AktualnościZ Polski

ULC aktualizuje procedury wydawania zezwoleń

Na zakończenie przedświątecznego tygodnia Urząd Lotnictwa Cywilnego zaktualizował na swojej stronie informacje dotyczące procedur wydawania zezwoleń na operacje w kategorii szczególnej i zarazem udostępnił trzy dokumenty, które mogą pomóc operatorom usprawnić ten proces.

Trzy udostępnione przez urząd dokumenty to:

  • formularz SORA – do tej pory operatorzy musieli korzystać z własnych formularzy, tłumaczyć formularze EASA lub korzystać z dość powszechnie używanego formularza Instytutu Lotnictwa. Formularz udostępniony przez ULC umożliwia operatorowi w przystępny sposób przedstawić wszystkie etapy procesu oceny ryzyka operacyjnego, a także wspiera w zebraniu wszystkich informacji do wykazania spełniania wymagań. Dokument ten jest ściśle powiązany z instrukcją operacyjną.
  • wzór instrukcji operacyjnej (INOP) – został opracowany na podstawie opublikowanego przez EASA szablonu instrukcji operacyjnej dla operacji w kategorii „szczególnej” do SAIL II. Instrukcję operacyjną należy dostosować do wnioskowanej operacji.
  • kalkulator w pliku Excel – plik Excela pomagający określić szereg wartości granicznych dla operacji z użyciem BSP., to narzędzie pozwala operatorowi samodzielnie sprawdzić, jak różne parametry lotu wpływają na warunki w jakich operacja może się odbywać, np. poprzez zmienianie prędkości BSP czy stosowanie spadochronu.

Wszystkie informacje dotyczące uzyskiwania zezwoleń oraz wspomniane wyżej dokumenty wspierające cały proces dostępne są na stronie: https://www.ulc.gov.pl/pl/drony/kategoria-szczegolna/5301-zezwolenie-na-operacje-w-kategorii-ogolnej.


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

System poszukiwawczo-uderzeniowy GLADIUS już dostarczony

Następny

Drony DJI i ich zastosowanie w kategorii otwartej

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *