AktualnościMonitoringZ Polski

Dron nad polskimi plażami?

Plaża Łeba

Urząd Morski w Słupsku rozważa zakup drona do monitorowania linii brzegowej Polski w okolicach Łeby, Ustki oraz Rowów. Służył by do podglądania z powietrza plaż oraz nowych inwestycji budowanych blisko brzegu. Do czego dokładnie miałby przyczynić się taki dron? Jak mówią urzędnicy jego głównym zadaniem byłoby badanie stanu brzegu i wpływu nowo powstających inwestycji na jego ochronę. Jedną z takich inwestycji jest sztuczna rafa chroniąca brzeg przed niszczeniem powodowanym przez sztormy.

Oczywiście planowany dron miałby posłużyć do zbierania materiału w postaci zdjęć lotniczych, które byłyby później poddawane analizie. Z tego względu na jego pokładzie znalazłaby się kamera i/lub aparat fotograficzny. Planowany jest również podgląd w czasie rzeczywistym obrazu z kamery przesyłanego na urządzenia do obserwacji na ziemi.

Dron prawdopodobnie zostanie sfinansowany z funduszy w wysokości 161 mln zł zdobytych w ramach projektu „Ochrona brzegów morskich w miejscowościach Łeba, Rowy i Ustka”. W ramach tego projektu na odcinku około 5 km będą prowadzone prace zmierzające do ochrony brzegu morza m.in. będzie to budowa podwodnych progów, odbudowa zespołu ostróg, odbudowa skarpy wydmy w Łebie, budowa sztucznej rafy i więcej.

Na chwilę obecną nie podano do informacji czy dron będzie tradycyjnym wielosilnikowcem czy też płatowcem, ani jaka firma dostarczy tego typu konstrukcję do Urzędu Morskiego.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Nixie - prototyp drona noszonego na nadgarstku

Następny

DJI zadziwia filmem z erupcją wulkanu Bardarbunga

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *