natężeniu światła, a także w nocy, co pozwala na wykonywanie zadań w bardzo dyskretny sposób. Specjalna konstrukcja śmigieł w znacznym stopniu eliminuje hałas, dzięki czemu dron jest praktycznie niesłyszalny z pułapu kilkudziesięciu metrów. Oświetlenie nawigacyjne drona można przełączyć w tryb widzialności jedynie w paśmie podczerwieni, przez co w nocy nikt nie dostrzeże go gołym okiem lub zupełnie wyłączyć.

Opcją pozwalającą na taktyczne użycie dronów Skydio i jednocześnie umożliwiającą wykorzystanie jego wielozadaniowości jest integracja z systemem “ATAK” (Android Team Awareness Kit). Jest to aplikacja dedykowana na smartfony z systemem Android, służąca do uzyskiwania świadomości sytuacyjnej w zakresie infrastruktury przestrzennej i sytuacji na polu walki. W połączeniu z funkcją “SCOUT”, która ułatwia latanie i podążanie za wskazanym obiektem przy użyciu sygnału GPS, “ATAK” umożliwia precyzyjne namierzanie, nawigowanie i udostępnianie danych w czasie rzeczywistym nawet z kilku dronów Skydio do operatora monitorującego sytuację przy rozwiniętym stanowisku dowodzenia, który prowadzi nadzór nad wykonywaną misją i posiada dostęp do lokalizacji żołnierzy, z którymi w każdej chwili może wymieniać informacje, przesyłając dane do nasobnych urządzeń mobilnych np. smartfonów z systemem operacyjnym Android, wyświetlając je na wybranej warstwie mapy.

Skydio X2D - Uniforce TVprzemyslowa

System “ATAK” pozwala na integrację z innymi systemami używanymi przez różne rodzaje wojsk, służb mundurowych i instytucji rządowych. Jest przez cały czas rozwijany i udoskonalany. Zapewnia wsparcie jednostkom wojsk specjalnych USA operujących m.in. w Iraku i Syrii w tym wspieranym przez amerykanów formacjom syryjskim walczącym z reżimem Asada. Patrząc na konflikt toczący się za naszą wschodnią granicą, wiemy, że z “ATAK’ korzystają żołnierze ukraińskiego wojska w walce przeciwko wrogim siłom Rosji, zwiększając w ten sposób możliwości zwiadu, precyzyjnie naprowadzając środki ogniowe na cel czy wspierając misje sabotażowe.

Skydio Dock

Bezpieczeństwo danych jest priorytetem. Skydio X2D jest wyposażony w wiele czujników i zaawansowaną technologię zdolną do zbierania i przetwarzania wielu informacji. Mimo zabezpieczenia danych poprzez ich szyfrowanie należy zapobiegać sytuacjom, w których dron może dostać się fizycznie w niepowołane ręce. W celu zapewnienia ciągłości wykonywania cyklicznych lotów autonomicznych dron Skydio X2D został zintegrowany ze stacją dokującą Skydio Dock, pozwalającą na przesyłanie zgromadzonych danych w bezpieczne miejsce, a także zwiększającą możliwości operacyjne drona poprzez możliwość ładowania jego baterii każdorazowo po powrocie z misji, jednak jej kluczową opcją jest możliwość wykonywania lotów autonomicznych, bez konieczności angażowania operatora, zmniejszając czas reakcji do podjęcia działań związanych z jego przeznaczeniem. Skydio Dock może pełnić funkcję przenośną lub być zainstalowana na stałe, np. na dachu budynku lub innej konstrukcji. Ponadto Skydio Dock posiada możliwość integracji z wieloma systemami zabezpieczeń, np. strukturą ochrony obwodowej, monitoringiem, czujnikami sejsmicznymi, których naruszenie może wyzwolić zaprogramowaną akcję z użyciem drona.

Skydio X2D - Uniforce TVprzemyslowa
Skydio Dock – stacja dokująca dla Skydio X2D

O firmie Skydio

Skydio jest wiodącym amerykańskim producentem dronów i światowym liderem w technologii lotów autonomicznych. Skydio wykorzystuje przełomową technologię sztucznej inteligencji do tworzenia najbardziej inteligentnych bezzałogowców na świecie – przede wszystkim dla firm i służb. Założona w 2014 roku firma Skydio zbudowała światowej klasy zespół badawczo-rozwojowy z czołowymi ekspertami w dziedzinie sztucznej inteligencji, robotyki, kamer i pojazdów elektrycznych z najlepszych firm, laboratoriów badawczych i uniwersytetów. Z siedzibą w Redwood City w Kalifornii, Skydio projektuje, montuje i wspiera swoje produkty w USA, aby oferować wyższe standardy bezpieczeństwa łańcucha dostaw i produkcji. Firma opracowuje oprogramowanie we własnym zakresie i pozyskuje procesory od firm amerykańskich. Dzięki temu Skydio może zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa łańcucha dostaw i bezpieczeństwa danych.

Technologie bezzałogowe stanowią źródło informacji, na których opierają się usługi świadczone na rzecz podmiotów infrastruktury krytycznej. Popularne drony, w szczególności wyprodukowane przez firmę DJI, a także Autel czy Yuneec, są powszechnie dostępne na rynku europejskim, w tym polskim, a ich wykorzystanie może wiązać się z dodatkowym ryzykiem zbierania informacji i przekazywania ich do nieznanych odbiorców. Dron autonomiczny Skydio X2D to kolejne rozwiązanie w ofercie firmy Uniforce Tvprzemyslowa – autoryzowanego partnera Skydio w Polsce, które spełnia najwyższe normy cyberbezpieczeństwa i pozwala przeciwdziałać praktykom stosowanym przez producentów z Chin.

Karol Nowak, dyrektor zarządzający Uniforce Tvprzemyslowa.

Produkty Skydio X2 i Skydio Enterprise Controller są zgodne z NDAA (National Defense Authorization Act) i ASDA (American Security Drone Act) i zostały wybrane m.in. przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, jako narzędzie do zwiększania świadomości sytuacyjnej wśród żołnierzy armii amerykańskiej.

O firmie Uniforce Tvprzemyslowa

Polski dostawca nowoczesnych rozwiązań z zakresu elektronicznych i optoelektronicznych systemów zabezpieczeń, bezzałogowych systemów latających (UAV) oraz analityki obrazu.

Od 2007 roku firma zdobyła zaufanie wielu klientów – służb mundurowych, przedsiębiorstw państwowych, prywatnych oraz integratorów systemów bezpieczeństwa.

Więcej o firmie Uniforce Tvprzemyslowa dowiecie się tutaj.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Darmowy webinar "Drony - konstrukcje, kontrola, bezpieczeństwo" - 11.07.2023 r.

Następny

System rozrzutu Kruszynka z drona

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *