AktualnościPoradyPrawoZ Polski

Wymiana UAVO na nowe – co z datą ważności uprawnień?

Jak pewnie większość z operatorów zauważyła (albo i nie) wg nowego rozporządzenia, które weszło w życie 6 listopada uprawnienia wydawane na poszczególne kategorie wagowe i rodzaje BSP mają status uprawnień dodatkowych, natomiast wg poprzedniego rozporządzenia były to uprawnienia podstawowe. Różnica jest zasadnicza, bo uprawnienia podstawowe mają 5 lat ważności a nowe „dodatkowe” już tylko 3 lata. Powstaje pytanie – wymieniać UAVO na nowe czy nie? Stracimy na ważności 2 lata po wymianie czy nie?

W tej sytuacji stosuje się zasada „prawo nie działa wstecz” (co wcale nie jest ogólną zasadą stosowana zawsze i wszędzie) i w związku z tym obecni posiadacze UAVO VLOS po wymianie świadectw kwalifikacji na nowe i uzyskaniu nowych uprawnień będą mieli przepisane poprzednie daty ważności (nie zresetują się ich daty ważności ani nie skrócą).

Obejmuje to również dopisanie nowych uprawnień np. UAV < 5kg na wszystkie rodzaje BSP – te uprawnienia również przejmą ważność uprawnień, które do tej pory mieliśmy wpisane w nasze UAVO.

Nowy wniosek o wymianę świadectw kwalifikacji trzeba wysłąć pocztą razem z potwierdzeniem uiszczenia opłaty 43zł za wydanie nowego dokumentu.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Makerfire - fajny mikrodron FPV na zimę

Następny

World Drone Racing Summit w Korei

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *