AktualnościWydarzeniaZ Polski

DroneTech Meeting 2018 w Toruniu – podsumowanie

Wielu wystawców, 53 uczestników spotkań B2B, setki odwiedzających, tysiące odsłon w internecie i mediach społecznościowych – tak 3rd DroneTech Meeting 2018 w Toruniu przeszedł do historii. Nie zabrakło także wielkich emocji podczas Halowych Mistrzostw w Wyścigach Dronów DroneTech Race Cup.

19 i 20 października Toruń stał się dronową stolicą Polski. Arena Toruń zamieniła się w przestrzeń wystaw i dyskusji o kondycji i przyszłości bezzałogowych i autonomicznych technologii działających w służbie człowiekowi. Nie zabrakło paneli na temat wyścigów, ochrony prywatności, dronów w służbach mundurowych, rozwoju polskiej branży BSP w kontekście U-Space czy współpracy uczelni, kół naukowych i firm. Obradom towarzyszyły specjalistyczne warsztaty i giełda kooperacyjna dla poszukujących nowych partnerów biznesowych w szeroko pojętej branży bezzałogowych statków powietrznych.

3rd DroneTech Meeting 2018

Rangę tegorocznej, trzeciej już edycji DroneTech Meeting podniosła obecność Jadwigi Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. W przemówieniu nawiązała do pierwszej edycji wydarzenia, kiedy to podjęto decyzję o utworzeniu stowarzyszenia firm dronowych.

– Cieszę się, że państwo zawiązali stowarzyszenie – Polską Izbę Systemów Bezzałogowych, bo to co potrzebne do szybkiego wzrostu to właśnie współpraca całej branży – mówiła. Zwróciła przy tym uwagę, że Polska jest miejscem gdzie usługi mogą się rozwijać najszybciej w Europie. – Dzięki temu, że mamy najbardziej zaawansowane regulacje – dodała.

Podczas wydarzenia Toruń został włączony do koncepcji U- Space i stał się uczestnikiem „Porozumienia o współpracy nad wdrożeniem pilotażu usług bezzałogowych statków powietrznych (BSP)”.

– To, czego potrzebujemy to podejmowanie ryzyka właśnie takich rozwiązań pilotażowych – powiedziała Minister Przedsiębiorczości i Technologii.

Podpisy pod dokumentem oprócz Jadwigi Emilewicz, złożyli: Michał Zaleski – Prezydent Torunia, Bartłomiej Pawlak – członek zarządu Polski Fundusz Rozwoju i Kazimierz Karolczak – przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

3rd DroneTech Meeting 2018

W tym roku formułę DroneTech Meeting rozszerzono o prezentacje kół naukowych i panele poświęcone ich integracji ze środowiskiem biznesowym. Podczas osobnego wystąpienia wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński wskazał na dostępne formy wsparcia studentów i doktorantów, w tym m.in. stypendia i doktoraty wdrożeniowe. Z kolei Kacper Nosarzewski, futurolog opowiedział o wizji bezpieczeństwa i miast z dronami w 2050 roku, zaś Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji przedstawił problematykę ochrony prywatności i RODO. Nowością były także DT’s Talk z udziałem m.in. Bartosza Bargiela, który opowiedział o swojej akcji ratunkowej u szczytu K2 z wykorzystaniem drona.

Nagrania wszystkich dyskusji i wystąpień można obejrzeć na oficjalnych profilu DroneTech Meeting: https://www.facebook.com/dronetechmeet/?ref=br_rs (niebawem dostępne na: www.dronetechpoland.pl)

Wielkie emocje towarzyszyły Halowym Mistrzostwom w Wyścigach Dronów DroneTech Race Cup. Ostatecznie najlepszy okazał się Staś Wielgosz, drugie miejsce zajął Maciej Poschwald, a trzecie Michał Mrówczyński.

3rd DroneTech Meeting 2018

Organizatorem 3rd DroneTech Meeting wToruniu był Instytut Wspierania Nowych Technologii, a współorganizatorami: Centrum Transferu Technologii UMK, Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego SA, Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego – Państwowy Instytut Badawczy.

Patronat nad wydarzeniem objęli:

 • Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 • Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii
 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Wojewoda Kujawsko-Pomorski
 • Urząd Lotnictwa Cywilnego
 • Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
 • Prezydent Miasta Torunia
 • Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu JM Andrzej Tretyn

Partnerzy wydarzenia:

 • Partner Strategiczny: Województwo Kujawsko-Pomorskie
 • Partner Technologiczny: Media Division
 • Partner Naukowy: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
 • Partner Motoryzacyjny: BMW Dynamic Motors

3rd DroneTech Meeting 20183rd DroneTech Meeting 20183rd DroneTech Meeting 20183rd DroneTech Meeting 2018

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Yuneec Mantis Q - recenzja

Następny

30 października startuje konferencja DJI AirWorks 2018

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *