AktualnościBez kategoriiPremieryZe Świata

Skydio X10 – po premierze. IPhone wśród dronów?

Wczoraj, 20 września 2023 roku, o godzinie 18:00 czasu polskiego, amerykański producent dronów – firma Skydio – zaprezentowała swoje najnowsze osiągnięcie. Dron Skydio X10, nazywany przez producenta dronem trzeciej generacji, rzeczywiście zdaje się otwierać nowy rozdział w historii bezzałogowych statków powietrznych.

Wczorajsza prezentacja transmitowana z siedziby firmy w słonecznej Kaliforni ze wszech miar przypominała prezentacje prowadzone przez Stevena Jobsa. Ta sama oszczędna scenografia (a właściwie jej brak), a na scenie jeden człowiek w burych chinos, ziemistym t-shircie i sneakersach (tak, wiem, Jobs preferował czerń – ale to właściwie jedyna różnica), który z ogromną dozą pewności siebie oznajmia początek nowej ery. Wiemy, że Jobs się nie mylił. Czy w błędzie jest Adam Bry, CEO i współzałożyciel Skydio? Wiele wskazuje na to, że nie.

Skydio X10

Dron Skydio X10 to świadectwo dobrze odrobionych lekcji. Jest skonstruowany tak, jakby spece ze Skydio usiedli przy stole i stwierdzili: „Zrobimy najlepszego drona dla profesjonalistów i służb. Weźmy wszystko, co najlepsze i dostępne w najnowszych technologiach i zróbmy drona, który zamknie to we wspólnej, niedużej obudowie”. Można pokusić się o stwierdzenie, że naszpikowany technologiami  X10 to „najmądrzejszy” w tej chwili dron na świecie – i będzie to prawda z bardzo dużym prawdopodobieństwem. Wystarczy spojrzeć na nowy komputer pokładowy, który wspiera nawigację, rozpoznawanie obiektów, analizę obrazu i wiele innych zaawansowanych funkcjonalności – to stworzony z myślą o AI Nvidia Jetson Orin wspierany przez QRB5165 Qualcomm’a! Daje to dziesięciokrotnie większą moc obliczeniową niż w przypadku poprzedniego modelu – Skydio X2D.

Skydio X10
Skydio X10 ze złożonymi ramionami

Ze Skydio X10 będzie naprawdę trudno konkurować. Firma bardzo mądrze skomponowała osprzęt – wymienne głowice optyczne są przystosowane do różnego rodzaju zadań: zwiadu, nazdoru, mapowania czy inspekcji. Wśród dostępnych obiektywów znajdziemy tele o ekwiwalencie ogniskowej 190 mm, „wąski”, dający wiele detali, o ekwiwalencie 46 mm, współpracujący z matrycą 64MP, czy „szeroki”, zapewniający 100 stopniowy kąt widzenia. Nie można też zapomnieć o sensorze FLIR Boson Plus z radiometryczną matrycą 640×512. Cały ten sprzęt nie miałby jednak sensu, gdyby nie funkcje AI związane z rozpoznawaniem i trackingiem obiektów, również w podczerwieni! W tym zakresie dron Skydio podobny jest do Tesli – również tworzy w czasie rzeczywistym trójwymiarową mapę otoczenia i wykorzystuje ją między innymi do unikania przeszkód czy nawigacji w nocy. Dron samodzielnie latający w nocy po lesie? Tak – proszę.

Skydio X10

Kolejnym mocnym punktem Skydio X10 jest możliwość zdalnego operowania dronem, poprzez sieć 5G i… zwykłą przeglądarkę internetową! To wzniesie na nowy poziom akcje policyjne, różnego rodzaju przeglądy infrastruktury czy nadzór nad obiektami. Transmisja jest kodowana (podobnie jak komunikacja RC) i odporna na ataki hakerskie. Niedawno pokazany przez Skydio dock do dronów skutecznie poszerzy wachlarz możliwych zastosowań X10 i ułatwi automatyzację  – ponieważ już poinformowano, że jest całkowicie kompatybilny z nowym dronem.

Na uwagę w przypadku Skydio X10 zasługuje jeszcze wiele nowości: automatycznie tworzone mapy 2D albo semantyczne skany 3D zadanej przestrzeni, skutkujące automatycznie tworzonymi „na pokładzie” modelami 3D, funkcja crosshair coordinates, kalkulująca współrzędne geograficzne miejsca wskazanego „krzyżykiem” w centrum podglądu z kamery, funkcja scout, zamieniająca drona w wysuniętego zwiadowcę lustrującego przestrzeń przed np. konwojem wojskowym czy choćby akumulator o pojemności 156 Wh przy masie zaledwie niecałe 700g. Nie sposób ich tu wszystkich wymienić, choć wielu z nich Skydio nie wynalazło w swoich laboratoriach. Firma powieliła ruch wspomnianego na wstępie Steva Jobsa – wzięła na warsztat wszystko, co wiemy dziś o dronach, dołożyła wszelkie dostępne już  technologie wspierające ich funkcjonalność i wszechstronność, połączyła to, ubrała w schludną obudowę i prosty w obsłudze system operacyjny i zaprezentowała narzędzie przełomowe – iPhone’a wśród dronów.

Skydio X10
Specyfikacja kamer Skydio X10 – modele VT300-Z i VT300-L

Z niecierpliwością czekamy na pierwszy egzemplarz X10, który z przyjemnością gruntownie przetestujemy.

Wideo z premiery drona można obejrzeć tutaj: https://airborne.skydio.com/home/videos/skydio-ascend-live-replay.

Źródło: aeroMind – dystrybutor Skydio na Polskę i Ukrainę


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Co nam "serwuje" EASA w STS-01?

Następny

DJI Mini 4 Pro po premierze

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *