AktualnościFotografiaZastosowania dronówZe Świata

DJI zaprezentował Matrice 600!

Wczoraj DJI zaprezentowało swoją nową maszynę dla profesjonalistów – DJI Matrice 600. Trzeba przyznać, że robi wrażenie m.in. dzięki Lightbridge II oraz kompatybilności z A3 Pro z potrójnym IMU.

DJI Matrice 600 to hexacopter stworzony z myślą o profesjonalistach pracujących przede wszystkim w branży filmowej i fotograficznej. Maszyna współpracuje z wszystkimi gimbalami z serii DJI Zenmuse oraz nowym Ronin-MX. Oczywiście profesjonalne kamery typu Red Epic są o wiele cięższe od X5, a ponieważ Matrice 600 obsługuje obydwa rodzaje to czasy lotów będą tutaj różne ze względu na wagę: z Zenmuse X5 na pokładzie Matrice 600 będzie mógł latać 35 minut, z kolei z Red Epic – czas lotu wyniesie około 15 minut.

Na osobną uwagę zasługuje gimbal Ronin-MX, który jest dedykowany dla profesjonalistów i to własnie ten gimbal jest pokazywany na pokładzie Matrice 600. Ronin-MX jest przede wszystkim w pełni obsługiwany przez kontroler A3, ale może być również używany samodzielnie ręcznie. Z poziomu aparatury można w pełni zdalnie sterować kamerą i ruchami gimbala. Z ciekawszych funkcjonalności może się on obracać w poziomie (Pan) 360 stopni dookoła ciągle, nie ma ograniczenia w tym zakresie. Jeśli chodzi o oś Tilt to ograniczenia stopni wynoszą +45 i -135. Pod gimbal Ronin-MX można zamocować kamery ważące do ok. 4,5kg takich marek jak Black Magic, Canon, Panasonic, RED, Sony czy Nikon.

Lightbrdge 2 i zaawansowane kontrolery lotu A3/A3 Pro/D-RTK GNSS

Za transmisję obrazu odpowiedzialny jest ulepszony system Lightbridge 2, który umożliwia podgląd wideo w rozdzielczości 1080p i 60 klatek na sekunde (FPS) na odległość ok. 3 mil czyli około 5km. Obraz można również transmitować na żywo np. w telewizji w rozdzielczości 720p i 59.94 FPS lub 1080i przy 60 FPS.

Jak na profesjonalną maszynę przystało DJI zadbało tu również o profesjonalny kontroler – albo A3 z jednym GPS i IMU, albo A3 Pro, który dla bezpieczeństwa aż 3 IMU i 3 GPS’y. Trzecia opcja to kontroler D-RTK GNSS, który zapewnia centymetrową dokładność podczas stabilizacji, ma podwójne anteny, jest odporny na zakłócenia kompasu.

DJI Matrice 600

DJI Matrice 600 A3 Pro / D-RTK GNSS

Co ciekawe – podobnie jak w pierwszej maszynie spod znaku Matrice (M100) tak i tutaj DJI daje możliwośc pełnej customizacji maszyny poprzed edycję kodu i algorytmów sterowania (poprzez DJI SDK). Oczywiście i bez tego w standardzie Matrice 600 ma wiele zaprogramowanych w trybów lotu potrzebnych do filmowania.

DJI Matrice 600

Na uwagę zasługuje też specyficzny układ zasilania – nie z jednej baterii, a aż z… 6 „inteligentny” baterii LiPo TB47S (22.2V, 4500mAh połączone równolegle co daje łącznie 27Ah), które są charakterystyczne dla wszystkich maszyn DJI. Zaleta? Jeśli jedna bateria zawiedzie to nic takiego się nie dzieje prócz spadku pojemności. Wada? Cena 6 takich pakietów „inteligentnych baterii” DJI będzie zapewne w cenie DJI Phantom 3, a jak stanieje to i Phantom 4 ;).

Ceny?

Podstawowa cena gołego DJI Matrice 600 bez gimbala i kamery, ale z 6-ma bateriami wynosi aktualnie 5 299,00 €. Na pokładzie w standardzie jest Lightbridge 2 i kontroler A3.

Źródło: http://store.dji.com/product/matrice-600

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

ULC wyznaczył firmę do obsługi UAVO

Następny

iFOD 2016 Międzynarodowe Targi Dronów

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *