Porady

Jak przedłużyć lub wznowić uprawnienia UAVO?

Niedługo minie już 7 rok (licząc od czerwca 2013 roku) odkąd wyszło pierwsze rozporządzenie w sprawie świadectwa kwalifikacji UAVO. Pierwsi posiadacze uprawnień na „komercyjne” operowanie dronami pojawili się niewiele później. Zgodnie z zapisami tego i kolejnego „rozporządzenia zmieniającego” dla świadectw kwalifikacji z 2016 roku uprawnienia podstawowe (VLOS/BVLOS) ważne są 5 lat a uprawnienia dodatkowe (INS, kategoria i masa BSP) ważne są 3 lata co nakłada na posiada świadectwa kwalifikacji UAVO ich przedłużania lub wznawiania co 5 i 3 lata odpowiednio dla danych uprawnień.

Daty ważności uprawnień wpisywanych do świadectwa kwalifikacji UAVO

Przedłużenie a wznawianie uprawnień

Przedłużenie uprawnienia następuje w momencie, gdy posiadacz podchodzi do egzaminu przedłużającego jeszcze w okresie ważności danego uprawnienia. Wznowienie uprawnienia z kolei polega na podejściu do egzaminu, ale już po dacie wygaśnięcia danego uprawnienia i wiąże się z większą opłatą oraz koniecznością wydania nowego świadectwa.

Przedłużanie uprawnień UAVO

Zgodnie z zapisami rozporządzeń przedłużenie następuje po zaliczonym egzaminie praktycznym, który może zawierać w sobie pytania z zakresu teorii (egzaminator może je zadać podczas części praktycznej np. w momencie wykonywania procedur z przygotowania do lotu). By przystąpić do przedłużenia uprawnień potrzebne jest:

  • umówienie się na egzamin przedłużający z egzaminatorem państwowym (nie może tego robić instruktor nawet dla kategorii VLOS<5kg)
  • opłacenie egzaminu na przedłużenie (aktualnie 55zł – zgodnie z tabelą opłat lotniczych ULC) i zabranie ze sobą potwierdzenia przelewu (wydruk z PDF)
  • polisa OC operatora do okazania

Dalej dochodzi kwestia uprawnienia. Do kategorii <25kg wymagane są chociażby ważne badania lotniczo-lekarskie więc i je trzeba będzie mieć przy sobie do okazania.

Jeszcze dwie istotne kwestie:

  • przedłużenie uprawnienia jest wpisywane przez egzaminatora do świadectwa kwalifikacji UAVO z nową datą ważności i nie wymaga wymiany świadectwa na nowe
  • nie ma dodatkowego wniosku (formalnego druku), który przeważnie wysyła się do ULC

Przedłużanie uprawnień UAVO VLOS i BVLOS oraz dodatkowych

Posiadacz UAVO po egzaminie dostaje protokół z egzaminu i (jeśli go zaliczył) „stare świadectwo” z nową datą obowiązywania uprawnienia na odwrocie świadectwa. Pozostałe dokumenty (potwierdzenie wpłaty za egzaminy przedłużający, protokół, skan ŚK UAVO z nowo wpisaną datą ważności) egzaminator dostarcza do ULC.

Wznawianie uprawnień UAVO

Wznowienie uprawnień wpisywanych do świadectwa UAVO wymaga uzupełnienia wniosku 5/LBSP dostępnego na stronie ULC, który zawiera w sobie również protokół z egzaminu. Egzamin – podobnie jak przy przedłużaniu – ma formę egzaminu praktycznego z elementami teorii więc należy być przygotowany z bieżących przepisów prawa, które na pewno zmieniły się w ciągu ostatnich 3-5 lat.

Po zakończonym egzaminie uzupełniony wniosek 5/LBSP wraz z protokołem i potwierdzeniem opłaty jest dostarczany przez egzaminatora do ULC. Opłata (zgodnie z informacją na bieżącym wniosku) za wznowienie wynosi 98zł. A więc systematyzując informacje – w celu wznowienia uprawnień należy:

  • umówić się na egzamin wznawiający z egzaminatorem państwowym (nie z instruktorem, nawet do VLOS<5kg)
  • uzupełnić wniosek 5/LBSP
  • uiścić opłatę za wznowienie (aktualnie 98zł) i przynieść potwierdzenie (wydruk) na egzamin
  • mieć przy sobie ważną polisę OC

Tutaj również ma znaczenie jakie uprawnienie przyjdzie nam wznawiać – jeśli tyczy się uprawnień do 25kg na jakąkolwiek klasę BSP (A, MR, H, AS) to potrzebne będą również ważne badania lotniczo-lekarskie.

Uprawnienia podstawowe i dodatkowe wpisywane do UAVO

Wznowienie uprawnień wiąże się z nowo wydanym świadectwem kwalifikacji, w które wdrukowana jest data ważności uprawnienia (w przypadku przedłużania jest to tylko ręczny wpis egzaminatora nowej daty do świadectwa). Zatem w tym przypadku, by po wznowieniu skorzystać z uprawnienia trzeba będzie poczekać, aż dojdzie do nas nowe ŚK UAVO, a to może zająć nawet miesiąc.

Listę egzaminatorów UAVO można znaleźć na stronie ULC w Wykazie egzaminatorów praktycznych. Można też zadzwonić do pobliskiego ośrodka szkolenia i zapytać się o możliwe terminy przedłużeń/wznowień. Do potwierdzenia własnej tożsamości na egzaminie praktycznym zawsze należy mieć jeszcze dowód osobisty.

Procedura dla osób z niezmienionymi świadectwami po 2016 roku

Dla osób, które nie pamiętają już tych zamierzchłych czasów – zanim weszło drugie rozporządzenie „zmieniające” w sprawie świadectw kwalifikacji uprawnienia były wydawane na inne kategorie wagowe (do 2kg, do 7 kg i do 25kg). W listopadzie 2016 roku zaczęło obowiązywać zaktualizowane rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 19 września 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectw kwalifikacji, w którym kategorie wagowe zmieniły się na: do 5kg, do 25kg i do 150kg. Nigdy nie było obowiązku wymiany tego rozporządzenia na nowe, ale trzeba było latać przestrzegając „starych” kategorii wagowych. Jeśli jednak ktoś planuje teraz przejście na nowe uprawnienia, bo stare wymagają przedłużenia to powinien skorzystać z wniosku 7/LBSP dostępnego na samym dole tej podstrony ULC.

Opłata za egzamin i wydanie nowego ŚK UAVO to 55zł (egzamin) + 44zł (wydanie nowego ŚK).

 

 

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Seminarium ULC dotyczące wejścia w życie przepisów UE od 1 lipca 2020 r.

Następny

Czego pragną DRONY? - recenzja książki

5 komentarzy

  1. 14 stycznia 2020 at 19:00 — Odpowiedz

    Pytanie tylko, co się stanie z naszymi świadectwami kwalifikacji po 1 lipca 2020 – kiedy to wejdą w życie zunifikowane przepisy dla UE? Przestaną być ważne? Zostaną zamienione na jakieś inne licencje?

  2. 15 stycznia 2020 at 18:01 — Odpowiedz

    Dołączam się do wcześniejszego pytania – bardziej będzie się opłacało przedłużyć swoje świadectwo przed 01.07 czy poczekać na lipiec? Moje uprawnienia kończą się w sierpniu 🙂

    • 16 stycznia 2020 at 13:26 — Odpowiedz

      Dziś przedłużałem swoje uprawnienia i egzaminator powiedział, że lepiej przedłużać przed 1.07.2020, wtedy z automatu ważne uprawnienia zostaną przeniesione na nowe europejskie. Jak doprowadzisz do tego, że wygasną to znów czeka Cię szkolenie i egzamin.

  3. 21 stycznia 2020 at 21:05 — Odpowiedz

    § 3. Świadectwa kwalifikacji operatora (UAVO) oraz wpisane do nich uprawnienia wydane przed dniem wejścia w życie
    rozporządzenia zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane.

    Ja mam w dziale IX wpisane: Ważność: Niniejsze świadectwo kwalifikacji jest wydane bezterminowo…
    czyli rozumiem, że nie muszę niczego odnawiać, przedłużać ani uaktualniać.
    Po prostu zadziałała stara zasada prawna, lex retro non agit(prawo nie działa wstecz).

    • 22 stycznia 2020 at 06:03 — Odpowiedz

      Świadectwo jest bezterminowo wydane, ale ważne jest tylko wtedy gdy ważne są uprawnienia do niego wpisane. Więc bez ważności uprawnień świadectwo do niczego nie posłuży.

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *