AktualnościWydarzeniaZ Polski

X Droniada 2023 – 1-4 czerwca – Metropolia GZM

X Droniada 2023 to konkurs technologiczny, konferencja i wystawa. W tym roku jest to jubileuszowa 10. edycja tej imprezy. Podejmij wyzwanie, wystartuj w Droniada Challenge by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa albo weź udział w konferencji Droniada Tech by Politechnika Śląska o sztucznej inteligencji w dronach i robotyce oraz wystawie Droniada Expo & Kids od 1 do 4 czerwca w Parku Śląskim w Chorzowie i na lotnisku Katowice – Muchowiec.

Droniada Challange – konkurs

Do udziału w Droniada Challenge by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa mogą się zgłaszać zespoły akademickie, open i uczestnicy indywidualni, którzy potrafią połączyć wiedzę z robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, elektroniki i lotnictwa. Dzięki temu zostaną sprawdzone kompetencje kadr przemysłu przyszłości w warunkach sportowej rywalizacji. Poznamy różne sposoby rozwiązania postawionych problemów i ocenimy możliwości systemów bezzałogowych w dostarczaniu realnej wartości odbiorcy końcowemu. Regulamin Droniada Challenge można przeczytać tutaj.

Konkurs jest organizowany w formule multidyscyplinarnych zawodów sportowych. W rezultacie uczestnicy mają do wyboru cztery konkurencje w trybie automatycznym (cyfrowym) i jedną konkurencję specjalną w trybie manualnym (analogowym). Ponadto ci, co startują w konkurencjach cyfrowych muszą zaprezentować się obowiązkowo w konkurencji Demo systemu Bezzałogowego Statku Powietrznego, natomiast zawodnicy konkurencji analogowej przejść szybki sprawdzian podstawowych umiejętności pilota.

Uczestnicy walczą o nagrody honorowe, rzeczowe, płatne staże, ale też o nagrody pieniężne, które przyporządkujemy do poszczególnych konkurencji. Dzięki partnerstwu z Siecią Badawczą Łukasiewiczem – Instytutem Lotnictwa zwycięzca nocnej konkurencji „Sztafeta II” otrzyma 5 tys. złotych, zaś najbardziej wybijający się zawodnicy mogą liczyć na płatne staże w ILOT.

Pełna Pula nagród pieniężnych zostanie podana do wiadomości w kwietniu 2023 r. Warto jednak zauważyć, w 2022 r. wyniosła ona 50 tys. złotych, czyli ok. 11 tys. euro. Warunkiem otrzymania nagród finansowych jest uzyskanie co najmniej 60% pkt, tj. 6/10 pkt w konkurencji „Demo systemu BSP”, 30/50 pkt w „Drzewie życia”, 48/80 pkt w „Rurociągu”, 23/37 pkt w „Intruzie”, 30/50 pkt w „Fly to Rescue Challenge” oraz 60/100 pkt w „Sztafecie”. Dodatkowo start w konkurencji analogowej jest honorowany nagrodą specjalną.

Poszczególne dyscypliny zawodów tj. „Drzewo życia”, „Rurociąg”, „Intruz” oraz „Fly to Rescue Challenge” odbędą się w Parku Śląskim na Polach Marsowych (pogranicze Katowic i Chorzowa), natomiast „Sztafeta” odbędzie się na lotnisku Aeroklubu Śląskiego Katowice-Muchowiec.

Droniada Tech – konferencja

Częścią X Droniady jest konferencja Droniada Tech by Politechnika Śląska pod hasłem „AI w dronach i robotyce”. Konferencję rozpocznie dr Kaja Kowalczewska, adiunkt w Inkubatorze Doskonałości Naukowej „Centrum Digital Justice” na Uniwersytecie Wrocławskim, badająca wpływ nowych technologii na prawo. Program konferencji znajdziecie tutaj.


Oficjalna strona konkursu: https://droniada.eu/. Głównym organizatorem jest Fundacja „Instytut Mikromakro” na czele ze Sławomirem Kosielińskim – Prezesem Zarządu Fundacji.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

DELAIR UX11 pierwszym dronem z europejskim certyfikatem C6

Następny

Nowy drony dostawczy Zipline wraz z droidem. Plany rozwoju na 2023 rok

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *