AktualnościZe Świata

DELAIR UX11 pierwszym dronem z europejskim certyfikatem C6

Firma DELAIR – francuski producent dronów – opublikowała na swojej stronie internetowej informacje iż dron DELAIR UX11 jako pierwszy na świecie uzyskał unijny certyfikat C6 uprawniający do używania go w europejskim scenariuszu standardowym STS-02 (BVLOS < 25kg do 2 km odległości od pilota).

Francuski producent DELAIR jest pionierem w zakresie certyfikacji swoich bezzałogowców co tylko potwierdził pierwszy uzyskany certyfikat europejski C6. Zanim to jednak nastąpiło już 10 lat temu zaprojektowany i wyprodukowany przez DELAIR model DT18 był pierwszym dronem na świecie, który uzyskał certyfikat zdatności do lotu BVLOS w cywilnej przestrzeni powietrznej we Francji (wydany przez francuski organ DGAC certyfikat S4).

Nowa wersja UX11 bardziej wytrzymała i z opcjami modernizacji dla starszych wersji

Noszony w plecaku, rozkładany i przygotowywany do startu w czasie poniżej 5 minut, wyrzucany z ręki dron UX11 waży 1,4 kg z ładunkiem i ląduje prawie pionowo w dowolnym miejscu dzięki opatentowanej technologii BTOL (Bird-like Take-Off and Landing). UX11 jest prosty, niezawodny i przeleciał już kilkaset tysięcy kilometrów w lotach BVLOS na całym świecie. Nowy UX11 oferuje zwiększoną autonomię wydłużającą czas lotu do 1 h 20 min. Jest szczególnie przydatny do inspekcji liniowych, operacji związanych z bezpieczeństwem i mapowaniem dużych obszarów.

Nowe drony DELAIR UX11 będą sprzedawane już z certyfikatem C6, ale to nie wszystko – DELAIR zapewnia również swoim obecnym klientom opcję modernizacji ich aktualnego UX11 w celu dostosowania do nowych wymagań C6 i tym samym nadania obecnie używanym modelom UX11 certyfikatu C6.

DELAIR UX11 z certyfikatem unijnym C6

Certyfikat C6 daje więcej możliwości operatorom UX11

UX11 to pierwszy dron klasy C6 dostępny w Europie. Operatorzy UX11 będą mogli teraz latać w standardowym scenariuszu europejskim o nazwie STS-02 bez konieczności uzyskiwania uprzedniego zezwolenia na operację w kategorii szczególnej. Będą mogli korzystać z drona w prostszy i wydajniejszy sposób bez konieczności tworzenia skomplikowanej dokumentacji.

„Dzięki oznaczeniu C6 DELAIR staje się wzorcowym producentem dronów BVLOS w Europie. Oznakowanie to pozwoli nam zaadresować drona dla operatorów z innych krajów wspólnoty europejskiej. Na przykład na rynku inspekcji linii elektroenergetycznych nasze rozwiązanie korzysta z doświadczeń 10 lat udanej działalności we Francji, zarówno w zakresie pozyskiwania, jak i przetwarzania danych. Drony są znacznie bardziej oszczędne pod względem zużycia energii i emisji dwutlenku węgla niż tradycyjne środki, takie jak helikoptery. Jesteśmy dumni, że możemy zapewnić naszym klientom i ich operatorom niezawodny, wytrzymały dron, który od teraz jest dostosowany do najnowszych przepisów europejskich”

podsumowuje Bastien MANCINI, dyrektor generalny DELAIR

O firmie DELAIR

Założona w 2011 roku w Tuluzie firma DELAIR projektuje i produkuje drony do zastosowań przemysłowych i bezpieczeństwa/obrony. Z siedzibami w ponad 70 krajach, z tysiącami działających dronów, firma zamierza zostać europejskim liderem w dziedzinie profesjonalnych dronów do 2030 roku. Zatrudniająca 60 pracowników firma osiągnęła obrót w wysokości prawie 7 milionów euro w 2021 roku i 1,5 miliona euro zysku.

Oficjalny komunikat znajdziecie na stronie DELAIR.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Nowy lepszy Autel EVO II V3

Następny

X Droniada 2023 - 1-4 czerwca - Metropolia GZM

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *