AktualnościPoradyZ Polski

Nowy wniosek ULC o zgodę na loty dronów w strefach R

Na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego pojawił się nowy zaktualizowany dziś (1.02.2016) wzór wniosku o zgodę na loty bezzałogowych statków powietrznych w strefach R. Dostępny jest on na tej samej stronie ULC co poprzednio.ULC podparł nowy wniosek następującym komentarzem:

Zmiana warunków na jakich wydawane są zgody na wykonywanie lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi w strefach „R”:

Urząd Lotnictwa Cywilnego pragnie poinformować, że zmianie ulegają warunki na jakich wydawane będą zgody na wykonywanie lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi w strefach „R” ustanowionych nad miastami o liczbie mieszkańców powyżej 25 tys. Zmiana warunków wynika z przeprowadzonej ponownie analizy aktów prawnych oraz podyktowana jest względami zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa w ruchu lotniczym, w związku z zaobserwowaną w ostatnich miesiącach zwiększoną ilością wniosków o wydanie zgody na loty bezzałogowymi statkami powietrznymi. Jednocześnie zmiana warunków stanowi odpowiedź na postulaty uszczegółowienia miejsca oraz okresu wykonywania lotów, kierowane do Urzędu Lotnictwa Cywilnego przez prezydentów i burmistrzów miast, nad którymi wykonywane są loty z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych.  Aby usprawnić procedurę składania wniosków w przedmiotowej sprawie, przygotowany został nowy formularz wniosku.

Co nowego w samym formularzu?

Zmiany dotyczą dwóch punktów (3 i 4) w porównaniu do starego wniosku:

Stary i nowy wniosek o zgodę na loty BSP w strefach R
Stary i nowy wniosek o zgodę na loty BSP w strefach R

Zmiany są dość istotne, bo wprowadzają spore ograniczenia co do czasu i miejsca, w który operator drona będzie mógł latać:

 • w punkcie 3.: Należy podać dokładny okres wykonywania lotów, nie dłuższy jednak niż 30 dni dla konkretnego miejsca;
 • w punkcie 4.: Należy podać dokładne współrzędne miejsca wykonywania lotów, w mieście powyżej 25 tys. mieszkańców;

Według nowych zasad operator nie może już w prosty sposób ubiegać się o zgodę na loty we wszystkich miastach powyżej 25 tyś. mieszkańców, dodatkowo musi wpisać dokładne współrzędne do lotów w konkretnym mieście. Zniknęła też możliwość otrzymywania zgody na 6 miesięcy – teraz maksymalny okres to 30 dni dla konkretnego miejsca wypisanego we wniosku.

Wniosek do pobrania tutaj: http://www.ulc.gov.pl/pl/zegluga-powietrzna/atm-ans-zarzadzanie-ruchem-lotniczym-sluzby-zeglugi-powietrznej/3827-zgody-na-loty-w-strefach-r.

Poprzedni

Druga edycja DRON Festiwal - 14 maja 2016, Gdynia

Następny

Drony bojowe wywołały dyskusję w społeczeństwie!

7 komentarzy

 1. Avatar
  1 lutego 2016 at 20:07 — Odpowiedz

  Tak naprawdę od tej pory nie staramy się o zezwolenie lotu nad miastem tylko nad konkretnym punktem w mieście ? Chyba że coś źle zrozumiałem.

  • Avatar
   1 lutego 2016 at 20:15 — Odpowiedz

   Nie tyle punktem, co obszarem w mieście np. ograniczając go do dzielnicy, parku miejskiego, osiedla itp. Ale z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie zgłosić obszar, który rozciąga się nad całym miastem i czekać na odpowiedź, może przejdzie, bo niby czemu nie – to też w końcu obszar miejski.

   • Avatar
    2 lutego 2016 at 09:12 — Odpowiedz

    Czy taka zgoda jest płatna? Bo jestem nowy w branży i różne rzeczy już wyczytałem.

    • Avatar
     2 lutego 2016 at 13:12 — Odpowiedz

     Nie jest, operatorzy dronów zostali z niej zwolnieni już jakiś czas temu.

 2. Avatar
  1 lutego 2016 at 22:58 — Odpowiedz

  Niby tak tyle że znowu trzeba będzie komponować, tak naprawdę utrudnianie życia ludziom którzy chcą uczciwie latać tylko się zniechęca bo Ci co nie dbają o przepisy to i tak nie będą się starać o zezwolenie tylko będą smigac gdzie popadnie :/ szkoda że zamiast zająć się tematem kompleksowo i rozsądnie to co miesiąc zmiany na gorsze 🙁

 3. Avatar
  4 lutego 2016 at 08:40 — Odpowiedz

  Troszkę obok tematu pytanko 😉 Odnośnie zmian wagowych w uprawnieniach, które mają wejść w I kwartale tego roku w życie. Jeżeli ktoś do tej pory ma uprawnienia do 2kg to z automatu dostaje na 5kg czy trzeba złożyć jakiś wniosek i wymienić świadectwo na nowe ?

  • Avatar
   4 lutego 2016 at 11:30 — Odpowiedz

   Dostaję się z automatu tzn. przysługiwać będzie Panu wyższa kategoria wagowa bez dodatkowych egzaminów, ale niestety wymiana świadectwa będzie konieczna, bo jest w nim określona kategoria wagowa. Coś jak z prawem jazdy ;). Wymiana będzie prawdopodobnie bezpłatna i jakaś zewnętrzna firma wskazana przez ULC będzie się tym zajmować. Narazie nic więcej nie wiem. Pozdrawiam!

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *