AktualnościWydarzeniaZe Świata

Debata w Parlamencie Europejskim: „Drony nad miastem. Jak wykorzystać szansę?”

Znaczna część europejskiej populacji zamieszkuje gęsto zaludnione obszary miejskie, w których istnieje duże zapotrzebowanie na operacje dronami. Drony przynoszą wiele korzyści dla środowiska, mogą zapewnić bardziej ekologiczny sposób przemieszczania towarów, a nawet osób (powietrzne „bezzałogowe taksówki”), pomagają w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, skracają czas dostaw a także mają potencjał do tworzenia nowych miejsc pracy. Jak wykorzystać tę szansę? W Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na ten temat. Co więcej jej organizatorami są Polacy.

Wdrożenie bezzałogowych systemów do lotów w środowisku miejskim niesie ze sobą także szereg zagrożeń. Prócz bezpieczeństwa i ochrony prywatności, które są czynnikami branymi pod uwagę przy wdrażaniu U-space, akceptacja społeczna jest szczególnym obszarem, który wciąż wymaga dodatkowych strategii normalizacji operacji dronów nad miastami.

Zarówno liderzy jak i lokalni przedstawiciele branży są zaniepokojeni perspektywą kosztownego procesu certyfikacji dronów. Konieczne jest ich zaangażowanie się w naprawę niedociągnięć regulacyjnych stworzonych przez unijne prawo oraz wskazanie luk technologicznych, infrastrukturalnych, finansowych i kwalifikacyjnych. Wymagane jest również przeprowadzenie konsultacji z władzami lokalnymi i regionalnymi w sprawie standardowych scenariuszy operacji dronowych niskiego i średniego ryzyka oraz ograniczeń geograficznych i społecznych, gospodarczych. W tym wszystkim należy zarazem wziąć pod uwagę sytuację militarną i polityczną poszczególnych regionów Europy.

Już 23 stycznia na zaproszenie posła Jana Olbrychta, przewodniczącego URBAN Intergroup, Sławomir Kosieliński – prezes Fundacji Instytut Mikromakro – przygotowuje debatę w gmachu Parlamentu Europejskiego: „Drony nad miastem. Jak wykorzystać szansę?”. W debacie weźmie udział aktualnie pełniący obowiązki Dyrektora Zarządzającego EASA – Luc Tytgat. Do udziału ze strony polskiej zaproszeni zostali: Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Justyna Siekierczak i Mariusz Naumienko – członkowie Zarządu Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych (PISB). Do debaty zaproszeni zostali także: Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, szef Komitetu Regionów i Vassilis Agouridas z UIC2 (The Urban-Air-Mobility Initiative Cities Community, pol.: Inicjatywa Miejska Mobilności Powietrznej).

Debata zaczyna się o 14:00 w budynku Altiero Spinellego i potrwa do godziny 16:00. Link do rejestracji: https://lnkd.in/ezznGvma.

Do 17 stycznia można można przesyłać swoje sugestie i odpowiedzi na pytanie z tytułu debaty: jak wykorzystać szansę na wdrożenie na szeroką skalę dronów do lotów w środowisku miejskim?

W przypadku pytań należy kontaktować się z zespołem organizacyjnym pod adresem e-mail: zuzannaewa.tatara@europarl.europa.eu.

Agenda spotkania

14:00 – Opening – Jan Olbrycht MEP, President of the URBAN Intergroup

14:05 – Local and regional experience

  • Kazimierz Karolczak, Chairman of the Board of GZM Metropolis, Poland
  • Justyna Siekierczak, Member of the Board of the Polish Chamber of Unmanned Systems
  • Ivo Cré, Director of Policy and Projects, POLIS
  • Q&A

14:40 – Policy segment

  • Magda Kopczyńska, Director – General, DG Move, European Commission
  • Luc Tytgat, Acting Executive Director of European Union Aviation Safety Agency
  • Ciarán Cuffe MEP, Committee on Transport and Tourism
  • Władysław Ortyl, Committee of the Regions, President of the Podkarpackie Region, Poland (tbc)
  • Q&A

15:25 – Conclusion – Jan Olbrycht MEP, President of the URBAN Intergroup


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Ankieta EASA dla producentów dronów

Następny

Statystyki operatorów i pilotów w Polsce - dane z 9.01.2024 r.

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *