AktualnościZ Polski

Tarcza 2.0: Przedłużenie uprawnień do 90 dni lub 6 miesięcy

Projekt nowej Tarczy antykryzysowej 2.0 przyjętej przez sejm w nocy ze środy (8.04) na czwartek (9.04.2020) ustala nowe zasady obowiązywania uprawnień wpisywanych do świadectwa kwalifikacji UAVO o ile uprawnienia te wygasają podczas trwania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Art. 15zzzzh
1. W przypadku gdy ważność uprawnień podstawowych lub dodatkowych, o których mowa w § 12 ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 3 czerwca 2013 r. w sprawie świadectw kwalifikacji (Dz. U. z 2017 r. poz. 288), upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ważność tych uprawnień podstawowych lub dodatkowych, ulega przedłużeniu do dnia upływu 90 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w zależności od tego, który z nich zostanie odwołany później, jednak nie dłużej niż o 6 miesięcy od dnia utraty ważności uprawnień.

W ustępie drugim tego samego artykułu znajdziemy również informację o przedłużeniu w podobny sposób ważności badań lotniczo-lekarskich jeśli wygasają w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii:

2. W przypadku gdy ważność badań lotniczo-lekarskich, o których mowa w § 12 ust. 1, rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 27 maja 2013 r. w sprawie badań lotniczo-lekarskich (Dz. U. z 2017 r. poz. 129), upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ważność tych badań, ulega przedłużeniu do dnia upływu 90 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w zależności od tego, który z nich zostanie odwołany później, jednak nie dłużej niż o 6 miesięcy od dnia utraty ważności badań, pod warunkiem że orzeczenie lotniczo-lekarskie nie zawiera ograniczeń za wyjątkiem wzrokowych.

W skrócie: jeśli wygasają komuś uprawnienia wpisane do świadectwa kwalifikacji UAVO w trakcie trwania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii to operator będzie miał 90 dni na ich przedłużenie licząc od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego/epidemii. Zarazem nie mogą być one w ten sposób przedłużone na dłużej niż 6 miesięcy od daty ich wygaśnięcia.

Podobnie z badaniami lotniczo-lekarskimi – tutaj jednak warunkiem jest, że badania te nie zawierają ograniczeń innych niż wzrokowe.

Powyższe informacje bazują na projekcie ustawy dostępnym na stronie: https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/samorzady-tarcza-antykryzysowa-20-publikujemy-projekt-ustawy lub do pobrania tutaj.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

PansaUTM na lotniskach w Gdańsku, Szczecinie, Lublinie i FIS Gdańsk

Następny

Operatorzy pomagają polskim służbom w egzekwowaniu zaleceń

5 komentarzy

 1. 10 kwietnia 2020 at 09:58 — Odpowiedz

  To powinno z automatu przedłużyć o 6 miesięcy ważność uprawnień dla osób, które przedłużyły sobie.

 2. 2 czerwca 2020 at 11:52 — Odpowiedz

  Czyli jeśli uprawnienia UAVO kończą mi się 06.06.2020, to muszę je przedłużyć w ciągu 90 dni od zakończenia stanu epidemii (zagrożenia epidemicznego).
  A czy w tym momencie muszę coś zrobić (jakieś wnioski, opłaty itp.)? Czy po prostu czekam i latać mogę?

  • 4 czerwca 2020 at 11:28 — Odpowiedz

   Możesz uprawnienia przedłużyć jak chcesz już teraz lub czekać do ogłoszenia zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego i wtedy masz 90 dni, ale też nie dłużej niż pół roku od 6.06.2020.

 3. 3 stycznia 2021 at 10:13 — Odpowiedz

  Czy jeżeli dla dodatkowego uprawnienia UAV <5kg minęło ponad pół roku od wygaśnięcia to mogę je teraz wznowić na starych zasadach i wtedy konwertować na nowy unijne uprawnienia, czy teraz to już tylko od podstaw zdobycie unijnych uprawnień?

  • 3 stycznia 2021 at 11:49 — Odpowiedz

   Jeśli minęło więcej niż 6 miesięcy od daty wygaśnięcia to niestety wszystko od nowa.

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *