AktualnościLotnictwo cywilneZastosowania dronówZe Świata

Nowy dron DJI Matrice 100 potrafi unikać przeszkody

DJI pokazało swój najnowszy produkt. Nie jest to ani DJI Phantom 4 ani DJI Inspire Two, ale całkiem nowa konstrukcja o nazwie DJI Matrice 100 – dron, który dzięki pokładowym czujnikom potrafi unikać przeszkód.

dji-matrice-100

Do wykrywania i omijania przeszkód stojących na drodze drona DJI Matrice 100 używa kombinacji czujników ultradźwiękowych (jak w echolokacji) oraz kamer stereo umieszczonych w czterech kierunkach. Czujniki działają na odległości maksymalnej około 20 metrów więc nie jest to spektakularny dystans, ale wystarczający by ominąć przeszkodę w trakcie poruszania się z niewielką prędkością. Dodatkowo czujniki są małe i lekkie dzięki czemu cały system nie wymaga wielkich zmian konstrukcyjnych w dronie i z dużym prawdopodobieństwem będzie się go dało zamontować na innych kopterach.

System wykrywania i unikania przeszkód zaimplementowany w DJI Matrice 100 testy ma już za sobą, w zasadzie jest już nawet używany np. przez oprogramowanie stworzone na Uniwersytecie Fudan w Szanghaju, które wykorzystuje procesory Intel do wykrywania nielegalnie zaparkowanych aut.

Dron DJI Matrice 100 pokazuje drugie oblicze DJI. Firma znana do tej pory ze standardowych quadcopterów w wersji RTF (Ready-To-Fly) bada nowe rejony technologiczne, a system, który został zaimplementowany w Matrice 100 może być nowym wyznacznikiem standardów w konstrukcjach dronów.

Oficjalna strona projektu: http://dev.dji.com/en/products/flying-platforms/matrice-100.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Drony Walkera - mniej znana alternatywa dla DJI Phantom

Następny

Izraelskie drony HAROP do niszczenia celów

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *