AktualnościZe Świata

Ankieta EASA dla producentów dronów

Do dnia 9 lutego 2024 r. można przesyłać swoją opinię jako producent systemów BSP do EASA. Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Lotniczego opublikowała oficjalną ankietę.

EASA zachęca producentów dronów jak również producentów akcesoriów do montażu na dronach takich jak spadochrony, systemy zakończenia lotu (FTS) itp. do udzielenia odpowiedzi w swojej ankiecie. Informacje w ten sposób pozyskane zostaną wykorzystane do wsparcia przyszłego rozwoju regulacji prawnych dotyczących bezzałogowych systemów powietrznych.

Jak wiadomo obecne regulacje nie „ułatwiają życia” producentom BSP i to zarówno tym mniejszym lokalnym jak i globalnym gigantom. Od 1.01.2024 r. na rynek europejski mogą być wprowadzane jedynie drony z klasą C0-C4 do kategorii otwartej i klasami C5 i C6 do kategorii szczególnej. Problem w tym, że na ten moment najwięcej jest dronów z niskimi klasami C0-C1, niewiele modeli ma klasę C2-C4, dronów klasy C6 są zaledwie dwa modele a C5 – nie ma żadnego…

Jeśli producenci nie zgłoszą uwag choćby w ankiecie to EASA będzie kontynuowała swoją strategię restrykcyjnej certyfikacji dronów wprowadzanych na rynek co prowadzi do spowolnienia rynku i wzrostu cen spowodowanych koniecznością samej certyfikacji. Poradzą sobie jedynie najwięksi gracze na rynku, co będzie prowadziło do dalszego monopolu takich firm jak chiński DJI.

Ankieta dostępna jest tutaj – zachęcam do udziału! Czas: maksymalnie do 9 lutego 2024 r.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Drony DJI i ich zastosowanie w kategorii otwartej

Następny

Debata w Parlamencie Europejskim: „Drony nad miastem. Jak wykorzystać szansę?”

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *