AktualnościFotografiaSportZastosowania dronówZe Świata

Fotokite – foto-dron na smyczy

Fotokite - dron na smyczy

Na TED 2014 Sergei Lupashin z Zurychu zaprezentował dron do fotografii o nazwie Fotokite, który można kontrolować za pomocą… smyczy. Dokładnie tak – smyczy podobnej do tych (a w zasadzie dokładnie takich samych), które stosuje się dla psów. Dron do opanowania latania nie potrzebuje zaawansowanej aparatury ani umiejętności pilotażu. Jest przy tym w pełni funkcjonalnym dronem, dzięki któremu można zrobić zdjęcia z powietrza z wysokości równej… długości smyczy.

Fotokite - przykładowe zdjęcie

Sama nazwa drona – Fotokite – zdradza już wiele o samej idei pilotażu przy pomocy smyczy. Dron zachowuje się dokładnie jak latawiec i w podobny sposób można nadać mu ruch w odpowiednim kierunku. Co więcej dron lata w ten sposób, że podąrza zawsze za jego „właścicielem” zatem również kierunek jego lotu jest również definiowany przez kierunek ruchu pilota, przy czym smycz utrzymuje się cały czas napięta – to jedyny sposób by mieć pełną kontrolę nad Foto-latawcem. Za tak przemyślanym modelem sterowania idzie oczywiście oprogramowanie, które znajduje się na płycie sterującej kopterem.

Wynalazca Fotokite – Sergei Lupashin twierdzi, że jego dron może być znakomitym narzędziem do fotografii i nagrywania filmów szczególnie dla dziennikarzy. Pozwoli w prosty sposób i tanim kosztem zdobywać zdjęcia z niespotykanej dotąd perspektywy i z niedostępnych jak do tej pory miejsc. Na dowód tego zaprezentował zdjęcia lotnicze z 2011 roku z Rosji, zrobione podczas protestów trwających w trakcie wyborów. Ale to nie jedyne zastosowanie jakie widzi dla swojego wynalazku: mogli by z niego skorzystać również strażacy czy archeolodzy robiący zdjęcia swoich wykopalist z powietrza.

Dodatkową zaletą – prócz łatwości w pilotażu – którą zaprezentował Lupashin jest poręczność swoich dronów. Każdy jeden waży jedynie około funta czyli 0,5kg i można go zmieścić w niewielkiej walizce.

Dron Fotokite ma trafić do sprzedaży pod koniec 2014 roku.

Oficjalna strona projektu: http://www.fotokite.com/.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Drone-vertising na przykładzie restauracji Wokker. Nowoczesny rodzaj reklamy z użyciem dronów.

Następny

Drony ratownicze dla GOPR

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *