AktualnościZ PolskiZe Świata

Komunikat ULC w sprawie planowanych zmian prawnych (SORA 2.0/EASA)

Organizacja JARUS (Joint Authorities for Rulemaking on Unmanned Systems), której jako Polska jesteśmy członkiem a eksperci ULC biorą udział w pracach grup roboczych, opublikowała projekt dokumentów pod nazwą SORA 2.0. Są to wytyczne dla legislatorów międzynarodowych, które mogą być wykorzystane podczas tworzenia regulacji w zakresie operacji bezzałogowymi statkami powietrznymi.

Nie jest tajemnicą, że te dokumenty a na pewno ich część będą w przyszłości wykorzystane m.in. przez Parlament Europejski i EASA (European Aviation Safety Agency) w celu tworzenia nowych regulacji unijnych.

Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o zapoznanie się z SORA 2.0 i w przypadku uwag o zgłaszanie ich bezpośrednio do JARUS. Termin zakończenia konsultacji publicznych to 22 sierpień 2018 roku.

Szczegółowe informacje odnośnie SORA 2.0 i konsultacji związanych z tymi dokumentami znajdziecie tutaj.

W dniach 9-11.07 roku odbyły się w siedzibie EASA w Kolonii warsztaty dotyczące scenariuszy standardowych, które będą obowiązywały w przypadku kategorii specjalnej. Jeszcze gorący zapis wideo z konferencji z pierwszego, otwartego dla wszystkich dnia, znajduje się pod tym odnośnikiem. Polecamy zwłaszcza część poświęconą SORA, której autorem jest Lorenzo Murzilli.

 

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Nowa edycja Akademii Drona Overmax - pierwsze dwa odcinki już on-line!

Następny

Sky Tronic: sztuczna inteligencja kierująca dronami doceniona w ogólnopolskim konkursie

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *