AktualnościWydarzeniaZ Polski

DroneTech Meeting 2018 w Toruniu – podsumowanie

Wielu wystawców, 53 uczestników spotkań B2B, setki odwiedzających, tysiące odsłon w internecie i mediach społecznościowych – tak 3rd DroneTech Meeting 2018 w Toruniu przeszedł do historii. Nie zabrakło także wielkich emocji podczas Halowych Mistrzostw w Wyścigach Dronów DroneTech Race Cup.

19 i 20 października Toruń stał się dronową stolicą Polski. Arena Toruń zamieniła się w przestrzeń wystaw i dyskusji o kondycji i przyszłości bezzałogowych i autonomicznych technologii działających w służbie człowiekowi. Nie zabrakło paneli na temat wyścigów, ochrony prywatności, dronów w służbach mundurowych, rozwoju polskiej branży BSP w kontekście U-Space czy współpracy uczelni, kół naukowych i firm. Obradom towarzyszyły specjalistyczne warsztaty i giełda kooperacyjna dla poszukujących nowych partnerów biznesowych w szeroko pojętej branży bezzałogowych statków powietrznych.

3rd DroneTech Meeting 2018

Rangę tegorocznej, trzeciej już edycji DroneTech Meeting podniosła obecność Jadwigi Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. W przemówieniu nawiązała do pierwszej edycji wydarzenia, kiedy to podjęto decyzję o utworzeniu stowarzyszenia firm dronowych.

– Cieszę się, że państwo zawiązali stowarzyszenie – Polską Izbę Systemów Bezzałogowych, bo to co potrzebne do szybkiego wzrostu to właśnie współpraca całej branży – mówiła. Zwróciła przy tym uwagę, że Polska jest miejscem gdzie usługi mogą się rozwijać najszybciej w Europie. – Dzięki temu, że mamy najbardziej zaawansowane regulacje – dodała.

Podczas wydarzenia Toruń został włączony do koncepcji U- Space i stał się uczestnikiem „Porozumienia o współpracy nad wdrożeniem pilotażu usług bezzałogowych statków powietrznych (BSP)”.

– To, czego potrzebujemy to podejmowanie ryzyka właśnie takich rozwiązań pilotażowych – powiedziała Minister Przedsiębiorczości i Technologii.

Podpisy pod dokumentem oprócz Jadwigi Emilewicz, złożyli: Michał Zaleski – Prezydent Torunia, Bartłomiej Pawlak – członek zarządu Polski Fundusz Rozwoju i Kazimierz Karolczak – przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

3rd DroneTech Meeting 2018

W tym roku formułę DroneTech Meeting rozszerzono o prezentacje kół naukowych i panele poświęcone ich integracji ze środowiskiem biznesowym. Podczas osobnego wystąpienia wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński wskazał na dostępne formy wsparcia studentów i doktorantów, w tym m.in. stypendia i doktoraty wdrożeniowe. Z kolei Kacper Nosarzewski, futurolog opowiedział o wizji bezpieczeństwa i miast z dronami w 2050 roku, zaś Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji przedstawił problematykę ochrony prywatności i RODO. Nowością były także DT’s Talk z udziałem m.in. Bartosza Bargiela, który opowiedział o swojej akcji ratunkowej u szczytu K2 z wykorzystaniem drona.

Nagrania wszystkich dyskusji i wystąpień można obejrzeć na oficjalnych profilu DroneTech Meeting: https://www.facebook.com/dronetechmeet/?ref=br_rs (niebawem dostępne na: www.dronetechpoland.pl)

Wielkie emocje towarzyszyły Halowym Mistrzostwom w Wyścigach Dronów DroneTech Race Cup. Ostatecznie najlepszy okazał się Staś Wielgosz, drugie miejsce zajął Maciej Poschwald, a trzecie Michał Mrówczyński.

3rd DroneTech Meeting 2018

Organizatorem 3rd DroneTech Meeting wToruniu był Instytut Wspierania Nowych Technologii, a współorganizatorami: Centrum Transferu Technologii UMK, Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego SA, Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego – Państwowy Instytut Badawczy.

Patronat nad wydarzeniem objęli:

 • Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 • Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii
 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Wojewoda Kujawsko-Pomorski
 • Urząd Lotnictwa Cywilnego
 • Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
 • Prezydent Miasta Torunia
 • Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu JM Andrzej Tretyn

Partnerzy wydarzenia:

 • Partner Strategiczny: Województwo Kujawsko-Pomorskie
 • Partner Technologiczny: Media Division
 • Partner Naukowy: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
 • Partner Motoryzacyjny: BMW Dynamic Motors

3rd DroneTech Meeting 20183rd DroneTech Meeting 20183rd DroneTech Meeting 20183rd DroneTech Meeting 2018

Poprzedni

Yuneec Mantis Q - recenzja

Następny

30 października startuje konferencja DJI AirWorks 2018

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *