Porady

Gdzie kupować (i sprzedawać) gotowe ujęcia z drona?

To pytanie często pojawia się na forach i grupach duskusyjnych. Zimowa aura nie rozpieszcza operatorów dronów i pogoda często uniemożliwia samodzielne wykonanie zdjęć lub filmów z drona. Czasami agencje reklamowe lub producenci potrzebują ujęcia z drona „na już” do swoich filmowych produkcji i nie mają czasu nawet zlecać ich wykonania. W takich sytuacjach przeważnie taniej i szybciej jest skorzystać z bazy gotowych ujęć. Gdzie takie znaleźć?

https://www.airstoc.com/

airstoc.com

Prawdopodobnie to największe źródło tzw. „stock photos” i „stock videos” z drona, czyli gotowych ujęć bezpłatnych lub odpłatnych, które można kupić bezpośrednio ze strony. W odróżnieniu od polskich serwisów (co mnie strasznie denerwuje) tutaj ceny za każde ujęcie podane są od razu przy danych zdjęciu lub filmie. Nie brakuje również ujęć z drona, które są za darmo do pobrania na określonych w licencji zasadach (np. wymienienia twórcy w „napisach końcowych”). By kupić lub pobrać za darmo wybrane „stocki” trzeba się zarejestrować.

Mimo, że serwis www.airstoc.com jest serwisem zagranicznym nie oznacza to, że nie znajdziemy tam ujęć z drona z Polski. I tak wpisując np. w wyszukiwarkę „Poland” dostaniemy filmy z drona z Polski – choć niekoniecznie polskich twórców.

Ostatnia informacja – Airstoc.com – chyba jak każdy serwis „stock photos/videos” prócz darmowego konta FREE z ograniczeniami posiada subskrypcje odpłatne: STARTER za $29 za miesiąc oraz PRO za $89 za miesiąc. Jest to oferta skierowana dla twórców, a nie dla osób, które chcą kupić ujęcia. Twórcy filmów z drona mogą korzystać z konta FREE, ale to nakłada ograniczenia co do uploadu jedynie 100 zdjęć i 10 filmów. W Wersji PRO dla przykładu wszelkie ograniczenia zostały zniesionie, od sprzedanych materiałów nie jest pobierana prowizja, dostajemy swoją własną subdomenę oraz nieograniczoną ilość zapytań poprzez formularz ofertowy.

Coś z naszego podwórka?..

W Polsce nie ma jeszcze zbyt wielu takich serwisów. Póki co wyróżnić można:

http://www.polskazdrona.pl/

polskazdrona.pl

„Polska z drona” to jeden z pierwszych serwisów, który zaczął publikować ujęcia wykonane dronem z wielu różnych zakątków Polski. Zresztą – nawet kiedyś o nim pisałem, gdy serwis startował, a było to już ponad 2 lata temu. Za „Polska z drona” stoi duża firma Grupa eholiday.pl Sp. z o.o., której głównym projektem jest eholiday.pl – serwis turystyczny z rezerwacją miejsc w obiektach noclegowych. Choć na stronie nie znajdziemy informacji wprost o sprzedaży ujęć czy też cennika zdjęć – istnieje taka opcja po uprzednim kontakcie z właścicielami serwisu.

Do kupienia są chociażby wszystkie ujęcia pokazywane w serwisie. Ceny uzależnione są od liczby i czasu ujęć oraz na jakich polach eksploatacji będą wykorzystane. Generalnie ceny ujęć wraz z przekazaniem praw autorskich zaczynają się od 200 zł netto. Przykładowa cena trzech ujęć obejmujących 15-20 sekund filmu, które mają być wykorzystane w filmie publikowanym na stronie internetowej to koszt ok. 400 zł netto. Dla zdjęć ceny zaczynają się od 50 zł netto.  Prawa do udostępnionych ujęć są przekazywane pismenie wraz z fakturą za zakupione zdjęcia bądź filmy.

 

http://www.ujecialotnicze.pl/

ujecialotnicze.pl

Strona internetowa ujecialotnicze.pl wprost komunikuje, że jest „bankiem filmów lotniczych”. Na stronie znajdziemy również informację o następującej treści:

„Ujecialotnicze.pl to pierwsza w Polsce strona oferująca gotowe ujęcia lotnicze do każdego rodzaju produkcji filmowych. Serwis oferuje ponad 3000 różnorodnych ujęć lotniczych w jakości HD/4k z Polski i świata. Ujęcia zostały wykonane przez zespół Artur Gajdziński Jacek Drofiak z wykorzystaniem Drona wyposażonego w kamerę filmową RED.”

Na tej stronie również próżno szukać cennika za ujęcia, trzeba pisać na mail podany na stronie „Płatności”. Są za to do wglądu umowy licencyjne, z których wynika, że serwis na życzenie udostępnia do próbnego pobrania wybrane ujęcia filmowe/zdjęcia fotograficzne w celu zapoznania się z nimi i ułatwienia podjęcia decyzji w kwestii ich zakupu i późniejszego wykorzystania. Można również wyczytać, że opłata za licencję na wykorzystanie jest jednorazowa.

 

http://www.skypixel.pl/

skypixel.pl

Jak głosi komunikat na stronie: „SkyPixel to bank zdjęć i ujęć lotniczych z bezzałogowych statków latających, zwanych potocznie dronami.” Serwis również nie przedstawia żadnego cennika, ale mamy informację o oferowanych licencjach:

 • Licencja standard: Film w tej cenie może być zakupiony wielokrotnie przez różne podmioty, kupujący może wykorzystać ujęcie tylko w jednej produkcji.
 • Licencja premium: Film zakupiony w tej cenie zostanie wycofany z dalszej sprzedaży, kupujący może wykorzystać ujęcie w dowolnej liczbie produkcji, bez prawa do dalszej sprzedaży ujęcia.

Dodatkowo SkyPixel oferuje:

 • sprzedaż zdjęć oraz filmów z drona – można wystawić na sprzedaż swoje zdjęcia lub ujęcia lotnicze;
 • umieszczenie filmu z drona bez deklaracji chęci sprzedaży – „możesz także umieścić swój film bez prawa do sprzedaży, tylko i wyłącznie dla frajdy!”;

http://www.dron-stock.com/

Dron-stock.com to nowy serwis, który pozwala na sprzedaż i kupno gotowych zdjęć i ujęć video z drona.

Co do sprzedaży prac z drona – odbywa się ona na zasadzie licencji Royalty Free. Jak można przeczytać na stronie:

Jest to model licencjonowania różnych form własności intelektualnej. Polega na tym że licencjobiorca, czyli każdy klient platformy DRON-STOCK płaci jednorazową opłatę licencyjną za każdy kupiony plik, po czym zyskuje prawo do wielokrotnego, dowolnego użycia własności intelektualnej, bez konieczności wnoszenia kolejnych opłat. Na Licencjobiorcę nie są przenoszone autorskie prawa majątkowe do dzieła.

Każda osoba sprzedająca licencję na swoje pliki za pośrednictwem naszej platformy otrzyma zapłatę w formie naliczonej prowizji PP wg otrzymanej rangi i tabeli prowizji. Każdy punkt PP jest warty 4 PLN. Aby prowizja została wypłacona musi zostać uzbierane min 50 PP.

Kupowanie zdjęć jest jeszcze prostsze:

Koszt licencji za każde zdjęcie jest taki sam, nie zależnie od rozmiaru, rodzaju zdjęcia.
1 zdjęcie = 20 kredytów
Kredyty można kupić w kilku pakietach, logując się na swoje konto i przechodząc w panelu użytkownika do zakładki „Kredyty”.


Jeśli znacie inne banki internetowe gotowych video i zdjęć z drona to proszę dać znać w komentarzu lub poprzez formularz kontaktowy – jeśli spełni moje kryteria to zostanie dopisany do artykułu. 

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

FuriBee F90 - wyścigowy mikrus o wyglądzie... pszczoły

Następny

Griff 300 - dron transportowy z prawdziwego zdarzenia

2 komentarze

 1. 24 grudnia 2016 at 13:56 — Odpowiedz

  Z polskich serwisów dodałbym Miasta z lotu ptaka, a z zagranicznych Videoblocks. Ten pierwszy to dla osób które potrzebują lokalnych ujęć, ten drugi to ogromna baza profesjonalnych filmów z każdej części świata, bardzo przydatne dla producentów filmowych.

 2. 8 maja 2019 at 09:52 — Odpowiedz

  Dzień dobry,

  Chcielibyśmy zaprosić Państwa do nowej giełdy dronów. Dla pierwszych klientów dodanie ogłoszeń jest darmowe a jako że dopiero ruszamy, jest duża szansa by się jeszcze na to załapać ;).

  Giełda znajduje się pod adresem: http://www.drony.monstro.pl

  pozdrawiamy
  redakcja Monstro.pl

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *