AktualnościMonitoringZ Polski

Dron nad polskimi plażami?

Plaża Łeba

Urząd Morski w Słupsku rozważa zakup drona do monitorowania linii brzegowej Polski w okolicach Łeby, Ustki oraz Rowów. Służył by do podglądania z powietrza plaż oraz nowych inwestycji budowanych blisko brzegu. Do czego dokładnie miałby przyczynić się taki dron? Jak mówią urzędnicy jego głównym zadaniem byłoby badanie stanu brzegu i wpływu nowo powstających inwestycji na jego ochronę. Jedną z takich inwestycji jest sztuczna rafa chroniąca brzeg przed niszczeniem powodowanym przez sztormy.

Oczywiście planowany dron miałby posłużyć do zbierania materiału w postaci zdjęć lotniczych, które byłyby później poddawane analizie. Z tego względu na jego pokładzie znalazłaby się kamera i/lub aparat fotograficzny. Planowany jest również podgląd w czasie rzeczywistym obrazu z kamery przesyłanego na urządzenia do obserwacji na ziemi.

Dron prawdopodobnie zostanie sfinansowany z funduszy w wysokości 161 mln zł zdobytych w ramach projektu „Ochrona brzegów morskich w miejscowościach Łeba, Rowy i Ustka”. W ramach tego projektu na odcinku około 5 km będą prowadzone prace zmierzające do ochrony brzegu morza m.in. będzie to budowa podwodnych progów, odbudowa zespołu ostróg, odbudowa skarpy wydmy w Łebie, budowa sztucznej rafy i więcej.

Na chwilę obecną nie podano do informacji czy dron będzie tradycyjnym wielosilnikowcem czy też płatowcem, ani jaka firma dostarczy tego typu konstrukcję do Urzędu Morskiego.

Poprzedni

Nixie - prototyp drona noszonego na nadgarstku

Następny

DJI zadziwia filmem z erupcją wulkanu Bardarbunga

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *