AktualnościWielozadanioweZastosowania dronówZe Świata

Griff 300 – dron transportowy z prawdziwego zdarzenia

Griff 300 to wielowirnikowiec zaprojektowany i wyprodukowany przez norweską firmę GRIFF Aviation. Spośród konkurencji wyróżniają go przede wszystkim dwie rzeczy: niesamowity udźwig liczący prawie 225kg oraz zdobyte dwa certyfikaty lotnicze – wydane przez amerykańską FAA (Federal Aviation Administration) oraz europejską EASA (European Aviation Safety Agency).

Ciężar drona Griff 300 to ok. 75kg a więc jest on w stanie unieść trzykrotność swojej masy własnej. W dodatku czas jego lotu wg producenta wynosi od 30 do 45 minut w zależności od masy ładunku – jest to całkiem dobry wynik (jak na konstrukcję MR napędzaną elektrycznie) pozwalający prowadzić działania na stosunkowo dużą odległość i na dużym obszarze.

Leif Johan Holland, CEO GRIFF Aviation, w komunikatach prasowych podawał iż jego firma już na początkowym etapie planowania sprzedaży Griff 300 skupiała się zdobyciu obydwu certyfikacji dwóch największych agencji lotniczych. Tym samym GRIFF Aviation stała się pierwszą firmą, której dron posiada obydwa certyfikaty FAA i EASA. To z kolei umożliwi wprowadzenie bezzałogowca na rynek europejski i amerykański do profesjonalnego użytku np. w dziedzinie transportu powietrznego ciężkich ładunków.

Griff 300 ma być prosty w transporcie w postaci złożonej, łatwy w przygotowaniu do lotu i w samym pilotażu. Ma być przystosowany do opertowania zarówno ze stałej stacji naziemnej jak i przenośnych kontrolerów (aparatur RC).

Griff 300 - GRIFF Aviation

Griff 300 - GRIFF Aviation

Griff 300 - GRIFF Aviation

Jak zapowiada Leif Johan Holland, udźwig Griff 300 już teraz robi wrażenie, ale to jeszcze nie jest ostatnie słowo jakie powiedziała jego firma. Planowany jest już następca Griff 300, który ma udźwignąć 3-razy cięższy ładunek, a kolejne modele – nawet więcej. Holland mówi wręcz o tym, iż jego drony będą rewolucją w branży profesjonalnych bezzałogowców.

GRIFF Aviation wywodzi się z innej norweskiej firmy Magic Air, która zajmowała się profesjonalnym filmowaniem z powietrza. Na początku 2016 roku została powołana Magic Innovation – siostrzana firma Magic Air, która miała zająć się tylko projektowaniem i produkcją profesjonalnych dronów. Ostatecznie bezzałogowce stworzone przez Magic Innovation są wprowadzane na rynek pod nową marką – wspomnianą GRIFF Aviation.

Griff 300 - GRIFF Aviation

Griff 300 - GRIFF Aviation

Griff 300 - GRIFF Aviation

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Gdzie kupować (i sprzedawać) gotowe ujęcia z drona?

Następny

Czy(m) zaskoczy Amazon?

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *