AktualnościZe Świata

Drony DJI i ich zastosowanie w kategorii otwartej

Producent i zarazem potentat na rynku dronów cywilnych przeznaczonych do rekreacji jak i profesjonalnych zastosowań – DJI tuż przed zakończeniem roku wskazał, w których podkategoriach kategorii otwartej będą mogły operować poszczególne modele.

Producent przyporządkował do podkategorii A1-A3 modele typowo komercyjne, nie uwzględniając serii Enterprise i Agriculture, które też w kategorii otwartej będzie można użytkować.

Wszystkie poniższe grafiki pochodzą z profilu DJI Europe na portalu Facebook.

Jak widać z powyższych grafik – wszystkie starsze drony z serii DJI Mavic 1/2 Pro czy też cała linia dronów DJI Phantom (1-4) nie dostaną już klasy C0-C4 i tym samym będą traktowane jako „legacy drones” i będą mogły operować jedynie w podkategorii A3 (minimum 150 m w poziomie od zabudowy, z dala od ludzi). Niestety na liście dronów nie ma również DJI Mavic Air 2, ale jego następca Air 2S dostanie certyfikat z końcem stycznia 2024.

Użytkownicy dronów z serii Enterprise, a konkretnie modele Mavic 3 Enterprise i Matrice 30 mogą już dziś rozpocząć procedurę nadania im klasy C2 uprawniającej do użytkowania ich w podkategorii A2 kategorii otwartej.

Warto pamiętać, że wszystkie drony – te z klasą C0-C6 jak i te „stare” nazywane oficjalnie „legacy drones” – w Polsce będzie można użytkować jeszcze przez 2 lata w ramach krajowych scenariuszy standardowych NSTS o ile operator złoży do końca 2023 stosowne oświadczenie.


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

ULC aktualizuje procedury wydawania zezwoleń

Następny

Ankieta EASA dla producentów dronów

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *