Porady

Jak uzyskać zgodę na loty w R nad miastem?

AKTUALIZACJA: 7.09.2016r.

Zgodnie z nowym ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA z dnia 8 sierpnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków, które weszło w życie z dniem 7 września, strefy R nad miastami nie obowiązują już operatorów dronów. Zasady latania w miastach zostały określone w tymże rozporządzeniu. Więcej informacji tutaj. Dalsza część tego wpisu jest nieaktualna.

Co jakiś czas na forach i grupach droniarzy pojawia się dyskusja na temat lotów w strefie R nad miastami powyżej 25 tyś. mieszkańców. Przepis dotyczący lotów dronów jest o tyle problematyczny, że nakłada na operatorów obowiązek wystąpienia na piśmie do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (Prezesa ULC) i Urzędu Miasta (a dokładniej do prezydenta miasta) o pozwolenie na loty nad danym miastem w strefie R i co więcej wydanie pozwolenia wiąże się z opłatą uiszczaną w ULC w wysokości 800zł. Opłata jest jednakowa dla wszystkich użytkowników przestrzeni powietrznej, którzy chcą wykonywać takie lot, a operatorzy UAV nie zostali wyłączeni z tego przepisu. Od jakiegoś czasu na jednej z grup użytkowników dronów na Facebook’u można jednak przeczytać o tym jak skonstruować wniosek wysyłany do ULC, by dość sprawnie i szybko otrzymać zgodę na loty drona w R nad miastem i to bez konieczności ponoszenia opłaty.

W ramach przypomnienia – przepis wprowadzający strefę R nad miastami powyżej 25 tyś. mieszkańców poniżej określonej wysokości znalazł się w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 11 czerwca 2010 r. w sprawie zakazów lub ograniczeń lotów na czas dłuższy niż 3 miesiące (Dz. U. z dnia 16 czerwca 2010 r.):

Jednocześnie operatorów dronów obowiązuje również ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ1) z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków, a w nim Załącznik nr 6 zatytułowany „Modele latające oraz bezzałogowe statki powietrzne o maksymalnej masie startowej (MTOM) nie większej niż 25 kg, używane wyłącznie w operacjach w zasięgu wzroku”.

Jest to istotne rozporządzenie, bo Załącznik nr 6 w nim zawarty wyłącza ze stosowania niektórych  przepisów dla modeli latających i bezzałogowców (VLOS i MTOM<25kg). To, co jednak nas w tym przypadku najbardziej interesuje to punkt 1.2 wspomnianego załącznika, który zawiera następującą treść:

Zatem jeśli dobrze uzasadnimy nasz wniosek do Prezes’a ULC, powołamy się na powyższy punkt 1.2 z Załącznika 6, dobrze opiszemy cel naszych lotów, posiadane uprawnienia w ramach UAVO (tak, UAVO zdecydowanie się przyda) i poprosimy o wyłączenie z zakazu lotu w strefie R nad danym miastem, to po określeniu wymogów do przeprowadzenia bezpiecznego lotu Prezes Urzędu może rozpatrzeć wniosek pozytywnie nawet bez konieczności wnoszenia opłaty. Dowód? Prosto z Facebook’a:

Źródło: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1056829137675128&set=gm.1648060862146072&type=3&theater
Źródło: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1056829137675128&set=gm.1648060862146072&type=3&theater

Z innych informacji rozpowszechnianych na forach/grupach operatorów wynika, że obecnie na decyzję wcale nie trzeba długo czekać (ok. 2 tygodnie), a pozwolenia wydawane są nawet na kilka miesięcy (potwierdzone 3 miesiące) – co ważne – bezpłatnie. Warto również wcześniej dowiedzieć się w Departamencie Żeglugi Powietrznej ULC, czy zgoda Prezydenta Miasta jest w ogóle potrzebna uzyskania zgody ULC.

Komu jeszcze bardzo zależy na otrzymaniu takiej zgody może wciąż próbować napisać dobry wniosek i przesłać prośbę z uzasadnieniem do ULC. Pozostali mogą poczekać na nowe rozporządzenie, które ma znieść zakaz lotów w R dla wszystkich operatorów dronów ze świadectwem kwalifikacji UAVO. Niestety chyba nikt nie wie kiedy ten przepis wejdzie w końcu w życie.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Agras MG-1 - nowość od DJI

Następny

Arabia Saudyjska zakazała lotów dronów

9 komentarzy

  1. 2 grudnia 2015 at 13:11 — Odpowiedz

    Witam,

    chciałem dopytać konkretnie o sterfę R, bo zgodnie z definicją tej strefy jest to obszar „występujący nad miejscowościami sanatoryjno-wypoczynkowymi lub parkami narodowymi”. I teraz pytanie czy każde miasto, które posiada powyżej 25tys. mieszkańców posiada strefę R czy chodzi właśnie o konkretne, specyficzne miasta i tereny ?

    • 2 grudnia 2015 at 14:13 — Odpowiedz

      Skąd ta definicja? R – (Restricted Area) strefa o ograniczonym ruchu lotniczym. Wg powyższego rozporządzenia strefy R w polskiej przestrzeni powietrznej obowiązują nad obszarami wszystkich miast powyżej 25000 tyś. mieszkańców.

      • 3 grudnia 2015 at 12:54 — Odpowiedz
        • 3 grudnia 2015 at 13:01 — Odpowiedz

          Zatem jest już nieaktualna, sam artykuł jest z 2009 roku, teraz R jest nad wszystkimi miastami powyżej 25,000 mieszkańców (na podstawie rozporządzenia z 2010 roku).

          • 7 grudnia 2015 at 12:15

            Rozumiem. Miejmy nadzieję, że nowe przepisy wejdą już wkrótce w życie i nieco ułatwią latanie ludziom z uprawnieniami 🙂 W tej sytuacji w chwili obecnej praktycznie jest niemożliwe latanie nad jakimkolwiek miastem w Polsce bez zezwolenia władz, jedynie nad wioskami i polami 🙁

  2. 13 stycznia 2016 at 20:45 — Odpowiedz

    Czy ktoś z was posiada draft pisma od prezydenta na zgodę na loty? Potrzebuje przedstawić przykład w moim urzędzie celem posiadania takiego prawa

  3. 23 stycznia 2016 at 10:38 — Odpowiedz

    Piszesz zwykłe pismo do prezydenta miasta o udzielenie zgody na wykonywanie lotów nad miastem- określasz w jakim celu ci to potrzebne + podstawowe dane np. loty wykonywane będą w godzinach XXX do wysokości max YYY w obrębie granic administracyjnych miasta zzz objętego strefą R .Zgoda ta potrzebna jest do uzyskania zezwolenia ULC itp. Potem z tą zgodą prezydenta występujesz do Prezesa ULC . Płacisz 838 zeta i masz zgodę .Jak wygląda takie zezwolenie ULC ? napisz kontakt@flycam.one to ci podeślę skan .

    • 23 stycznia 2016 at 11:19 — Odpowiedz

      Wszystko się zgadza, prócz tego, że nie trzeba wcale płacić 838zł w przypadku dronów. Pozdrawiam 😉

  4. 23 stycznia 2016 at 12:17 — Odpowiedz

    Już się poprawiam 🙂 to prawda -obecnie zwolnione w strefie R ale i obostrzone do 150 m AGL chociaż chyba i za opłatą wyżej nie pozwolą (?)
    wzór wniosku na stronie http://ulc.gov.pl/pl/zegluga-powietrzna/atm-ans-zarzadzanie-ruchem-lotniczym-sluzby-zeglugi-powietrznej/3827-zgody-na-loty-w-strefach-r

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *