AktualnościZe Świata

DJI zaprezentował aplikację do zdalnej identyfikacji swoich dronów

Na trwającej trzeciej edycji konferencji Drone Enable organizowanej przez ICAO i poświęconej bezzałogowcom DJI zaprezentował aplikację na smartfony, która będzie mogła zdalnie identyfikować swoje drony znajdujące się w powietrzu.

Na konferencji z ust przedstawiciela DJI padły takie słowa:

“anyone within radio range of the drone can receive that signal and learn the location, altitude, speed and direction of the drone, as well as an identification number for the drone and the location of the pilot.”

To oznacza, że aplikacja będzie w stanie odczytywać wszystkie podstawowe dane telemetryczne drona (położenie, wysokość, prędkość, kierunek) jak również dodatkowe dane jak: numer ID drona oraz położenie operatora. Taka identyfikacja będzie odbywać się z użyciem protokołu, który DJI nazywa „Wi-Fi Aware”.

DJI Remote ID app - Montreal, Canada - Drone Enable - 2019

DJI Remote ID app - Montreal, Canada - Drone Enable - 2019

Z jednej strony rozwiązanie przygotowane przez DJI nie powinno dziwić – jest to spełnienie jednego z licznych wymogów EASA i Komisji Europejskiej tworzącej regulacje europejskie dla bezzałogowców. Konkretnie chodzi o możliwość zdalnej e-identyfikacji bezzałogowca będącego w powietrzu np. przez policję. DJI wychodzi zatem naprzeciw tym wymogom. Z drugiej strony jeśli aplikacja zostanie upubliczniona to powstaje pytanie: czy każdy powinien mieć wgląd do tych danych? Zdaniem DJI to jest jak najbardziej OK:

“Remote ID functions as an electronic license plate for drones, allowing anyone who is curious about a drone in the sky to learn more about what it’s doing” – Brendan Schulman, Wiceprezes DJI ds. polityki i zagadnień prawnych

Zatem zdaniem Brendana Schulmana zdalna identyfikacja powinna pozwolić każdej osobie, która jest zaniepokojona latającym dronem, na sprawdzenie „co ten dron robi”…

DJI Remote ID app - Montreal, Canada - Drone Enable - 2019

Póki co ani aplikacja ani aktualizacje software dronów DJI nie zostały udostępnione, a sam producent czeka na dalsze kroki i „instrukcje” od władz tworzących nowe regulacje prawne na terenie Europy i innych państw. Nie mniej oznacza to tyle, że w pewnym momencie wszystkie drony DJI, które są obsługiwane aplikacjami DJI GO / GO 4 będą pod stałą kontrolą bowiem e-identyfikacja będzie właśnie nową funkcjonalnością aplikacji DJI GO (4) po jej kolejnej aktualizacji (prawdopodobnie będzie to lipiec 2020).

Dla przypomnienia – już teraz istnieje urządzenie AeroScope od DJI, które wykrywa drony DJI i je jednoznacznie identyfikuje łącznie z pokazaniem położenia drona i samego operatora. Różnica jest jedynie taka, że to urządzenie (AeroScope) sprzedawane jest aktualnie służbom (policja, ULC, PAŻP), które mają konkretne powody by go użyć we właściwym celu. Aplikacja DJI do zdalnej identyfikacji w domyśle ma być ogólnodostępna dla każdego.

Żrodlo: https://www.dji.com/mobile/newsroom/news/dji-demonstrates-direct-drone-to-phone-remote-identification

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

MŚ Drone Racing FAI 2019 - 11-14 grudnia 2019

Następny

Przemysł 4.0 w województwie kujawsko-pomorskim

1 Komentarz

  1. 17 listopada 2019 at 08:20 — Odpowiedz

    … zdalna identyfikacja powinna pozwolić każdej osobie, która jest zaniepokojona latającym dronem, na sprawdzenie „co ten dron robi”…
    Przecież i tak nie będzie wiadomo czy „dron” podgląda czy lata ot tak, rekreacyjnie czy może realizuje jakieś płatne zlecenie…

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *